Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Namibie jedna z nejfotogeničtějších zemí afrického kontinentu. Stabilní a bezpečná destinace s nejstarší pouští světa, jedinečným přírodním a etnickým bohatstvím a obrovským množstvím zvířat. Krásné ubytování, dobré pivo, skvělé steaky, to vše si v Namibii můžete dopřát.
Namibie patří mezi nejméně zalidněné země světa, na úctyhodné rozloze 824 292 km² žijí jen dva miliony obyvatel. Je tak ideálním místem pro cestovatele, kteří si rádi vychutnávají nerušený pocit z panenské přírody. Jako jedna z posledních afrických zemí získala Namibie v roce 1990 nezávislost (na Jihoafrické republice). A přestože ji evropští kolonizátoři (konkrétně Němci) opustili už před téměř sto lety, do dnešní doby je zde stále patrný německý koloniální vliv. Země tak spojuje jedinečnost ryzí africké destinace s nádherným přírodním bohatstvím a zároveň určité kulturní blízkosti pro nás Evropany.
Nejenže se zde na mnoha místech německy domluvíte, ale můžete si i vychutnat výborné pivo německého (resp. plzeňského) typu – Windhoek a stejně tak další typické speciality našich západních sousedů. Nejvíce asi ve Swakopmundu, který leží přímo u Atlantického oceánu. Kromě kulinářských specialit tam můžete navštívit hadí farmu, muzeum křišťálů, anebo absolvovat celodenní plavbu za delfíny a lachtany na katamaránu, na jehož palubě se podávají místní lahodné ústřice a výborná lokální obdoba brandy. To je ale samozřejmě jen ochutnávka z toho, co vše lze v Namibii vidět a zažít.
Většina cestovatelů Namibii navštěvuje kvůli spoustě zvířat, kvalitnímu, čistému a pohodlnému ubytování, místní kultuře a fotogenické krajině. Zapomenout nesmíme také na bezpečnost, která je pro Namibii typická. Cestovatele z celého světa láká například světoznámý národní park Etosha (v době svého vzniku největší rezervace světa) a za návštěvu stojí také duny v poušti Namib, kde se můžete nechat hypnotizovat zdejší „měsíční krajinou“.
Nádherný je rovněž největší kaňon v Africe a druhý největší na světě – Fish River Canon, který leží na jihu Namibie. Velkou zajímavostí Namibie je také například welwitschia mirabilis – rostlina, která je živoucí fosilií (stáří některých jedinců je odhadováno na více než dva tisíce let), a kterou zde můžeme spatřit přímo ve volné přírodě. Zároveň se v Namibii nachází největší dopadnutý meteorit na světě – meteorit Hoba. A zapomenout nesmíme ani na místní etnika, která pomáhají dotvářet kulturní obraz země.
Každopádně vzhledem k rozlehlosti země je velmi složité navštívit všechny „higlights“ během jediné návštěvy. Je tedy důležité se před cestou dobře rozhodnout se, co chcete určitě navštívit. Vzdálenosti jsou totiž obrovské.
Národní park Etosha
Milovníci zvířat nesmí vynechat národní park Etosha, který je opravdovým rájem zvířat. V Etoshi je velké množství napajedel, takže si stačí vybrat, jaká zvířata chcete který den vidět a můžete zamířit rovnou k napajedlu, které je pro daný druh nejvíce typické. Při troše štěstí je možno spatřit i místní endemit – impalu černočelou. Nejlepší dobou návštěvy je období sucha (červen-začátek října), tedy období, kdy centrální solná pánev je vyschlá a zvířata mají důvod návštěvy napajedel.
Národní park Etosha je pak vhodné zkombinovat s některou ze soukromých rezervací, které nejsou tak rozlehlé, a proto je zde větší pravděpodobnost vidět zvířata opravdu zblízka.
Zambezi (Capriviho pruh)
Zajímavou oblastí z hlediska zvířat i množství etnik, je takzvaný Capriviho pruh (oblast se nyní oficiálně jmenuje Zambezi) s řekami Kwando, Okavango, Chobe a Zambezi. Nachází se zde hned několik parků a velmi zajímavými možnosti ubytování – včetně kempů nad řekou nebo ve stanech s podsadami přímo na řece, odkud se dají pozorovat hroši nebo krokodýli. Celý region je navíc zaměřen na ekoturistiku.
Poušť Namib
Namib je pouští s několika nej zároveň. Je nejstarší pouští na světě, má největší duny na světě, patří i k nejsušším (spadne zde ročně pod sto milimetrů srážek). Podle této pouště, která se v úctyhodné délce dvou tisíc kilometrů táhne podél Atlantského oceánu od hranic s Angolou až po Jihoafrickou republiku, se Namibie také jmenuje.
Právě poušť Namib je domovem unikátní welwitschie mirabilis (welwitschie podivné). A i přesto že to na první pohled vypadá, že v nehostinných pouštních podmínkách lze jen těžko přežít, můžete zde při troše štěstí, vidět kromě zmíněné welwitschie také pouštní zvířata jako oryxe, pštrosy nebo lvy. Obrovským zážitkem také je, když vylezete na slavnou dunu 45. Přitom pochopíte, jak není vůbec jednoduché dostat se nahoru – hlavně pokud jdete jako první a nikdo před vámi nevyšlapal cestičku.
Národní park Etosha patří mezi nejlepší parky pro pozorování afrických zvířat v přirozeném prostředí. Podívejte se, jak vypadá život na dně vyschlého jezera.
Etnika v Namibii
K Namibi bezpodmínečně patří kmeny. Ať je to slavný kmen Himba nebo také kmen Herero – obě etnika jsou příbuzné bantuské kmeny, byť to tak na první pohled nemusí vypadat. Pro kmen Herero jsou typické barevné rohaté klobouky a barevné šaty místních žen. Na tomto kmenu byla počátkem 20. let německými kolonizátory páchána genocida. Mediálně známější jsou pak Himbové – především ženy pasteveckého kmene Himba, a to pro své sporé odívání a natírání těla a vlasů červenou hlinkou. Tu si na sebe natírají každý den.
Himbské ženy se nemyjí, nicméně není třeba se bát jejich návštěvy – nijak nezapáchají a naopak příjemně voní. Póry těla si totiž pravidelně „vykuřují“ vonnými směsi a to každá žena svou vlastní směsí, což je jakýsi osobní „parfém“. Zajímavostí je u Himbů také úprava účesu. Pokud například vidíte chlapce, který má vyholenou hlavu s jedním malým copánkem, znamená to, že je ještě dítě a neprošel iniciačním rituálem mezi dospělé. Pokud už má copy dva, znamená to, že už se poohlíží po manželce. V manželství si pak muži nechávají vlasy dorůst a spuštěné.
Ženy mají na hlavách několik copánků omazaných pastou z tuku a červeného okru. V himbské vesnici často nenarazíte na muže, ti bohužel většinou propadli alkoholu, a tak se prací ve vesnici příliš neúčastní. Nebuďte také překvapeni, pokud vám Himbové nebudou rozumět anglicky. Přestože je v Namibii angličtina úřední jazyk, jen málo Himbů ji umí (mluví jazykem otjihimba) a jen velmi málo dospělých vůbec kdy navštěvovalo školu. V některých oblastech se jedná přímo o vládní záměr vedoucí k zachování kultury. A pokud na Vás budou volat „oshilumbu“ – znamená to lehce posměšně, že jste běloch.
Ubytování v Namibii
Země nabízí širokou paletu ubytování. Od kempování po krásné lodges, ve kterých jsou hosté ubytováni v nejužším sepjetí s přírodou – ovšem s veškerým pohodlím. Nechybí ani možnosti pro glamping, což je opravdu luxusní kempování s prvotřídním komfortem a vždy doplněné skvělým jídlem, nádhernými a netradičními výhledy a samotným umístěním dané lodge.
V národním parku Etosha doporučuji ubytování uvnitř národního parku, kdy spíte přímo mezi zvířaty. Oproti daleko levnějšímu ubytování mimo park se jedná o úplně jiný zážitek. Taktéž stojí zato vybrat ubytování přímo u dun, aby člověk mohl vidět duny hned před svítáním a nemusel kvůli tomu cestovat i několikahodinovým transferem, protože některá ubytování jsou poměrně daleko od hlavní brány.
Gastronomie
Když se zamyslím nad namibijskou kuchyní, okamžitě se mi vybaví braai – tedy grilování. Místní jsou v něm specialisté, stejně jako Jihoafričané. Sami o sobě říkají, že grilují 365 až 366 dní v roce a to ještě někdy i dvakrát denně (úsměv). Není tedy v podstatě možné odjet z Namibie a nezkusit braai. Nejlépe doporučuji kvalitní steak z místní divočiny – ochutnat tak můžete například antilopu, prase bradavičnaté, zebru, pštrosa nebo klasický hovězí steak. Vždy lehce grilovaný, v ničem zásadně nenakládaný. Griluje se i příloha a vlastně časem zjistíte, že ugrilovat se dá snad úplně všechno.
Úžasné jsou také grilované toasty se speciální medovou omáčkou a rajčaty. Samozřejmostí je zde i výše zmiňované výborné pivo a dokonce si můžete dát i točené. Jako třešinku na dortu pak doporučuji vyzkoušet místní šťavnaté ústřice – chuťově jedny z nejlepších na světě.
Všudypřítomný německý vliv se promítá nejen v kvalitních surovinách a pivu, ale i ve sladkostech a dezertech (například štrůdly a dorty). Voda je zde, stejně jako v Botswaně, Svazijsku a Jihoafrické republice, prakticky všude pitná z kohoutku a velice dobré kvality. Obecně lze říci, že jih Afriky je na tom hygienicky velmi dobře a rozhodně se není čeho obávat.
Doporučení pro cestování
Namibie patří mezi dražší destinace, s tím je třeba počítat. Vstupy do parků jsou sice poměrně levné (80 namibijských dolarů, což je cca 160 Kč), nicméně jídlo a ubytování je zde poměrně drahou položkou. Individuální cestovatelé by také měli vědět, že zařizování ubytování zejména v národních parcích je poměrně náročnou procedurou. Každopádně Namibie je bezpečnou zemí a vhodná jak pro individuální cestovatele, tak pro skupiny i pro rodiny s dětmi.
Je třeba si však dávat pozor na velké vzdálenosti a mít ubytování zařízené dopředu. V zemi je vízová povinnost a víza je třeba mít zařízená dopředu. Návštěvu Namibie doporučuji všem, a to i včetně „afrických začátečníků“, kteří mají kladný vztah k přírodě nebo gastronomii. Mezi nezapomenutelné zážitky patří pozorování zvířat při západu slunce v kombinaci s braai nebo jinou gastronomickou pochoutkou. Do Namibie se opravdu budete chtít (a budete mít proč) vracet.
Cestovní kancelář Grand Afrika se specializuje na poznávací zájezdy, expedice, safari a individuální zájezdy do Afriky i přilehlých destinací. Namísto masové turistiky preferuje menší skupinky, tak aby svým klientům mohla nabídnout ty nejintenzivnější a nejzajímavější zážitky, které si lze v Africe představit.
Přesně tak, už 2x, a ještě bych se tam chtěl vrátit. Jeden by uvažoval, že by se tam i odstěhoval… 🙂 Stačí si půjčit osobák, a v pohodě se prodrncáte po všech zajímavých místech. V červenci má JAR zimní prázdniny, to je třeba v Etoshe nutné rezervovat místo aspoň měsíc předem. V říjnu/listopadu jsme neměli problém, kempy poloprázdné. Jíst se dá co koupíte v supermarketu, ale jídlo v restauraci max. kolem 100 – 120 NAD („čína“ i za 59 NAD), takže levněji než v Řecku nebo Rakousku. Koukám, že aktuálně je 1 NAD za 1,5 Kč. Hned bych zase vyrazil. 😉
Lenka B.
Chystáme se do Namibie v říjnu. Je nutné se nechat nějak očkovat?
Přesně tak, už 2x, a ještě bych se tam chtěl vrátit. Jeden by uvažoval, že by se tam i odstěhoval… 🙂 Stačí si půjčit osobák, a v pohodě se prodrncáte po všech zajímavých místech. V červenci má JAR zimní prázdniny, to je třeba v Etoshe nutné rezervovat místo aspoň měsíc předem. V říjnu/listopadu jsme neměli problém, kempy poloprázdné. Jíst se dá co koupíte v supermarketu, ale jídlo v restauraci max. kolem 100 – 120 NAD („čína“ i za 59 NAD), takže levněji než v Řecku nebo Rakousku. Koukám, že aktuálně je 1 NAD za 1,5 Kč. Hned bych zase vyrazil. 😉
Chystáme se do Namibie v říjnu. Je nutné se nechat nějak očkovat?
Nutné ne, více tady:
http://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/namibie.htm
Ahoj 🙂 chci se zeptat, byl jste nekdo v Namibii v obdobi prosinec/leden? Mate nekdo zkusenost? Diky moc
Ahoj, máte někdo zkušenost s prací v Namibii? Nebo nějakou radu??
Díky předem
David
Články v okolí
Tip měsíce: Turecko
Top 10 míst v Istanbulu
Úchvatná krajina Kappadokie: skály tu připomínají obří údy
Zvláštní jezera v turecké střední Anatolii: Nar, Meke, Çıralı obruk
Knižní tipy
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou
Nové články
Mentawajci ze Siberutu
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Bilbao, hrdé město hrdých Basků
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
FOTOKNIHA CESTOVATELSKÝCH ZÁŽITKŮ
Vytvoř si tu vlastní ze 140 šablon na Tiskařík.cz
CESTOVATELSKÝ FOTOKALENDÁŘ
Vytvoř si ten vlastní na Tiskařík.cz