Není hotel jako hostel

Není hotel jako hostel

Proč je hostel lepší než hotel? Proč si je cestovatelé tak oblíbili? A existují podobná baťůžkářská místa i v Česku? Přinášíme rozhovor s manažerkou brněnského hostelu Mitte.

Přestože se v Asii či Jižní Americe ubytujete levněpříjemně v každém druhém hotýlku, v „civilizovaném světě“ to tak snadné není. Neosobní hotely vysávají peněženku a nedají cestovatelům více než trochu zbytečného komfortu.

V úplném centru Brna, poblíž radnice, je uzounký vchod do kavárny hostelu Mitte. Rodinná atmosféra je samozřejmostí, stejně jako několik skupinek sympatických cizinců. Pokud se chcete seznámit, procvičit cizí jazyky nebo vyměnit cestovatelské zkušenosti, jste na správném místě. V dalších patrech čistého a moderně zařízeného hostelu jsou pokoje, v podkroví potom společenská místnost. Tady se ráno snídá, večer popíjí a celý den hovoří. O čem? Třeba o thajských pralesích, vaší poslední cestě do Jižní Ameriky nebo o plánech na příští expedici…

Čím se hostel liší od hotelu?

Předně jsou to pokoje, ty mají více lůžek, společné příslušenství. Každá postel je sice oddělena závěsem a má svůj vlastní zamykatelný box na cenné věci, ale určitě tu není takové soukromí jako za zavřenými dveřmi. Samozřejmě tomu odpovídá cena, která je výrazně nižší než v hotelu.

Hostel Mitte je tak čistý, pěkně udržovaný a moderně vybavený, že by klidně mohl být hotýlkem. Proč jste se rozhodli vytvořit hostel?

Tak předně tu v Brně nic takového nebylo. Předražené hotely v centru nebo ubytování v soukromí na okraji města absolutně nesplňují požadavky cestovatelů. Ti potřebují levné ubytování v centru města, aby toho co nejvíce poznali. Většinou přichází až pozdě večer a potřebují jen přespat, nasnídat se a zase běžet.

A pokud zůstávají delší dobu?

Pak jim jde o to potkat se s ostatními. Vyměnit si zážitky, tipy, nápady na cestování. Lidé, kteří poznali kouzlo hostelů, většinou vyhledávají v každém městě hostel. A dávno neplatí, že by to byli pouze studenti. Vytváří se tu jakási komunita, cestovatelé se často na cestě potkají, mohou se seznámit jako spolucestovatelé, přátelé nebo i partneři. A potom je právě ona blízkost, která často na vícelůžkových pokojích vzniká, vlastně vítána. Lidé mají větší příležitost navázat kontakty.

Snažíte se tuto „vzájemnost cestovatelů“ nějak rozšiřovat?

Ano, určitě. Připravujeme organizované prohlídky města. Tedy přesněji procházky po méně známých památkách v Brně a po místech, o kterých se z běžného průvodce nedočtete (Kamenná kolonie, Kraví hora…). Náš průvodce zájemcům ukáže vše od architektury po zajímavé restaurace a místa. U recepce máme bar, v podkroví potom společenskou místnost s kuchyňkou a knihovničkou. Tady se večeří, snídá, plánuje, diskutuje, seznamuje a často i popíjí.

Děkujeme za rozhovor!

Hostel Cafe Mitte sídlí od dubna 2011 v historickém domě ve středu Brna na Panské ulici číslo 11. V malé, stylové budově s autentickou atmosférou je celkem 30 lůžek (od jednolůžkových pokojů až po šestilůžkové). Nabízí ubytování v pokojích pojmenovaných po osobách a událostech, které zanechaly v brněnském kraji literární, výtvarnou, vědeckou či politickou stopu: Austerlitz, Mucha, Tugendhat, Janáček, Gödel, Kundera. Na každém pokoji se můžete o osobnosti dozvědět z nástěnných textů.

Hostel Mitte rozhodně není jediným místem v ČR, kde můžete potkat cestovatele z celého světa. Pokud budete cestovat po ČR a hostely jsou vám sympatické, jejich seznam najdete na www.hostely.cz. Za rozhovor děkujeme Michaele Brabcové, manažerce provozu, a Markétě Hrdinové, marketingové ředitelce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: