Léto s antilopou vrcholí výstavou v Zoo Praha

Léto s antilopou vrcholí výstavou v Zoo Praha

Přestože teplé počasí zvolna odchází, největší antilopa je v českých zoo stále k vidění. Zoo Praha se zapojila do záchranného programu pro kriticky ohrožený západní poddruh antilopy Derbyho, který od roku 2000 probíhá v Senegalu pod vedením odborníků z České zemědělské univerzity v Praze a občanského sdružení Derbianus CSAW. V rámci série výstav z cyklu Pomáháme jim přežít byla v neděli 21. srpna za účasti ředitele Zoo Praha Mgr. Miroslava Bobka, kurátora savců RNDr. Pavla Brandla a předsedkyně občanského sdružení Derbianus CSAW, Ing. Karolíny Koláčkové zahájena výstava Největší antilopa. Výstava sestává z 24 panelů, fotografie ze Senegalu i historické fotografie z pražské zoo jsou doplněny informacemi o unikátním českém projektu na
záchranu největší antilopy světa. K vidění bude v Zoo Praha následující měsíc. Model největší antilopy světa v životní velikosti můžete přijít obdivovat do Zoo Praha, Zoo Plzeň, Zoo Ostrava a Zoo Jihlava. Přijďte se přesvědčit, že mnozí z vás neuvidí přes její hřbet a že na špičky rohů jí dosáhnou jen ti největší. V pátek 9. a v sobotu 10. září se můžete proměnit v antilopu Derbyho v rámci Malé africké konference v Zoo Jihlava. Babí léto s antilopou zakončíme v Zoo Plzeň v neděli 25. září. Nákupem originálních triček, magnetů, odznaků a jiných pamětních předmětů od sdružení Derbianus CSAW můžete podpořit záchranný program a práci českého týmu v Senegalu. Pokud nestihnete navštívit antilopu v českých zoo, podpořte ji na stránkách www.derbianus.cz.

Západní poddruh antilopy Derbyho žije ve volné přírodě pouze v Národním parku Niokolo Koba v Senegalu v počtu menším než 200 kusů. V lidské péči žije několik desítek jedinců v rezervacích Bandia a Fathala v Senegalu. Mezinárodní unie pro ochranu přírody jej řadí do kategorie „kriticky ohrožený“ podobně jako tygra sumaterského či gorilu horskou. O. s. Derbianus CSAW při České zemědělské univerzitě v Praze sdružuje odborníky a studenty, kteří se záchraně antilopy Derbyho věnují již přes deset let.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: