Průvodce Santiago de Compostela

Průvodce Santiago de Compostela

Nový turistický průvodce autorek Veroniky a Jitky Škvárových vás jako první na českém trhu provede po Svatojakubské cestě ve Španělsku. Nechte se inspirovat a vydejte se na tuto kultovní pouť s nimi.

Rozhodnutí napsat tohoto průvodce padlo již před deseti lety, kdy se autorky na svatojakubskou pouť vydaly samy a bez jakýchkoliv informací. Vlastně ani netušily, zda cesta fakticky existuje, nebo se jedná jen o pomyslnou síť katedrál podél jakési historické, dávno již zaniklé cesty.

V terénu je však potkalo ohromné překvapení, když zjistily, že se jedná o velmi dobře organizovanou a pro poutníky vybavenou cestu (ubytovny, restaurace, informační kanceláře, slevy do muzeí a dalších atrakcí…). Cestou prochází v sezóně několik tisíc poutníků denně, a to nejen z Evropy, ale např. i z Izraele, Japonska, Koreji, Nového Zélandu, Argentiny… Jen Čechů zde pojde málo. Mnoho poutníků se často divilo, že Čechy tu zatím nepotkali, a to jdou cestou již po čtvrté, po páté, po šesté… Jak je to možné? Důvod je jednoduchý: v Čechách se o této cestě moc neví, na rozdíl od zahraničí nevyšly zde o ní dosud žádné praktické informace. A tak vznikl nápad vydat průvodce.

Autorky průvodce sepsali po několik let usilovně, ale bohužel marně hledaly vydavatele. Mezitím text průběžně aktualizovali, vždy po opětovné návštěvě poutní cesty.

Průvodce popisuje nejnavštěvovanější část svatojakubské cesty, tzv. Camino frances, v úseku ca 760km z obce Roncevalles na francouzsko-španělské hranici v Pyrenejích do Santiaga de Compostela v západním Španělsku a dále dalších 90km dlouhou trasu na Finisterru (konec světa). V průvodci jsou popsány jednotlivé obce, veškeré atrakce a průběh cesty, vše je doplněno praktickými informacemi, které se předem těžko získávají, ale pro plánování cesty jsou nezbytně nutné (jak se tam dostat, kde přespat, za kolik, co s sebou atd…). Autorky tyto informace získaly přímo v terénu.

Průvodce je určen komukoliv, kdo se chce na svatojakubskou cestu vydat a neví jak, neví odkud jít či jak se k výchozímu bodu dostat, nebo pro každého, kdo se chce o této v Evropě tolik populární cestě zkrátka něco dozvědět. Nezáleží, z jakého důvodu se na cestu vydáte – informace obsažené v průvodci jsou určeny jak věřícím, tak sportovcům, zvědavcům či kunsthistorikům. Pro pěší i cyklisty. Jsou to informace důležité pro každého.

Projít touto cestou je neobvyklý zážitek a velmi dlouho se na něj vzpomíná. Na cestě najdete mnoho nových přátel, setkáte se se zajímavými lidmi z celého světa a zcela určitě se na cestu ještě někdy vrátíte.

Knihu vydalo nakladatelství Tribun EU s.r.o., kniha má formát A5, 85 stran, kroužkovou vazbu, čímž je pro tuto cestu velmi praktická – stránky lze pohodlně otáčet nebo popis prošlé trasy jednoduše vytrhnout, čímž váha zavazadla postupně ubývá. Zní to možná směšně, ale v terénu to oceníte – všechny průvodce po této poutní cestě mají právě kroužkovou vazbu.

Knihu můžete zakoupit v naše e-shopu.

Na závěr lze jen popřát buen camino!Titulní strana

Ukázka z knihy

TRASA RONCESVALLES – SANTIAGO

Camino měří z Roncesvalles do Santiaga přibližně 738 km. Trasa pro cyklisty je delší než pro pěší, protože nesjízdné úseky Camina obchází po silnici. Camino vede přes více než 250 obcí a zajímavých míst. Na mnoha místech se trasa rozdvojuje a po několika km se zase spojí, přičemž jedna větev může být delší než druhá, nebo vést přes více obcí. Na trase jsou i odbočky k zajímavým místům.

0km
Roncesvalles/Orreaga 960m     737,5km
A (50 ) H Info R

první obec Francouzské větve Camina na Španělském území

Obec blízko francouzsko – španělských hranic (cca 10 km), startovní místo většiny poutníků, především těch, kteří přijíždějí z Francie, Itálie a střední Evropy.

Roncesvalles a O Cebreiro jsou dvě nejstarší místa na Caminu, která vznikla jako zázemí pro poutníky.

Tato malá kamenná vesnička byla velice významná, protože právě tudy přecházelo Pyreneje nejvíc poutníků. Zdejším průsmykem přicházela cesta z Francie, proto je tato cesta nazvána Francouzská, Camino Francés. Pro dnešní poutníky je obec symbolickým začátkem pouti, protože právě v Roncesvalles se v historii spojovaly cesty vedoucí z Evropy.

Kdo se rozhodne začít svoji pouť právě tady, v hraniční obci Roncesvalles, musí ujít cca 740 km, aby stanul před katedrálou v Santiagu de Compostela, cíli své pouti.

Nejstarší záznamy o obci pocházejí z roku 1130. V té době tu byl zřízen klášter s hospicem, jehož hlavním úkolem bylo chránit poutníky a pomáhat jim v nesnázích při přechodu hřebene Pyrenejí. I když význam kláštera stále rostl a klášter se stal na poutní cestě velice významným místem, proslavil toto místo především hrdinský epos Píseň o Rolandovi. Ten udělal z obce symbol kraje. Hrdinský epos, který vznikl kolem r. 1100 ve Francii, opěvuje bretoňského markraběte Rolanda, slavného bojovníka, vazala krále Karla Velikého, který poblíž Roncesvalles 15.srpna 778 padl v bitvě, při které ozbrojené pluky hispánských národů porazily zadní voj Karla Velikého.

Podle pověsti má být v Roncesvalles Rolandův hrob.

  • kostel Real Colegiata (13. stol.) – dřevěná socha P.Marie, panteon shrobem krále Sancha VII. a jeho ženy Clemencie, řetěz krále z Navarry, který se dostal do znaku obce, křížová chodba ze 14. stol., vmuzeu kostela se uchovává šachovnice krále Karla Velikého.

Dojmy poutníků:

Nahlídli jsme do kostela. Starobylá vznešenost kostela mi vyrazila dech. To byla nádhera! Vysoké sloupy sklenuté do gotické klenby, úzká okna od země až do stropu, nahoře zaklenutá do špičky, jednoduchý kamenný oltář, několik svící. Tohle je ze starodávných kostelů snad nejhezčí kostel na celém Caminu. Mária, studentka, Slovensko

  • kaple sv.Jakuba (13. stol.)
  • Silo de Carlomagno – kaple, jejíž krypta sloužila jako kostnice pro poutníky, kteří vhospici zemřeli. Podle legendy zde leží hrob Rolanda. Podle historiků však náhrobní kaple pochází zdoby pozdější, cca z11. stol.
  • Tradice Rolandova hrobu se váže též kruinám kaple vzaniklé obci Ibaňeta, kde byly nalezeny kostry dvou velkých mužů. Tyto kostry jsou považovány za ostatky Rolanda a jeho společníka Olivera.
  • kamenný poutní kříž (za obcí, 14. stol.) – tyto kamenné kříže ukazovaly poutníkům cestu. Na Caminu se jich do dnešní doby uchovalo asi sto, nejstarší stojí vMelide, 52 km před Santiagem, poslední stojí na mysu Fisterra, 93 km za Santiagem.

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

Václav Hanák

právě jsme vydali knihu o naší cestě do santiaga a na konec světa – francouzskou cestou, je čtivá, říkají kritikové, nabízíme vám ji k distribuci, prosím zašlete vaše podmínky email A´t vám můžeme poslat ukázku a obálku a ISBN a vše co budete potřebovat, včetně vašich podmínek – díky
Václav hanák a Michal Pivarči

Laďa
Václav Hanák:

Dobrý den, dá se vaše kniha ještě objednat?
Děkuji

zeiss karel

Prosím o sdělení, kde je možno Vaši knihu-průvodce-koupit. Plánuji cestu do Santiago de Compostela a sháním jakékoliv informace a postřehy. Děkuji. Zeiss Karel

Hannah Nybergová

jak si můžu objednat vaši knihu-průvodce? Ráda bych se vydala na tuto pout‘. Děkuji Hannah Nybergová

Petr Bureš

Dobrý večer. E-shop není funkční. Prosím tedy o radu, kde dostanu koupit „Průvodce po poutní cestě do Santiago de Compostela“. Děkuji.

Hana Ederová

Dobrý večer, připojuji se k dotazu pana Bureše. Zaujal mne průvodce poutní cesty do Santiaga, ale E-shop není funkční. Děkuji za odpověď, kde by se dal průvodce koupit.

tomáš Mrázek
Hana Ederová:

Chystám se do Santiaga rád bych koupil průvodce,ale e-shop nefunguje.

jindra mikan

ahoj.chci jet na kole do santiaga de compostela.spanelsky umim,s cestovanim mam zkusenosti.nevim ale,jakou cestu si vybrat.je tady nekdo,kdo zna tyto trasy? chci si vybrat,ktera je nejmene navstevovana,nemam zajem potkavat desitky lidi kazdy den.jestli je tady nekdo ,kdo me muze poradit,napiste prosim.diky jindra

Venda K.
jindra mikan:

Hlásím návrat z Camina. Šel jsem do Santiaga cestou Norte z Ovieda pak Camino Fisterra a zpět po Caminu Primitivo do Avilés .Nejméně frekventovaná cesta byla Camino Norte podél moře.Spal jsem v alberge několikrát i sám.Pokud máte někdo zájem o informace,pište na e-mail

Vlaďka
Venda K.:

Ahoj Vendo,
v půlce září se chci vydat na cestu, ještě jsem si přesně nevybrala kterou ale uvažuji jít kolem moře. Budu vděčná za jakékoliv rady a připomínky.
Díky
Vlaďka

Libor
Vlaďka:

Tak mu napiš přímo na mail (uvidíš ho po najetí kurzorem nebo kliknutí na jméno). Já tam šel úsek z Luarky. Moře je vidět jen občas (ale pobřeží je krásné) a je to často do kopce a z kopce na rozdíl od poměrně rovinaté francouzské cesty. Také si tam méně užiješ krásnou španělskou architekturu. Výhodou je méně lidí.

Libor:

Díky za ingo Libore 🙂

Luboš
Venda K.:

Zdravím, mám zájem o průvodce, a dále o poznatky , které je dobré znát při této cestě. Děkuji za odpověď. L.

Libor

To chceš jet už z ČR nebo jen přes Španělsko? Nejméně frekventované jsou ty cesty, které vedou přes střední Španělsko, zvlášť v létě, protože je tam vedro a nejsou tam ani albergue. Když nechceš potkávat „desítky lidí“ denně, vydej se někam do hor mimo Evropu a JV Asii nebo do pouště.

MARi0

Já žádného průvodce neměl a myslím si, že je to lepší. Člověk si tak nemůže naplánovat svůj den a prostě jde jak se mu zachce.

http://mariojeborec.blogspot.pt/2014/12/72-den-ze-santiaga-az-na-konec-sveta.html

Cahelová

Jsem už trochu letitá osoba, ale nohy mně ještě slouží.Chtěla bych jít se švagrem Portugalskou cestou z Porta.Kilometry ujdu, ale neunesu denně 10kg zátěž (bederní páteř), existuje možnost si zavazadlo na další úsek cesty poslat?

honza

Hledám parťáka na pouť na kole z Čech do Santiaga a zpět – jaro 2016

Jozef
honza:

Ahoj Honza,chystám sa tiež do Santiaga na jar 2016,ak chceš môžeme ísť spolu ja som zo Slovenska:  [email protected]

Svetlana Nejtkova
Jozef:

Ahoj…Jozef jsme z Česka , chceme vyrazit pesky do Santiago začatkem kvetna.

Magdalena

Ahoj poutníci, najde se spolucestující na Camino France začátkem června na cca 14-20 dní?

Jakub
Magdalena:

ja by som isiel

maja

Ahoj,
plánujeme s dcerou Camino – franc. cestu od 9.6. do 29.6. Asi nepůjde projít celé, střední část nejspíš popojedeme. Můžeme se někde potkat. Odkud chceš jít?

Magdalena
maja:

Ahoj, vyrazit na cestu bych mohla nejdříve 13.6. Pokud by vám to vyhovovalo, ráda se připojím. Magdalena

Klára
Magdalena:

ahoj Magdaléno, také hledám spoluputující…, je možné se připojit? Klára
[email protected]

františek

Ahoj poutníci, chtěl by se někdo přidat na Camino France začátkem července z Saint Jean… do konce nebo … ?
[email protected]

Lukáš

Ahoj,hledám partáky na cestu do santiaga de kompostela,bylo by to na přelomu srpna,až do půky září. [email protected]

Marie Hrušková

Nabízím 2 místa do Santiaga – termím 26.8.-8.9.2016 velmi příznivá cena-ještě je 5 volných míst-podrobnosti na CK Miklas tour

Marie Hrušková

Pro předchozí nabídku kontakt: [email protected]

DOSTÁL JOSEF

CHYSTÁTÁ SE NĚKDO JET NA KOLE Z ČR DO SANTIAGA DE COMPOSTELa v r. 2016EMAIL: [email protected]

DOSTÁL JOSEF

CHYSTÁTÁ SE NĚKDO JET NA KOLE Z ČR DO SANTIAGA DE COMPOSTELa v r. 2016EMAIL: [email protected]

honza

někdo kdo nepospichá..koncem září i z Česka ..času mám dost..

marek90

Ahoj ja pojedu v květnu nebo červnu do Santiaga ze Saint Jean Pied de Port kdo se přidá?
odchod z Praha-Paríž-Bordeaux-Saint Jean Pied de Port atd.-

hroch

daj kontakt

Hana Gereková

Příští rok tj 2017 na jaře bych se chtěla s kamarádkou vydat na cestu
odlet z Prahy trasa asi 400 km hledám publikaci
 
[email protected]

Pavla Koukolíčková

Dobrý den, chtěla jsem koupit průvodce od Veroniky a Jitky Škvárových, ale na eshop se nemohu dostat. Je možné ji pořídit někde jinde ?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: