ROZHOVOR: S Jaromírem Horákem, expertem na přípravu a podávání čaje

ROZHOVOR: S Jaromírem Horákem, expertem na přípravu a podávání čaje

Čaj je jeho koníčkem i životní náplní už přes 13 let. Jaromír Horák se profesionálně věnuje přípravě, podávání a prezentaci čaje na významných společenských akcích. V rozhovoru prozradil, jaké čaje rozlišují „čajmeni“ i kde se o čaji člověk může dozvědět více.

Myslíte, že jsou Češi spíše čajový nebo kávový národ?

Proč je tomu tak?

Evidentně obchodníci s kávou byli schopnější, než ti s čajem.

Který národ je typicky čajový?

Čaj je, po vodě, nejpoužívanější nápoj na světě. Ty nejstarší čajové země jsou Čína, Japonsko, Korea a Taiwan, kde historie má 1000-800 letou tradici. Egypt, Turecko a další arabské země čaj znají již 600 let. Indie má za sebou 300 let, Cejlon cca 80 let. A existuje mnoho nových destinací, kde čaj znají relativně krátkou dobu.

Snažíte se veřejnost vzdělávat v tématu přípravy čaje a čajové kultury. Co tedy děláme nejčastěji špatně?

Nejčastěji se čaje bojíme. Máme v sobě spousty nejistot, které se týkají správné přípravy, výběru kvalitního čaje a jeho samotné chuti.

Když už Češi pijí čaj, rozlišují černý, ovocný a zelený. Někdy možná bylinkový. Jaké skupiny čaje rozlišují znalí „čajmeni“?

Čajmeni rozlišují pravý čaj od dalších bylin, sušeného ovoce a květin. Fenomén pravého čaje je příběh jednoho stromu, který díky různým technikám zpracování a pěstování dostává finální podobu a chuť, která je v podstatě nekonečná ve svých variacích. Pravý čaj můžeme rozdělovat na čaje: zelené, bílé, žluté, světlý oolong, tmavý oolong, černé, červené a Puerh.

Jaromír Horák se věnuje profesionálně čaji přes 13 let. Odešel z divadla Archa a začal se naplno věnovat čaji. Od samého začátku se zaměřuje na přípravu čaje v různých stylech. V roce 2004 založil projektČajový komfort, který se věnuje na přípravě a prezentaci čaje na významných společenských akcích /Ceny Thálie, Český lev, Česká televize na MFF Karlovy Vary, narozeniny Víclava Havla atd./ V roce 2008 byl přizván do světové čajové asociace World Tea Union, za svou osvětovou činnost čajové kultury. V roce 2009 založil sdružení Čajomír, které se věnuje pořádání kulturních akcí na téma čaj / Čajomír FF, Čajomír Fest, Čajomír Trek, Čajomír Párty/. V roce 2010 zakládá vzdělávací programů pro laiky Čajová škola na Kampě. Neustále vytváří nové projekty a produkty spojené s čajem.

Jaký čaj máte nejraději vy? Nebo je jich víc, pro každou příležitost jiný?

Mám rád čerstvé čaje, které jsou jedinečné svou fresh chutí, ale i tmavý čaj Puerh, který nestárne, ale dozrává.

Jaké je nejčastější klišé spojené s čajem, ať už s jeho přípravou nebo konzumací?

Těch je nepřeberně. Jako například, čajový obřad je dlouhá nuda, zelený čaj se zalévá chladnou vodou, neumývat čajové nádobí saponáty, používat raději bambusové sítko než kovové…

Jak jste se sám k čaji dostal?

V době kdy jsem poznal čaj, jsem se začal věnovat očistě svého těla. Čaj je skvělý průvodce do světa bylin a rostlin. Uviděl jsem v tomto nápoji obrovskou studnici informací o rostlině samé, ale i o kulturách, které ji užívají.

Kde jste se hlavně vzdělával v přípravě čaje?

Jednalo se hlavně o sebevzdělávání a neutuchající zájem poznávat víc a víc.

Kdyby se chtěl nějaký cestovatel dovědět více o čajové kultuře, na jaké místo na světě byste jej poslal?

Každý cestovatel musí narazit na čajovou kulturu ve velké části světa. Čaj je vždy přizpůsoben místním zvykům a tradicím. Je neoddělitelnou součástí běžného života mnoha národů.

Letos už po druhé pořádáte oslavu Čajomír First Flush . Co se lidé během takové akce mohou dovědět?

Jarní pokračování Čajomír akcí je oslava prvních čajových sklizní. Program obsahuje velkou tržnici kvalitních dovozců čerstvého čaje do České republiky. Nabídku českých čajových keramiků a doprovodný hudební program.

Pokud nestihnou čtenáři Čajomír first flush mají ještě jinou možnost se dovědět o čaji více?

Spolek Čajomír pořádá 4 čajové akce v průběhu roku. Na začátku září otvíráme již 6 sezónu Čajové školy na Kampě, která se věnuje vzdělávání laiků v přípravě čaje.

Druhý ročník ČAJOMÍR FIRST FLUSH, oslavy jarní sklizně s velkou čajovou tržnicí a doprovodným programem se odehraje již 7. června na nádvoří Náprstkova muzea v Praze.

Další informace k programu festivalu najdete na webových stránkách CajoMir.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: