REDAKCE NA CESTÁCH: 5 otázek pro šéfredaktorku Katku Smolovou o cestě do Barmy

REDAKCE NA CESTÁCH: 5 otázek pro šéfredaktorku Katku Smolovou o cestě do Barmy

Barma se v poslední době stala mezi cestovateli velmi oblíbenou destinací a naše šéfredaktorka Katka Smolová si na ni také už dlouho „brousila zuby“. Na přelomu ledna a února se jí konečně naskytl dostatek času, aby se do téhle výjimečné země jihovýchodní Asie podívala. Hned po návratu odpověděla na pět rychlých otázek, které dokonale vystihují její dojmy.

Proč ses vlastně vydala do Barmy a proč by se do ní měli či neměli vydat naši čtenáři?

Lákala mě už dlouho, protože je kvůli velmi složitému politickému režimu v podstatě poslední zemí jihovýchodní Asii s poměrně malým počtem turistů. Je velmi specifická v tom, že se tu nemůžete pohybovat úplně volně všude, kde byste si přáli. Na mnoho míst budete potřebovat průvodce či speciální povolení, ale do spousty oblastí se už dostanete velmi jednoduše sami. Loni na podzim zde proběhly první opravdu svobodné volby po pětapadesáti letech, takže režim se začíná uvolňovat a země se začíná velmi rychle měnit. Pokud chcete zažít aspoň trochu autenticity, vydejte se hned, protože včera bylo pozdě.

Které místo tě nejvíce zaujalo?

Kdybych řekla, že populární starověké město Bagan, bylo by to moc obyčejné. Za své osobní top místo tedy považuji oblast okolo městečka Hpa-An. Zlaté stupy zdobí snad každý skalnatý masív v celé oblasti, a když se sem vydáte na skútru, objevíte opravdu kouzelná místa. Přespat můžete v pagodě na hoře Zwegabin, kde zažijete možná jeden z nejkrásnějších západů sluce v životě.

Na jaké cenové a kvalitativní úrovni jsou zde služby?

V Barmě si nemůže úplně každý otevřít vlastní ubytovací zařízení, což občas znamená větší poptávku než nabídku a malou konkurenci. Občas si tedy majitelé guesthousů nasazují až nesmyslně vysoké ceny, které ani zdaleka neodpovídají kvalitě služeb. Na druhou stranu ceny za dopravu a stravování jsou pro Evropany směšně nízké. Takže ve výsledku se návštěva Barmy finančně tolik neliší od návštěvy jiné destinace v této lokalitě.

Přivezla sis nějaký velmi silný, ať už příjemný nebo nepříjemný, zážitek?

Barmánci jsou velmi milí a usměvaví lidé. Jsou ještě naprosto nezkažení touhou po zisku a k turistům jsou nesmírně přátelští. Negativní zážitek s místními lidmi si odsud snad ani nemůžete odnést. Myslím, že hlavním důvodem je velmi silně zakořeněná buddhistická víra. Mnichy a mníšky potkáte na každém kroku, a když vás jeden z nich nesměle osloví a pozve do svého kláštera, abyste si s ním a dalšími mnichy povídali anglicky, zažijete opravdu fajn chvíle. Však si spolu na facebooku také píšeme dodnes.

Kolik dní si v Barmě strávila? Bylo to moc či málo?

Na cestě jsem byla přes tři týdny, ale když si člověk připočte vyřizování víz v Thajsku a dopravu, tak se mu doba na poznávání země nesmírně oseká. Na prozkoumání takových základních highlitů stačí asi 16 dní, pokud se ale budete chtít podívat do méně dostupných oblastí například k jednotlivým kmenům, budete potřebovat mnohem více času.

Nejširší nabídku průvodců a map Barmy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

edita

Ahoj, prave jsem se vratila z cestovani po Myanmaru (uz se nerika Barma). Souhlasim s Katkou. Krasna zeme, super lide, zajimave jidlo a dosud jeste neznicene turismem. Ale bude tak si pospeste. Jen chci dodat, ze viza nemusi ovlivnit delku. Daji se v pohode zaridit za 70$ online (zabere to 3 dny). Nebo osobne v Bangkoku na ambasade (express 1 den za 1450 baht, 2 dny za 1350 baht a 3 dny za 800 baht). Pozor jenom v pracovni dny a bacha na statni svatky.

Jana
edita:

Myanmar je nové jméno, které zemi dala militantní vláda, tradiční název je Barma…asi jde o každého věc, s kým souhlasí

Jana:

Není to nové jméno, je to trochu složitější, název Barma (Burma) zavedli Britové. Používají se oba názvy.
https://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_Myanmar
Zajímavý je i tento článek, i když je starší a trochu nepřesný:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/asieaustralie/_zprava/myanmar-nebo-barma-jihoasijska-zeme-resi-jak-se-ma-jmenovat–1249594

Petr
Jana:

Tradiční? Jak pro koho. Je tam tuším 5 nebo 6 kmenů, národnosti, menšin, jak kdo chce. Nicméně největším etnikem jsou právě Barmánci a tak tuto zemí pojmenovali britští kolonisté po nich.   Osobní zkušenost z cestě po Barmě cca před 5 lety. Místní obyvatelé sami hovoří o Myanmaru. Přičemž jde v podstatě o dvě slova – myan a mar. Tedy Rychlý a Silný. Takto mi to tehdy vysvětlovali sami „Barmánci“. Tož tak 🙂

Ivan

Edita: online visa jsem nyni dostal za den (ale muze to trvat i 3) a staly 50$. A hodi se zminit, ze jsou akceptovatelne jen pri priletu a ne pozemnim prechodu…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: