Pavel Klega se jako první Čech ve 21. století vydá na cestu kolem světa, pojede stopem

Pavel Klega se jako první Čech ve 21. století vydá na cestu kolem světa, pojede stopem

Na cestu kolem světa stopem posledního srpna vyráží dobrodruh Pavel Klega z Hlučína u Ostravy. Dvacetiosmiletý informatik odešel z práce, aby stopem objel všechny kontinenty. “Práce mě slušně živila, ale chyběl mi v ní vyšší smysl,” říká Pavel.

V roce 2007 vyrazil s kamarádkou na stopa po České republice. Od té doby procestoval stopem celou Evropu. Nejdále byl stopem v Istanbulu, nejrychleji dojel do Minsku za 24 hodin a nejdéle stopoval 3 týdny po Balkáně.

Nejen auta lze stopnout

Některé kontinenty naneštěstí nejsou propojeny pevninou ani mosty a tak bude stopovat i lodě. “Stopnout se dají také vozy tažené koňmi, velbloudy a v neposlední řadě se také dá jít pěšky,“ vysvětluje Pavel.

Za 3 roky urazí 150 000 km a projede více než 70 států světa. Při cestě kolem světa by chtěl co nejvíce žít s místními lidmi, a tak poznat do hloubky jejich kulturu, zvyklosti anebo i kuchyni. Vše by chtěl pečlivě zdokumentovat. I když na základní škole zápasil s češtinou a angličtinou, sám se (hlavně na cestách) naučil španělsky a francouzsky. Teď se učí rusky a na nové cestě se chce ještě pustit do arabštiny.

Sám paradoxně nikdy nebude

Na cestu vyráží sám. Protože však bude stopovat, bude neustále v kontaktu s lidmi. Také se mu mnohokrát stalo, že na stopu potkal další stopaře a jeli pak kousek společně. „Tím, že na cesty vyrážím sám, jsem více otevřený a rovněž potkávám nespočet lidí,“ zmiňuje Pavel.

Více informací najdete na oficiální stránkach www.kolemsvetastopem.cz, kde sdílí svou cestu na blogu. Pavel na výše zmíněných stránkách lidem nabízí možnost se přihlásit k odběru emailového měsíčníku plného dobrodružství z cesty kolem světa, který bude zcela zdarma. Je taky „živý” na sociálních sítích – na Facebooku, Twitteru, Google+, a má i svůj YouTube kanál.

Na cestu kolem světa hledá sponzory, kteří by mu finančně přispěli. Peníze bude potřebovat hlavně na jídlo a víza. Samotná cesta drahá není, protože za dopravu nechce utratit ani korunu a spát bude buď pod širým nebem nebo u někoho doma. Pavla můžete podpořit ve veřejné sbírce Hithit a za to si vybrat svou parádní odměnu.

Zkušenosti čtenářů

Lada

“Práce mě slušně živila, ale chyběl mi v ní vyšší smysl,” říká Pavel. Hm, takze ted nasel smysl v tom ze za penize sponzoru bude stat u krajnice?

Marek A.
Lada:

Nikoliv. Našel smysl života v cestování. To Vám to nedošlo ?

Yonkop
Lada:

Lado, když je někdo ochoten mu poslat trochu peněz, proč s tím máte takový problém? Vážně nechápu tu nepřejícnost lidí u nás. Jestli závidíte, že on na to má koule a vy ne, to je váš problém.

Jste na cestovatelském portálu, jestli nechápete, že má někdo sen cestovat, tak, upřímně, nevim, co tu děláte.

Dan
Lada:

Fakt nechapu takovou stupidni reakci a zvlast na cestovatelskem portalu! Tohle je vyborna zkusenost a dobre placena prace je porad jen prace, ktera je jen nutne zlo, aby tady clovek prezil a doklepal to do hrobu. Tohle je vybornej zpusob, jak neco zazit a jak si ten zivot uzit, fandim a doufam, ze se me brzo podari take nekam zase vyrazit, protoze cestovani je to nejlepsi co se da delat!!! 🙂

Alena

Palce určitě držím a ať se to vše vydaří, musím ale přiznat, že rozhodně není první v tomto století z naší zemičky kdo je na cestě kolem světa a není ani první kdo to zkouší stopem 🙂 vím alespoň o dvou (jednotlivcích) kteří mají před ním značný náskok. Pouze nevyhledávají (mediální) pozornost ani finanční prostředky. 🙂

Vojta Pitra

Sice říká, že sám nebude, ale moje vlastní zkušenost mi tohle spíš vyvrací. Sám jsem na cestě už sedm měsíců, stopem byla zhruba první půlka. Potkal jsem spoustu úžasných lidí, ale to mi stejně nezabránilo v tom, abych se nějaké době (po pár měsících) začal cítit osaměle. Každý to samozřejmě máme jinak, ale mě prostě chybí partnerský život, který je tímto životním stylem (životem na cestě) dost efektivně eliminován. Třeba to Pavla nepotká, což mu přeji. Mě ale má cesta přinesla poznání, že partner je víc než cesta kolem světa. Hodně štěstí jemu i ostatním na cestě.

Libor

Já jsem hlavně zvědavý, jak bude stopovat ty lodě a trajekty, aniž by zaplatil ani korunu. Než aby zaplatil pár korun za trajekt mezi ostrovy Indonésie, bude bloudit dny v přístavu, než se nějaký chudý rybář slituje a vezme ho na sousední ostrov? Dostat se pak zdarma do Austrálie a dále na NZ, to bude tvrdý oříšek. Navíc některé země, včetně těchto, ani nevpustí člověka, který neprokáže, že má letenku ze země. Respektive to je tak, že letecká společnost nenechá nastoupit už do letadla. Pokud by se tam dostal lodí, je otázka, co mu v Darwinu řeknou (pokud to nebude vlastní jachtou). Na NZ ho asi nevpustí:
http://www.airnewzealand.com.au/new-zealand-entry-and-transit-requirements
Sehnat jachtu, která ho vezme z NZ do Střední Ameriky bude vyžadovat teda velké štěstí. A loď z Brazílie do Namibie nebo JAR, to je utopie, pokud nemá znalosti, aby mohl být zaměstnán jako člen posádky. Z Floridy do Venezuely to taky bude zajímavé.

Nerozumím, proč se učí rusky, když přes rusky mluvící země jet neplánuje. Pro začátek bude otázka, jestli dostane pákistánská víza (pokud ne, tak se ta ruština bude hodit). Není rozumné předpokládat, že když se dobře stopovalo v Evropě, půjde to všude. Přeju hodně štěstí, ale taky více realismu.

Libor
Libor:

Ještě dodám, že přes Tibet se stopem určitě nedostane (místní CK je povinná). Půjde už ale přejet přes Barmu po zemi. Na to, že se připravuje rok a brzo vyráží, je to zarážející neznalost. Podivných věcí je více, třeba že píše: „Láska k cestování propukla v mých 18 letech“, ale za 10 let nevycestoval snad ještě mimo Evropu. A to se označuje za dobrodruha. (Většina dobrodružněji laděných cestovatelů si Evropu nechává na kratší cesty nebo na stáří.) A také se označuje za polyglota, když umí jen 3 jazyky. Prosí o podporu na jídlo a víza, ale zároveň sděluje na svém webu, že má 150000 Kč na účtě…

Vojta

Procestoval jsem Australii,Novy Zeland,Kambodzu,Nepal a Thajsko a z mych zkusenosti z cestovani muzu rict,ze Pavel to bude mit hodne obtizne v Australii a na Zelandu ,presne jak tu psal Libor ,tyhle zeme si hodne dbaji na to koho pusti do jejich zeme.Je hodne dulezite si o tom zjistit veskere informace a jet tam na jistotu a ne s pocitem ,ze to nejak dopadne.Jsou hodne strikni a pokud se jim nebudete zdat, tak Vas tam nepusti nebo pri nejmensim budete mit nejake problemy s papirovanim a vyrizovanim,ale pokud jste trpelivy a budete mit vse zjistene dopredu ,kde budete spat a na jaka mista se chcete podivat(tohle jsou prvni otazky kdyz prijedete na Zeland), tak by to melo dopadnout sna v poradku.

Kazdopadne preju hodne stesti a kdyby jste mel Pavle nejake otazky ohledne Zelandu ci Australie,tak se mi ozvete na muj mail [email protected] mam tam nejake zname,tak by popripade mohli snad pomoct. Drzim palce.

Arina

Držím Pavlovi pěsti a věřím, že to zvládne. Je úžasně přátelským člověkem s velkým odhodláním splnit své sny a život je podle mne přesně o tomhle – najít si svoji životní cestu, možná i kolem světa 🙂 Pavle, hlavně si na cestě pamatuj, že v tomhle světě dobrých lidí je mnohém více než všech ostatních a že přesně sny, víra, odhodlání a disciplína tvoří z lidí obyčejných vítěze.

At jede a uzije si to a az se vrati tak az pak at o sobe povida a podobne a my ho budem obdivovat a vychvalovat.
Jinak prazdnych reci typu ja pojedu na kole na mesic a zpet a podobne je tady dost.
Zatim jsou to jen slova a skutek utek.

Káťa

Ahoj,
projekt se mi líbí a cestování mám taky moc ráda 🙂 i stopem. Jen bych ráda upozornila, že rozhodně není prvním čechem na cestě kolem světa :). Přidávám odkaz na stránky cestovatele Vlastimila Puczoka, který objel svět a vrátil se letos v únoru 🙂
http://puczok.com/vvv/

Libor
Káťa:

Oni myslí 1. Čech jedoucí stopem (nevím, jestli je opravdu 1.). Vlastimil Puczok stopem nejel.

jako prvni Cech v 21. stoleti ? 😀 ha ha ha 😀 boze 😀 tak za prve se nekam vydat neznamena to opravdu dokazat, ocividne tady nekomu chybi zkusenosti a hlavne tech co takhle stopuje je spousta akorat jak rekl jednou jeden cestovatel – jsou cestovatele a cestovatele exhibicionisti, a cestovatele se nepotrebuji chvastat, kdyz si to dokazou uzit a nedelaji to pro to aby museli nekde machrovat 🙂

maya

Ale netreba zabudat na to, ze stastie je skutocne len ked je zdielane

standa

Pavel Klega je nepoctivec a nesplnil závazky, které na HitHitu zveřejnil před odcestováním. Měl prostopovat celý svět, ale dojel za 63 táců do Egypta. Mezitím nakoupil elektroniku za cca 100 000. Pak si zaletěl na Bali a ted vybírá zase a to rovnou 110 000 na projetí Afriky. HitHit by měl požádat o vrácení peněz původním majitelům, protože nebyl dodržen závazek z jeho strany a jeho novou poptávku okamžitě zrušit pokud si chce zachovat dobré jméno. A Pavla toho novodobého pankáče mi je opravdu hodně líto, že takto musí klamat veřejnost a ještě žebrat na svoje cestování. Běž pracovat práce je dost ale musíš zvednout zadek, ne jen sluníčkově žít ve svém imaginárním světe.

standa:

No jo, to už se jedná o podvod a dalo by se to dobře hodit policajtům nebo rovnou k soudu. Stačí když se domluví několik sponsorů a jsou podmínky pro žalobu splněny
😉 😉
 
To je funny jak se to cestování zvrtlo, co Pájo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: