Není sedmdesát jako sedmdesát!

Není sedmdesát jako sedmdesát!

Na amerických silnicích platí jiná pravidla než u nás. Při policejní kontrole se nesmíte hýbat, někdy můžete jet na červenou a do některých jízdních pruhů můžete jen s dobře obsazeným autem.

Jen si to představte… držíte v ruce volant „americké káry“, jedete Mohavskou pouští, míjíte stereotypní krajinu a vlnící se silnice doslova kopíruje ráz krajiny. Cesta je po několika hodinách nudná, žádná zatáčka, prostě jen rovina, která samozřejmě svádí k rychlé jízdě. Šlápnete na plynový pedál, ať jste ve Vegas co nejdříve…

Tachometr ukazuje něco přes 85 mil v hodině a já si říkám: „musím zpomalit, jedu už 15 mil nad rychlostním limitem“. Jakmile mi v hlavě proběhne tato myšlenka, proti mně se zpoza kamionu ukáže policejní vůz a já si říkám: „a je zle!“, a taky že ano. Ve zpětném zrcátku vidím, jak se policejní auto otáčí a ihned je mně v patách. V tu chvíli mě polije horko a vidím se u soudu, kde se zpovídám z přestupku rychlé jízdy.

Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Policejní kontrola po americku

Policista vás ve Spojených státech může zastavit, jen pokud spácháte nějaký dopravní přestupek, to je svým způsobem trochu výhoda. Pokud jedete dle předpisů, můžete být v klidu. Policejní vůz Vás zastaví vždy zezadu. Musíte sedět v autě a mít obě ruce na volantu a vyvarovat se prudkých či náhlých pohybů v autě, které by mohly na policistu působit nebezpečně. Nemusíme připomínat, že držení střelné zbraně je v USA naprosto normální, a právě proto jsou policisté obezřetní a nemají pochopení pro jakékoliv nestandardní chování.

Hned na úvod kontroly vás policista seznámí, proč vás zastavil a vyzve vás, abyste předložili řidičský průkaz (nemusí být mezinárodní) a potvrzení o registraci auta či smlouvu od autopůjčovny. Překročení rychlosti o 15 mil je dost závažný přestupek. Hrozba pokuty v minimální výši 300 USD a rychlosoud v okresním městě mě minula jen díky shovívavosti policistů.

Pokud by však došlo na udělení pokuty, nikdy ji neplatíte přímo policistovi. Vždy dostanete tzv. Ticket, na kterém je uvedený přestupek a výše pokuty s popisem, jak a kde pokutu zaplatit. Nejčastějším a nejjednodušším způsobem je placení poštovní peněžní poukázkou, která se dá koupit na poště, v bance či supermarketu.

Když překonáte nekonečné kilometry dálnic, čeká vás třeba bláznivé Las Vegas. Jste-li spíše na americkou divočinu, jeďte třeba na Aljašku.

Jízdní pruh pro obsazená auta

Rychlostní limit je v USA uváděný v mílích, ale to jistě není třeba připomínat. Pokud budete na své cestě Amerikou projíždět velkoměsty, připravte se na úmorné dopravní zácpy a speciální jízdní pruhy označené kosočtvercem. Většinou se jedná o levé jízdní pruhy, které jsou určeny pro automobily, ve kterém jedou dva a více pasažérů. Jelikož je národním zvykem řídit své vlastní auto, tyto jízdní pruhy jsou vesměs prázdné a dobře průjezdné. Pokud jedete v autě sami a svádí vás pokušení se svézt v prázdném jízdním pruhu, počítejte s pokutou 381 USD (v každém státě se výše pokuty liší).

Pokud přijedete do křižovatky, před kterou je dopravní značka STOP s dodatkovou tabulkou 3 WAY, 4 WAY nebo ALL WAY, zapomeňte na pravidlo pravé ruky. Zde platí pravidlo „kdo první přijede, první odjede“. Na takové křižovatce musíte vždy zastavit. Přehledná křižovatka láká k projetí bez zastavení, a právě nezastavení je jedním z důvodů kontroly policistou.

Jak je to se semafory?

Tolerance je 5 mil. Pokud překročíte povolenou rychlost o 5 mil, není důvod se obávat pokuty. Máte červenou na křižovatce a potřebujete odbočit vpravo? Nemusíte čekat na zelenou. Stačí zastavit, a pokud vám nic v odbočení doprava nebrání, můžete odbočit na červenou. Některé křižovatky však tuto možnost zakazují, a to dopravní značkou „no turn on red“. Dodržujte většinovou rychlost ostatních vozidel okolo vás. Pokud ostatní účastníci silničního provozu pojedou rychlostí 80 mil v hodině, dodržujte stejnou rychlost, i kdyby byla povolená rychlost nižší, než jedete. Toto opatření zlepšuje plynulost provozu zejména v aglomeracích velkých měst.

Nedá se říci, že v celých Spojených státech platí jedna maximální rychlost na dálnici. Každý stát Unie má vlastní zákony, a tudíž i povolená rychlost se liší. Kupříkladu nejvyšší dovolená rychlost je na západním pobřeží až 75, místy i 80 mil, v hodině. Naopak v Kentucky a Nashville se svezete rychlostí max. 65 mil v hodině. Nemusíte se obávat neznalosti předpisů, vše je jednoduše a přehledně značeno. Co je však nekompromisním pravidlem v každém státě USA? Vždy mít zapnutý bezpečnostní pás, na který vás bude upozorňovat četné dopravní značení.

Zkušenosti čtenářů

Jedla

Zkušenosti mám podobný s tím, jak to popisuješ. Jen u možností odbočit vpravo na červenou existuje jedna výjimka, a to NYC, kde to je zakázáno. Jinak fajn článek.

Štaflik

Zajímavé, díky za článek 🙂

Pepa

Doplnil bych, ze svých chabých zkušeností, že jsou i placené pruhy, např. u Yorba Linda, CA. Jestli se to platí předem na pumpě, nebo kde, nevím…
Jen mně zaujalo, že „diamond line“ mají vlastní sjezdy, nájezdy…
Jinak, já viděl dopraváka v akci v pátek v sedm večer, na cestě z Kelso do Amboy. Předjel nás borec, jel tak 90 mil, naprostá pustina, a za chvilku se na konci rovinky rozsvítila světla a… byl tam! Strýc dodal, že dopravák prostě objede za šichtu okruh a tu a tam to zkusí…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: