Malajská zastavení – Kuala Lumpur

Malajská zastavení – Kuala Lumpur

Hlavní město Malajsie Kuala Lumpur leží na soutoku řek Kelang a Gombak. Dnešní téměř pětimilionová aglomerace vznikla 1857 z původního tábora u cínových dolů. Jméno města znamená v překladu „blátivé ústí řeky“.

Kuala Lumpur je dnes moderní město plné mrakodrapů a nákupních center, které jsou symbolem prosperity dnešní moderní Malajsie.

Město jako na dlani

Do Kuala Lumpur jsme přijeli rychlíkem z pohraničního města Johor Bahru. Cesta vedle převážně tropickým pralesem, jehož barvy se nám měnily podle toho, jak se střídalo slunce s deštěm. Pršelo větší část cesty, přestože červenec je v Malajsii nejsušším měsícem. Hlavní vlakové nádraží  – to je pulsující labyrint jezdících schodů, obchodů, restaurací, lidových jídelen a kanceláří firem. Naštěstí jsme ubytování našli v hotelu, který byl nedaleko nádraží. Již noční pohled  z hotelu byl příslibem na ráno –  před námi svítily modře dvě věže Petronas Twin Towers, do roku 2004 se svými 452 metry nejvyšší budovy světa. Ranní pohled z 21. patra hotelu ještě překonal očekávání. Pod námi ležely parky, jezera, mešity, v dáli minarety, televizní věž a mrakodrapy. Druhou dominantou města je 420 metrů vysoká Kuala Lumpur Tower .

Město kontrastů

V Kuala Lumpuru se stýkají dvě Malajsie. Jedna moderní – kolem města dálniční obchvat, přes celou zemi vede z jihu až do Thajska moderní dálnice, před Kuala Lumpur se mění v desetiproudovou, na předměstí třeba tři dálnice nad sebou, kolem města nastavěny tisíce nových řadových domků připravených k nastěhování,  moderní nákupní centra, nad jejichž rozměry jen nechápavě kroutíte hlavou, průmyslové čtvrti s pobočkami  velkých světových firem, v ulicích města značkové obchody a zastoupení všech, co ve světě byznysu něco znamenají,rychlovlak spojující město s moderním leteckým terminálem. Druhá – ta původní, tradiční,  s orientálními uličkami plnými  drobných obchůdků,  s malými tržnicemi  i se Sayongi- jednou z největších tržnic celé Jihovýchodní Asie. K tradiční Malajsii patří určitě i drobní řemeslníci pracující přímo na ulici, prodavači všech možných lahůdek, pojízdní kuchaři se svými specialitami, tisíce skútrů různých značek i barev, masérské salóny vybízející k malajské či thajské masáži, prodejničky koření i látek neskutečných barev.

Jazykový i náboženský koktejl

Kuala Lumpur je odrazem celé Malajsie, která je nesmírně různorodou a rozmanitou zemí.  Většinu populace tvoří Malajci, kteří mluví malajsky a většinou jsou muslimové. Největší menšinu tvoří Číňané, čínština je také úředním jazykem, Číňané se hlásí k buddhismu.  Třetím úředním jazykem je tamilština, Tamilové a další Indové jsou především hinduisté. Čtvrtým úředním jazykem je angličtina jako pozůstatek z dob, kdy  Malajsie byla britskou kolonií. Vedle mešit, pagod a hinduistických svatyní si v Kuala Lumpur můžete zajít i do křesťanských kostelů.

Pane, máte tady peníze

Pokud jsme se někde na svých toulkách světem cítili bezpečně, tak to bylo určitě zde. Malajsie – to je země milých a usměvavých lidí. Pokud jsem někde studoval mapu, hned přišlo několik ochotných poradit. Nikde jsme se nesetkali s nevraživostí a s neochotou. Nikde s pokusem nás okrást.  Smlouvá se pouze na tržnicích, nikdy se nesmlouvá o jídlo, tam je cena pevně stanovená. Cena jídla byla pro nás někdy přímo trapná. Kde u nás pořídíte skvělý oběd za 20 či 25 korun?  Přímo na místě vidíte, co budete jíst, vaří se přímo před vámi z čerstvých surovin, třeba do polévky si můžete si vybrat ingredience. Vždy čerstvé maso, neuvěřitelná nabídka zeleniny a ovoce, žádné polotovary a polévky z prášku. Spropitné se nedává. Platil jsem výbornou zmrzlinu, stála 1.05 rigitu, nechal jsem na misce 1,10 a odcházel spokojen se smetanovou zmrzlinou. Pane, máte tady peníze, slyšel jsem za sebou. Sympatická (a podotýkám, že i velmi krásná, jako většina mistních žen) Malajka  s úsměvem vyběhla za mnou a dala mi 0,5 rigitu zpět. Připomínám, že 1 rigit jste koupili ve směnárnách zhruba za 5 až 5,50 korun.

Nejširší nabídku průvodců a map Malajsie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Svatyni nelze přehlédnout- Batu Caves

Podívejte se doleva, prohodil náš taxikář Choo, a pak se jen usmíval nad naším ohromením. Vstup do svatyně skutečně nelze přehlédnout.  Batu Caves Temple hlídá ho 43 metrů vysoká socha Murugana. Byla k chrámu přistavěna teprve v roce 2006, spotřebováno na ni bylo 250 tun oceli a 300 litrů zlaté barvy. Murugan nebo také Murukan je populární hindské božstvo uctívané zejména Tamily v jižní Indii, na Srí Lance a v Malajsii. Podle jedné z legend obdržel od Sakti, milenky boha Šivy, oštěp, aby jím porazil Asury, démonické síly. Oštěp je jakýmsi nástrojem k obnovení kosmické harmonie a hraje velkou roli při náboženských rituálech.

Vzhůru po 272 schodech

Svatyně byla vybudována v jeskynním komplexu v roce 1891. Dostaneme se k ní po 272 příkrých schodech. Náročného výstupu se denně účastní stovky poutníků nejrůznějšího věku.  V jeskyních je celá řada oltářů, kapliček, ale i prodejen suvenýrů či všudypřítomné opice. Na přelomu ledna a února se zde každý rok konají velké náboženské slavnosti Taipusam, kterých se účastní až milion poutníků, kteří se často vyrovnávají s uctívaným bohem sebeobětováním, kdy se bičují nebo si propichují tváře a jazyk háčky či tyčemi.

Vesnička v sousedství

V těsném sousedství můžete navštívit indickou vesničku. Je možné si zde prohlédnout hady žijící na Malajském poloostrově, obdivovat ladné pohyby indických tanečníků, nechat si ozdobit ruce henou, ochutnat výbornou indickou kuchyni nebo si jen tak posedět pod palmami a vychutnávat atmosféru hypnotické hudby, vonných tyčinek a modlitebních písní, atmosféru tolik odlišnou od nedalekého moderního Kuala Lumpur.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí