Putování Královstvím Tonga

Putování Královstvím Tonga

Ostrůvky Tonga jsou relativně pohodlným vstupem do vzdálené Oceánie. Toužíte-li po rajských plážích či exotické přirodě, najdete zde, co hledáte.

Z Nového Zélandu, kde se teď právě nacházíme, je cesta do Polynésie opravdu velmi snadná. Z veliké nabídky destinací, letenek i dopravců jsme si po delším váhání vybrali méně navštěvované ostrůvky Tonga, na které nás za celkem příznivých 900 NZD a za necelé tři hodinky času dopravili Air New Zealand.

Souostroví se skládá ze čtyř skupin ostrovů, Tongatapu, kam létají mezinárodní letecké společnosti, Ha’apai, Vava’u a maličkých Niuas.

Pacifické královstí nás přivítalo tropickým vlhkým klimatem. Ačkoli jsme přiletěli kolem druhé hodiny ranní, bylo příjemné teplo. Záměrně jsme si pro naši návštěvu vybrali červen, kdy se teploty na Tongách pohybují kolem 25 stupňů, zatímco na Novém Zélandu pomalu začíná zima. Proč se trošku neohřát… Období mezi květnem a říjnem zároveň patří k nejsušším. I přesto nám skoro každý den maličko sprchlo a na obloze byly neustále drobné mráčky. Bez těch by to ale snad ani nebylo ono. Už jste snad viděli krásnou fotku z tropů bez beránků na obloze? Tak vidíte!

Ještě v noci jsme se ubytovali v guesthousu u milé paní Sely, jež se o nás následující dny pečlivě starala, nosila nám trsy banánů a tak podobně. Jelikož letiště se nachází přibližně 20 km od hlavního města Nuku’alofa, využili jsme službu jednoho z mnoha shuttle busů, které na letišti čekají na každý let. Společně s námi jeli ješte dva sympatičtí chlapíci. Až po chvíli jsme zjistili, že to jsou policisté z Papuy Nové Guiney. V tu chvíli nám došlo, proč nám již od začátku připadali vzhledově odlišní od Tongánců. Vypadali jako vystřižení z knížky o Papue, jen koteka chyběla. Jejich úkolem na ostrově prý bude vyškolit místní oficíry, ale my je téměř s denní pravidelností potkávali courat se po městě.

Ostrov Tongatapu

Na prozkoumání ostrůvků jsme měli vyměřeno jen několik krátkých dní. Z tohoto důvodu jsme se  rozhodli zůstat pouze na Tongatapu. Skupina Vava’u, u které můžete pozorovat vzácné keporkaky přímo z břehu moře, nás nesmírně lákala, ale jednosměrná cesta trajektem, který by pro nás byl finančně únosný, trvala skoro celých čtyřiadvacet hodin, což se neslučovalo s naším časovým plánem. Cena letenky pro změnu přesahovala náš finanční rozpočet (zpáteční letenka cca 480 T$ na osobu).

Ostrov je jako stvořený pro jízdu na kole. Nejvyšší bod dosahuje výšky pouhých 65 m n. m., takže vaším jediným nepřítelem při projížďce jsou všydypřítomní volně pobíhající psi a také docela hustý provoz na silnicích. My jsme ale dali na radu místních a na vyjížďku se vydali v neděli, kdy veškerý život ve městě jakoby ustane, obchody i restaurace jsou zavřené, naopak kostely se rozezní modlitbami a zpěvem. Jeden z nich jsme také navštívili a jednalo se o vskutku nezapomenutelný zážitek.

Sehnat přijatelné kolo se ukázalo jako největší problém našeho cyklovýletu, místní nás posílali od čerta k ďáblu, ale nakonec se poštěstilo a my mohli vyrazit. Naším cílem byly Mapu’a a Vaca Blowholes, průduchy v pobřeží, kterými vystřikuje mořská voda až do 30 metrů vysoko. Cesty mimo hlavní město byly víceméně v pořádku, většinou pokryté asfaltem a žádné kopečky nám neznepříjemňovaly šlapání. V okolí se pásli čuníci, mimochodem jedna z nejoblíbenějších místních pochoutek a zároveň i původce všech těch faldíků, proti kterým začal bojovat i sám král. Měli jsme štěstí, jihozápadní pobřeží ostrova bičovaly silné vlny a gejzíry byly opravdu monumentální.

Nejširší nabídku průvodců a map Tongy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Pro zapůjčení auta je nutné nejdříve absolvovat trošku té byrokracie a na policejní stanici zakoupit platný řidičský průkaz. Vystáli jsme frontu, navštívili minimálně tři kanceláře, zaplatili 17 T$ a povolení bylo naše. Zvláštní, ale na místě, kde bychom naše přátele z Papuy očekávali nejvíce, po nich ani vidu. V týdnu byl na silnicích o poznání větší provoz, tak jsme byli moc rádi, že jsme  motorizovaní. Na důkladné projetí ostrova vám určitě budou stačit dva dny, vždyť na délku měří jen asi 35 km a na šířku stěží 15 km, a to v tom nejširším bodě. Asi nejvíce nás zaujal „pacifický Stonehenge„, Ha’amonga ‚a Maui trilithon, brána ze tří obrovských korálových kvádrů, z nichž každý váží kolem 40 tun a nosné sloupy jsou 5 metrů vysoké.

Východní část ostrova nás okouzlila svými památkami, královskými hrobkami i prostým vesnickým životem, na severozápadním výběžku jsme zase našli nejkrásnější pláže. Západ slunce na Ha’atafu Beach byl opravdu neopakovatelný, i když na to nejlepší koupání jsme si museli ještě počkat.

Většina ubytovacích zařízení na ostrově je soustředěna do hlavního města, a na hezkou pláž tak musíte dojet několik kilometrů daleko. Druhou možností je zaplatit si výlet lodí na některý z blízkých korálových ostrůvků. Nabízí se jich hned několik – Fafá, Pangaimotu nebo ‚Atata. Obousměrná cesta motorovým člunem na Pangaimotu nás přišla na 40 T$. Jízda trvala jen necelých 10 minut a byli jsme v ráji! Kolem jen písečné pláže, palmy, povalující se kokosové ořechy a hrstka místních, kteří obsluhují plážový resort, kde se po šnorchlování můžete příjemně osvěžit, popřípadě i ubytovat. Jen dlouhé romantické procházky tady nehledejte, celý ostrůvek kolem dokola jsme obešli ani ne za 30 minut.

Přestože v červnu by měla na Tongách začínat hlavní sezóna, motely zdaleka nebyly plné a moc turistů jsme tady nepotkávali. Jen v jednu chvíli město opravdu žilo turistickým ruchem, a to když zde zakotvila velká zaoceánská loď. Ostatní dny se můžete potulovat po ostrově téměř sami a užívat si pacifickou pohodu.

Zkušenosti čtenářů

Honza

Ahoj, diky za clanek. Vzhledem k tomu, ze se tam taky v nejblizsi dobne chystam na podobne dlouhou/kratkou dobu, tak je to urcite dobra inspirace. Mate naky tipy ohledne ubytovani na Tongatapu? Nejradsi bych si to tam uzil s mistnakama, ale vzhledem k tomu, ze je to preci jen docela turisticka destinace, tak nevim moc jak to tam funguje. Diky moc, kdyby jste mi naky tipy poslali na mejla.

Radovan Svatý
Honza:

Ahoj, nevim, jestli jsi uz na Tonze byl nebo jeste ne. Tonga turisticka neni skoro vubec, nemusis mit strach. Nejlevnejsi ubytko na Tongatapu je Angela Guesthouse a Misa´s Guesthouse. Kvalita jakz takz, ale zato nejlepsi cena a hlavne v centru Nuku´alofa, coz je parada, protoze to je blizko na trh Talamahu, blizko do pristavu, ale hlavne blizko na autobusak, odkud urcite projezdete mistnima busama celej ostrov. Jinak jsme byli i na souostrovi Ha´apai. Nejlepsi je ostrov Foa, kde jsou ale vsechny ubytka drahy, takze je nejlepsi ho projezdit na kole, ktery se da pujcit na ostrove Lifuka v Pangai. Jinak asi nejvetsi raj je na ostrove Uoleva, kde neni ani noha, ani tekouci voda, ani elektrika – proste parada. Fotky a kratkej cestopis najdes na http://www.radoalin.estranky.cz/clanky/zpravicky-od-nas/tonga-poprve___ a pokracovani na http://www.radoalin.estranky.cz/clanky/zpravicky-od-nas/tonga-podruhe___
Dej vedet, kde jsi vsude byl a jak se ti tam libilo. Uzij si to.

Radek

Lukas
Honza:

Ahoj, nasel jsem stvrzenku z ubytovani na Tongatapu v Tonis Guest House. Noc pro 2 osoby v samostatnem pokoji 50T (25T/osoba), snidane 10T (5T/os), transfer na letiste (60 T pro oba – letiste je opravdu hodne daleko od Nikualofy), do mesta 4,60 pro oba tam a zpatky. Mohu srovnat s jinym hotelem (Lagoon Lodge), ktery byl min. dvakrat drazsi a rozhodne ne tak pratelsky. V Tonis guest house panuje opravdu pratelska atmosfera, vse je ciste a navic je i jeden z nejlacinejsich..

Karolinka

jo našla jsem jejich webovku
… ceny celkem přijatelné.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí