PODPOŘTE VYDÁNÍ KNIHY: Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku

PODPOŘTE VYDÁNÍ KNIHY: Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku

Objevte ztracený svět domorodého národa aleutských kajakářů, tradičních lovců velryb u pobřeží Aljašky, v připravované knize české legendy seakajakingu Stanislava Chládka. Vydání knihy můžete podpořit v crowdfoundingové kampani na serveru penezdroj.cz.

Stanislav Chládek, legenda českého seakajakingu, nestárnoucí cestovatel a badatel právě připravuje vydání své nové knihy Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku s podtitulem Moje aleutská kajaková odysea. Rukopis jedná o Aleutských ostrovech a přilehlé oblasti jižní Aljašky (ostrov Kodiak, Aljašský poloostrov a Prince William Sound), které byly původně obývány domorodými národy Aleuty (Unangan) a Alutiiq.

„Snažil jsem se napsat rukopis pro českého čtenáře. Pokud je mi známo, v České republice ani bývalém Československu dosud nevyšla jediná publikace o Aleutských ostrovech. Tato exotická špatně přístupná oblast je však neobyčejně zajímavá, jak po stránce antropologické, tak i jedinečným bohatstvím přírodních krás a mořské zvířeny. A také počasím, jedná se o jedny z nejbouřlivějších moří na zeměkouli,“ uvádí autor.

Náplní rukopisu jsou jak poznatky z etnografie či antropologie, tak i popis 5 autorových kajakových expedic do oblasti Aleutských ostrovů v posledních 14 letech. V knize se například dočtete, že lovci těchto domorodých národů používali vysoce sofistikované kajaky, vyrobené z kůží a naplaveného dřeva, s kterými navigovali přes bouřlivá moře a co dnes připadá naprosto neuvěřitelné, lovili z nich i obrovské velryby. Mumie lovců-velrybářů, ukládané do odlehlých jeskyní na ostrovech, byly doprovázeny na onen svět mnohými artefakty, včetně kajaků a loveckého vybavení. Pohřební jeskyně se tak staly depozitářem mnohých aleutských předmětů.

Kniha bude vydána na křídovém papíře a bude obsahovat velké množství fotek, které autor nafotil během expedice. Věnována bude památce Dr. Aleše Hrdličky, který se po emigraci do Spojených států stal světoznámým učencem a zakladatelem americké antropologie.

Na vydání knihy autor shání finance i pomocí crowdfundingové kampaně na portálu penezdroj.cz. Za váš příspěvek můžete kromě knihy samotné získat i možnost setkání s autorem, při kterém se dozvíte zajímavosti z jeho putování, které se do knihy nevešly, či společnou projížďku na kajaku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: