ROZHOVOR: Proč vyjet na studijní pobyt do Austrálie a jak ji zároveň procestovat a ještě pokrýt náklady?

ROZHOVOR: Proč vyjet na studijní pobyt do Austrálie a jak ji zároveň procestovat a ještě pokrýt náklady?

Studium spojené s cestováním do zahraničí je v poslední době čím dál oblíbenější. Je totiž pravda, že nejlépe se jazyk naučíte tehdy, pokud vám „nic jiného nezbyde“ – musíte se nějak domluvit, nemůžete si pomoct českými slovíčky. Jak se takový pobyt v Austrálii líbil Adamu Žákovi? Přečtěte si v rozhovoru!

Proč ses vlastně rozhodl vycestovat za studiem zrovna do Austrálie?

Bylo to tak trochu spontánní rozhodnutí. Už dříve jsem o Austrálii slyšel ale vlastně jsem pořádně nevěděl, kam se vydávám. Vždycky jsem ale chtěl vyzkoušet surfování a tohle byla skvělá příležitost, jak skloubit angličtinu a právě surf.

Jak dlouho si v Austrálii studoval a cestoval?

Studium jsem měl naplánované na 6 měsíců a k tomu 2 měsíce prázdnin. Pak jsem ale ještě prodlužoval o turistické vízum cca 3 měsíce. Po Austrálii jsem cestoval jen do Melbourne a Sydney. Za to jsem si to ale bohatě užil. Koupil jsem si lístky na Grand Prix F1, která byla opravdu skvělá, půjčil si auto a projel Great Ocean Road, letěl helikoptérou kolem 12 apoštolů a zašel na International Food Festival. Přibližně po 2 měsících jsem si pořídil auto a projížděl se podél Sunshine Coast, paráda.

Kdyby ses měl dnes znovu rozhodovat, volil by si opět Austrálii?

Určitě bych zvolil jinou zemi ale ne proto, že by se mi v Austrálii nelíbilo, jen bych chtěl zkusit i další.

Co je potřeba zvážit, než se vydám na podobnou cestu?

Určitě by si měl člověk uvědomit, co vlastně v Austrálii chce dělat. Můj první plán byl pouze měsíční studium, během kterého bych si zlepšil angličtinu a cestoval po Austrálii. Naštěstí to ale finančně vycházelo dost nevýhodně. Pro představu – můj měsíční výlet by vyšel na polovinu toho 8měsíčního a to nepočítám kapesné a náklady na cestování. Můj cíl byl ale také získat pracovní zkušenost a tak to bylo pak už jasné. Jsem rád, že jsem nakonec zvolil dlouhodobější pobyt, protože za 1 nebo 2 měsíce bych si toho moc neužil. Příště bych vyjel klidně i na delší dobu.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Dá se skloubit studium a zároveň cestování po dané destinaci?

Ano dá a je to celkem jednoduché. Většina škol je zařízena i s cestovní agenturou, takže stačí jen zajít a oni Vám rádi vše ukáží a vysvětlí. Jezdí se do blízkého okolí ale vezmou Vás i na druhý konec Austrálie, pokud chcete. Jinak je tam spousta dalších agentur s různými cenami a širokou nabídkou cestování a atrakcí. O víkendu škola není a tak většina lidí někam vyrazí. V Austrálii mají také prázdniny a tak je dobré zeptat se kdy. Můžete si tak naplánovat nějaký delší výlet, třeba 4 dny na Fraser Islands. Já preferuji cestování na vlastní pěst a tak jsem nejdříve cestoval jen autobusem a pak jsem si koupil auto.

Je to také většinou docela velká investice. Nebo si člověk může při studiu i přivydělat?

Samozřejmě všechno něco stojí. V Austrálii platí dobře a za tu dobu, co jsem tam byl já, zvládnete pokrýt všechny náklady a našetřit na cestování nebo zaplacení počátečních nákladů. Pozor, záleží ale také na tom, jak moc chcete pracovat, ale pokud chcete, tak rozhodně vydělat jde.

Čím tě Austrálie nejvíce překvapila?

Jak už jsem říkal, byla to tak trochu cesta naslepo. Moc jsem toho o Austrálii nevěděl. Nejvíce ale ty cestovatelské možnosti, které nabízí. A také nákupní košíky, které se válely na místech, kde nebyli žádné obchody. V parku, na benzínce nebo i u pláže 😀

Myslíš, že je to vhodná destinace pro život?

Podle mě určitě ano. Každý si tam najde, co se mu zrovna líbí. Můžete žít na pláži, v centru města nebo na farmě. To, co se mi na Austrálii líbí asi nejvíce, je, že můžete být obyčejný člověk s obyčejným zaměstnáním a budete se mít dobře.

A vzpomeneš na závěr jeden nejzajímavější zážitek, který sis přivezl?

Bylo to poprvé, kdy jsem viděl oceán. Musím říct, že je to opravdu nádhera a opravdu jsem si užíval ty krásné pláže. Vzpomínám si na jednu příhodu co se mi stala. Byl jsem plavat se svým kamarádem a zkoušeli jsem tzv. Bodysurfing. Noc předtím byla bouře a tak i velké vlny. Nikdy jsem takové předtím neviděl, tedy jen v TV. Můj kamarád byl už na pláži a čekal na mě. Já jsem plaval ke břehu ale zamnou se začala přivalovat opravdu velká vlna cca 4-5 m vysoká. V tomto případě můžete udělat jen dvě věci aby jste se zachránili. Utíkat nebo vlnu proskočit. Začal jsem tedy utíkat směrem k pláži, ale neutekl bych. Otočil jsem se tedy a běžel proti vlně abych ji proskočil. To už ale bylo pozdě a v momentě, kdy jsem se odrazil, mě vlna pořádně semlela. Když jsem pak konečně vyplaval, uviděl jsem svého smějícího se kamaráda.

Adame, díky za rozhovor.

Se studijními pobyty s pracovním povolením, s cestováním a fotografováním v Austrálii, mají bohaté zkušenosti Vlasta Tichý a Pavla Gultová, kteří v Austrálii nejprve sami studovali a nyní oni a jejich kolegové z agentury Tutuki pomáhají všem, kteří o to stojí. Že jsou v ní odborníci na slovo vzatí, dokazuje velká spousta pozitivních recenzí od klientů. Jejich síla spočívá především v tom, že dělají, co je baví, svou prací žijí a velmi dobře znají australské prostředí. Neslibují, že za vás všechno zařídí, ale naučí vás, jak se o sebe postarat nejlépe sami. Více informací najdete na webových stránkách Tutuki.

Zkušenosti čtenářů

J.

To je zase snuska reklamnich kecu…..

Lukáš

Hmmm za šest měsíců si zvládl vydělat na tohle všechno je legální prací při studiu. Tak určitěěěěě 😀 Za 20 hodin týdně si na tohle všechno vydělat prostě nejde. Pokud si seženete další práci načerno potom ano, ale jak na vás přijde imigrační pádíte fofrem domů s ěkným průserem. Byl jsem skoro rok v Gold Coastu a vracel jsem se letos v červnu.Měl jsem dobře placenou práci co jsem tak poslouchal jednu z nejlépe placených mezi kámoši se kterými jsem tam byl, ale za celou dobu jsem si nemohl dovolit takhle cestovat a ještě tam být o tři měsíce navíc a přitom nepracovat :-). Ano cestoval jsem ale o dost střídměji. Než pojedete do Aus tak si zjistěte info a nejeďte tam s růžovýma brýlema na očích 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí