Mulatu Astatke, vynálezce etiojazzu, jede do Prahy

Mulatu Astatke, vynálezce etiojazzu, jede do Prahy

Etiopie nepoznala kolonialismus a díky tomu je hudební klenotnicí Afriky, což potvrzuje i nejstarší žijící legenda africké hudby, Mulatu Astatke. Tohoto uznávaného umělce si budete moci poslechnout v Praze.

Pokud by Afrika nebyla pevninou, ale mořem, Etiopie by se stala ostrovem. Jako náhorní plošina je natolik oddělená od okolí, že si udržela samostatnost i v koloniální éře. Obdobně vyhraněný charakter má zdejší hudba, nedotčená dobyvateli z Evropy či obchodníky z Arábie. Není tedy divu, že etiopská hudba získala ve světě takřka kultovní roli.

Natolik učarovala Jimu Jarmuschovi, americkému nezávislému režisérovi, který ji použil ve svém filmu Zlomené květiny. Vybral si  umělce, jehož hudba má natolik výraznou příchuť, že se vám vryje  do paměti a snadno ji rozeznáte od čehokoli dalšího, co se hraje v Africe.

První Afričan na Berklee

Mulatu AstatkeMulatu Astatke byl před půl stoletím prvním Afričanem, studujícím na elitní hudební škole Berklee v Bostonu,  později se přesunul do New Yorku, kde založil Ethiopian Quintet, po návratu do vlasti doprovázel na etiopském turné jazzového velikána Duke Ellingtona – ale rozkvět etiopské scény přerušila brzy poté totalitní vojenská diktatura. Je označován za zakladatele etiojazzu, což je spojení jazzových harmonií s etiopskými melodiemi. Ve svých 69letech slaví comeback a je jednou z hlavních hvězd letošního festivalu Respect.

Zkušenosti čtenářů

Dušan Sládečka

etiopia bola kolonizovana talianskom…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: