Nezkusit alespoň jednu léčebnou „kúru“ na Bali by bylo jako neochutnat tradiční pokrm Gado Gado

Nezkusit alespoň jednu léčebnou „kúru“ na Bali by bylo jako neochutnat tradiční pokrm Gado Gado

Bali je mnohými vyhledáváno pro své „spirituální vibrace“. A je to k tomu dobrý důvod. Naleznete zde specializovaná meditační i léčebná centra, včetně ajurvédských.

Co se týče meditace, na ostrově se můžete učit např. Vipassaně, tzv. intuitivnímu poznávání neboli meditaci vhledu. Přestože se jedná o formu učení předávanou často v původním odkazu od Siddhárthy Gautamy, tedy pocházející z buddhistického základu, technika sama je postavená na ráciu a nepodléhá žádnému náboženskému učení.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Při praktikování je nežádoucí jakákoli vizualizace či verbalizace. Vzhledem k této neutrálnosti je technika velmi oblíbená a rozšířená po celém světě. Vipassanu někdy praktikují i hinduisté. Obecně je známo, že vztah buddhismu a hinduismu je velmi úzký a má mnoho vzájemných přesahů. Asi nejdůležitějším je právě postava Buddhy jakožto člověka, božího osvícence na zemi, který je propojen s Vishnu a Shivou.

Meditace pod usmívajícím se Buddhou

Sama jsem měla možnost vyzkoušet nejrůznější typy meditací a prošla jsem si – i když ne na Bali – desetidenním kurzem Vipassany. Nejvíce mi pro pochopení smyslu meditace pomohl rozhovor s majitelem Meditasi Bungalows, Wayanem Kantou, který si někdy říká Smiling Buddha (tak se jmenuje i jeho restaurace). Ve své svatyni v resortu má dva oltáře: jeden pro Saraswati – bohyni znalosti a poznání, moudrosti, umění a hudby – a druhý pro Gayatri, ztělesnění Gayatri Mantry, velmi významné mantry z Rigvédy (jedná se o manželku Shivy v jeho nejvyšší formě – Sadasiva).

Wayan (mimochodem asi nejtradičnější balijské jméno), který ještě před několika lety nosil dlouhé vlasy a vypadal jako hipík, miluje smích a říká, že žije svůj život na pomezí mezi jógou mysli a rock´n´rollem. Od časného rána totiž praktikuje Rája jógu a meditaci, pravidelně se modlí a působí jako léčitel (viz níže), ale úderem 20:30 se mění na muže, který si rád dá skleničku a cigaretu a dopřeje si chill out na pláži nebo ve své restauraci. Tak jako většina místních neumí plavat, ale zbožňuje, když se jeho hosté baví, tančí, zpívají, hrají na kytaru a na konci „večírku“ vběhnou do tmavého moře na noční koupání.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Tři tečky a nemrkat

Ve své svatyni, kde i léčí, má tři tečky na stěně. Vycházejí zhruba do úrovně očí – tedy, když člověk mé či jeho výšky (cca 165 cm) sedí v meditačním sedu. Technika, skrze kterou Wayan vyučuje meditaci, se nejvíce blíží Trátaku, který je dobře známý všem jogínům a patří mezi očistné techniky. V principu se jedná o to, že pozorně sledujeme plamen svíčky a snažíme se nemrknout. Plamen svíčky se ovšem trochu hýbe a navíc klesá s tím, jak hoří svíčka.

Proto Wayan používá oněch teček a své studenty učí, aby deset minut nemrkli. Nejprve je to velmi těžké, ale když se člověku podaří „přenastavit mozek“ a docílit nemrknutí (cca po dvou týdnech až měsíci pravidelné praxe), výsledek je neuvěřitelný.

Najednou se začnou otevírat úplně jiné dimenze vnímání a jedinec vstupuje v rámci Pataňdžaliho stezky (Jógy súter) na šestý pilíř, kterým je tzv. Dhárana. Ta je právě předstupněm pro Dhjánu (meditační stav), což u vědomých praktikujících může vést až k osmému, poslednímu pilíři – Samádhi (spojení s nejvyšším bytím). Wayan medituje několikrát denně. Má vždy budík nastavený přesně na hodinu, aby byl snáze schopen vrátit se ze stavu Samádhi do „tady a teď“.

Když jsem se ho ptala, proč se obává, že by se ze Samádhi jen tak nevrátil, vysvětlil mi: „Protože je tam tak krásně, že se můžeš zapomenout. Je to, jako bys prožívala tu nejúžasnější marihuanovou orgii!“ No, kdo by se potom nechtěl naučit meditovat!

Dar léčit

O tom, že má schopnost léčit, Wayan tušil od svých zhruba dvaceti let, kdy poprvé vyléčil svou kamarádku. Byl to spíš takový experiment a – paradoxně – kamarádce se nejprve přitížilo, když na ni Wayan přiložil své ruce, ale pak se jí zázračně po půl hodině udělalo dobře a za hodinku prohlásila, že potíže úplně pominuly. Tehdy se Wayan spíše své schopnosti obával, jako to mívá většina lidí, kteří mají nějaký specifický spirituální dar, než pochopí, jak s ním pracovat.

Bali je nejen ostrovem, kam se lidé jezdí „spirituálně nabíjet“ a „nalézt“, ale také místem proslulým mezi všemi, kdo milují šnorchlování, potápění i moderní freediving. Zjistětě více v textu Freediving je nejenom o poznávání hlubin oceánů, ale i vlastního těla a nitra.

Wayanovi k tomu pomohli lidé, kteří si ho včas našli. Jak říká Wayan, každý má někde svého guru, který se objeví ve správný čas. Díky svému Mistrovi začal Wayan léčit nejprve sebe (každý léčitel musí začít u sebe) a vyléčil své migrény (i svůj životní styl – prohrál mnoho peněz, dokonce i dům, v kohoutích zápasech). A pak přišlo jeho setkání s „Grand-Master“, hlavním mistrem, kterému se přezdívá QRAK a který léčil i v České republice.

Pravidla léčby

Dnes léčí ve své svatyni, zcela zdarma, vždy v 19:30. Léčí všechny, kdo za ním přijdou s prosbou o pomoc. Jeho výsledky jsou opravdu dobré, byť nejsou vždy stoprocentní. Wayan potřebuje tři léčebné seance za sebou a pacient musí dodržet základní pravidla (před léčbou se osprchovat a pak už se nemýt, před léčbou nejíst, do svatyně vstoupit v sarongu a na léčbu se plně soustředit).

Do svatyně, kde proudí vodní fontána, vchází Wayan s vonnými tyčinkami a usedá před bohyně, které v tichu, ve své mysli, žádá o pomoc. Pacient sedí za ním a svými slovy, ve své řeči, ve své mysli předkládá svůj problém, své potíže. Následně Wayan a pacient usedají naproti sobě a Wayan přikládá své ruce nad místa, kde je jádro potíží. Posléze místo potírá speciálním olejem.

Následně pacientu nalévá posvěcenou vodu do dlaní a ten si musí potřít třikrát temeno hlavy (korunní čakru, místo napojení na nejvyšší bytí), omýt obličej (také třikrát) a vody se napít. Po výstupu z chrámu je pacient politý vodou a odchází se osušit a převléct. Tentýž večer před spaním a další den ráno po probuzení si sám znovu aplikuje vodu třikrát na korunní čakru, obličej a napije se jí. Procedura se opakuje tři dny za sebou, aby se mohly dostavit výsledky.

Ať už máte na podobné praktiky jakýkoli názor, zvláštní posvátné úctě ve svatyni se člověk neubrání. Možná, že je pro některé turisty celá akce jen zajímavým experimentem, ale jsou i tací, kteří prohlašují, že je Wayan skutečně vyléčil. Inu, každému, co jeho jest. Každopádně alespoň jedna léčebná kúra někde na Bali se stala téměř „nutným zážitkem“ pro turistické pobyty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí