Na kole po švédském kousku středozemí – ostrově Gotland

Na kole po švédském kousku středozemí – ostrově Gotland

Když jsem se v květnu 2012 přestěhovala do Švédska a začala přemýšlet o tom, kam v létě na dovolenou, začala jsem se ptát švédských kamarádů a kolegů, co by doporučili. Tipů bylo hodně, ale jeden se opakoval, a to právě ostrov Gotland. Švédové o něm mluvili jako o švédském ráji.

Místo, které je úplné jiné než zbytek Švédska, s klimatem skoro středozemním. A tak jsem se začátkem července vypravila se svými dvěma kamarádkami z Čech zažít ostrov Gotland na vlastní kůži. Na kole.

Ostrov se nachází v Baltském moři, 90 km od švédské pevniny. Dá se na něj dostat pouze trajektem nebo letecky. Let ze Stockholmu trvá 35 minut. Trajekt pluje z přístavu Nynäshamn nebo Oskarshamn cca 3 hodiny a v letních měsících je hodně přeplněný, jízdenky se musí kupovat hodně v předstihu. Letadlem je to určitě pohodlnější a rychlejší, cenově jen nepatrně dražší, pokud se cesta naplánuje včas. Trajekt má určitě smysl v případě, že někdo jede s karavanem, či si veze vlastní kola.

My jsme se vypravily letecky a plán byl půjčit si kola, přídavný vozík, stan a karimatky a projet za 5 dní, co se dá. Vezly jsme si s sebou pouze spacáky, několik kusů oblečení a přenosný vařič.

Na startovní čáře ve středověkém městečku Visby

Výlet jsme začaly ve Visby. Všichni musí začít i skončit ve Visby, protože tady je letiště i přístav. A rozhodně je i důvod, proč se tu zastavit. O tomto městečku se říká, že je jedno z nejzachovalejších středověkých měst ve Skandinávii a je na Seznamu světového dědictví Unesco. Město je obehnané kamennými hradbami o délce cca 2 km. Zajímavosti přidává to, že je v kopcovitém terénu, takže se naskýtají krásné výhledy směrem k hradbám a moři.

V centru se nachází původní zástavba malých dřevěných a kamenných domečků, které jsou přímo kouzelné. Na každém domku rostou popínavé růže. Majitelé jakoby se předháněli, kdo je má hezčí, nesčetný počet barev a druhů. Připadala jsem si tam jako v pohádce, protože některé domečky byly tak nízké, že ani nevypadaly, že můžou být obydlené lidmi, ale spíš skřítky. Při vchodu do některých z nich byste se museli sklonit.

Kromě již zmíněných hradeb určitě za zmínku stojí i katedrála (Domkyrkan Sankta Maria) a botanická zahrada, která je umístěna uprostřed města a dá se jí bezplatně projít. Ve městě je nespočet kaváren a restaurací. Jedna mi utkvěla v paměti. Byl to úzký domek ve tvaru žehličky a my tam ochutnaly místní specialitu – šafránové palačinky (saffranspannkaka).

Visby je v létě velmi oblíbeným místem, hlavně pro mladé lidi ze Stockholmu. Proto pokud nemáte rádi přeplněné bary, restaurace či pláže, je lepší se Visby vyhnout v období tzv. Stockholmsveckan – stockholmský týden, který se koná cca 3. týden v červenci (přesné datumy si je lepší zkontrolovat, protože nejsou fixní), kdy přijíždí omladina ze Stockholmu se bavit. Snad v každém baru se denně konají bujaré večírky.

Každoročně se ve Visby koná také politický týden – Almedalensveckan, v roce 2016 v termínu 3.-10. července, kdy celý týden probíhají za účasti politických stran, tisku a televizí různé brífinky. Město je zastavěné stánky s propagačními materiály. Restaurace, bary, kavárny jsou přeplněné. Mně osobně to vadilo, z města jakoby se vytratilo kouzlo, takže určitě doporučuji při plánování termínu myslet i na toto.

Na kole po západním pobřeží Gotlandu

My jsme ve Visby zůstaly jen jeden den. V místní půjčovně jsme si půjčily kola, přespaly v kempu a druhý den vyrazily směrem z Visby po západním pobřeží na sever. Gotland je ideálním místem pro jízdu na kole. Terén není náročný, zvládnou jej i méně zdatní jedinci. Silnice jsou klidné.

Krajina je mírně zvlněná, s úzkými silnicemi a je pokryta částečně lesy, nejdříve listnatými, čím výše na sever, tím víc se měnila v drsnější krajinu porostlou jehličnatými porosty. Zbytek tvoří louky a pastviny, kde se pasou ovce s tmavou vlnou.

Na ostrově se nachází nespočet kempů. Ve Švédsku je ale dovoleno stanovat i mimo kempy, stačí dodržovat pár pravidel, nebýt moc blízko soukromým objektům, limit je minimálně 200 metrů od objektu a samozřejmě zanechat místo v původním stavu. My většinou spaly v kempech, protože jsme chtěly mít k dispozici toaletu, či sprchu. Jelikož je terén nenáročný, zvládly jsme na kole se zastávkami denně ujet cca 50km.

Břehy ostrova na severozápadě jsou členité, strmé útesy, nespočet vápencových útvarů vyčnívajících z moře, říká se jim Rauky. Rauky dosahují i několik metrů do výšky a jsou asi hlavní zajímavostí ostrova, společně s nádhernými dlouhými písečnými i oblázkovými plážemi, které ani v letních měsících nebývají přeplněné.

Ostrov je krásný v každou roční dobu, ale nejvíc si ho užijete v letních měsících. Léto je krátké, nejlépe je sem vyrazit od začátku července do půlky srpna. Baltské moře je ale studené, takže na koupání je lepší vyhledat jezera, kterých je na ostrově také na výběr.

Zajímá vás švédská příroda? Přečtěte si o ní více v článku Putování laponskou přírodou – švédský národní park Abisko.

Tady je tip na pár míst, které určitě stály za návštěvu (projely jsme pouze západní část pobřeží od Visby na sever, a několik míst jižně od Visby):

Jungfrun

Vápencový monolit, který je asi 11m vysoký a nachází se na vrcholu útesu. Měl by připomínat postavu Panny Marie s dítětem. Upřímně, je potřeba se asi dobře zadívat tu podobu tam vidět, ale je určitě pozoruhodný.

Ireviken

Krásná dlouhá písečná pláž. Poblíž je možnost ubytovat se na místní farmě. Na pláži je i restaurace a kavárna.

Högklint (Vysoká skála)

48 metrů vysoký útes s úžasným výhledem na oceán a na okolí směrem k Visby. Situován 10km jižně od Visby.

Tofta

Nejoblíbenější písečná pláž ostrova. Nachází se na západním pobřeží, asi 16km jižně od Visby. V létě hodně navštěvovaná i díky tomu, že v jejím okolí je i restaurace, stánek se zmrzlinou, venkovní bazén, či kemp a je vhodná i na vodní sporty, hlavně windsurfing.

Blå Lagunen (Modrá laguna)

Starý vápencový lom u města Ar na severu, který je nyní zatopený vodou tyrkysové barvy. Oblíbené místo ke koupání. K lomu vede přístupová cesta a je tam i zázemí s toaletou.

Ostrov Fårö

Ostrov působí drsněji a opuštěněji než Gotland, porostlý převážně borovicemi a člověk má pocit, že se tu zastavil čas. V zimě a občas i v létě tu vanou silné větry, proto tu najdete i několik větrných mlýnů. Na ostrově žil a tvořil i znamý švédský filmový režisér a scénárista Ingmar Bergman, který je zde pochován i s jeho chotí, herečkou Ingrid Bergman. Z Gotlandu se na ostrov dá dostat za pouhých pár minut malým přívozem z městečka Fårösund.

Gamla hamn

Přírodní rezervace na ostrově Fårö, kde se nachází asi nejkrásnější raukové seskupení, včetně známého monolitu, který připomíná psa.

Na ostrov Gotland se od té první osudní návštěvy vracím každý rok, protože jsem se do něj zamilovala. Stal se mým nejoblíbenějším místem ve Švédsku. Pokaždé je jiný, pokaždé překvapí, pořád je co objevovat. Takže ano, i já mu už teď říkám švédský ráj.

Ingrid Buchertová žije ve švédském Stockholmu od roku 2012, kam byla relokována z pražské pobočky společnosti, pro kterou dodnes pracuje. Švédsko jí učarovalo. Miluje tuto drsnou zemi se vším, co nabízí. Každou volnou chvíli využívá k poznávání nových míst, lidí a zvyklostí a to vše s fotoaparátem v ruce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí