O želvě s měkkým krunýřem

O želvě s měkkým krunýřem

To jsme si takhle vyšli jednoho pěkného svátečního dne do zahrady Koishikawa Korakuen; tahle zahrada je představitelem krajinného typu, čili na relativně malé ploše se v několika zákoutích prezentují různé japonské (a tady i čínské) krajiny. Najdete tu vedle sebe rybník, kameny, uměle vytvořený kopec, stejně tak jako speciálně vysazené kytky nebo malé rýžové pole. Zahrada je v Tokiu jednou z nejstarších (údajně i nejhezčích), postavena byla začátkem éry Edo, čili v 17. století.

Ale o zahradě tenhle příspěvek být nemá, protože letmým pohledem do vod jednoho rybníku jsme zaznamenali vedle již okoukaných kaprů i neznámý a podezřelý stín. Za chvíli se ze stínu vyklubala želva, ale velmi odporná želva; je to asi víc patrné z obrázku, ale mně to připadalo jako kombinace želvy a krtka. Mailem jsme se pak dotazovali pár lidí, o co tu vlastně jde a konec pátrání učinila Malajka Yi Sheng. Na základě fotky identifikovala speciální želvu s měkkým krunýřem, vyhlášenou pochoutku v Číně. „Když šéf mýho otce pořádá firemní večeři někde venku,“ psala, „vždycky si dávaj tuhle želvu. Není odporná, nýbrž lahodná, nejlíp chutná upečená na ohni“ hájila tuhle krmi.

Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

A poslala nám link na Wikipedii. Takže přátelé, jde o obratlovce druhu Trionychidae neboli kožnatkovití, délka kolem 30 cm a hmotnost do 10 kg, známého též pod jménem čínská želva (pelodiscus sinensis). Tahle želva se taky nazývá „měkkokrunýřová“, protože její krunýř nemá dostatek plátů po celé ploše, čili je ohebný, zejména pak po stranách. Je to želva masožravá, živí se rybkama, šnekama, ale nepohrdne údajně ani ptáčkem. Na nohách má vždy po třech drápech (odtud kus názvu druhu Tri-).

No a je jen ironií osudu, že zatímco tenhle tvor figuruje na seznamu přísně chráněných druhů živočichů podle Bernské úmluvy a anglická mutace Wikipedie se omezuje na suchý výčet údajů, čínská Wikipedie podrobně uvádí, jakými způsoby želvu připravit k jídlu, jaké použít koření atd. atd. Jo a hovorově se želvě v Číně říká „vodní ryba“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí