LA PAZ: podrobný průvodce vysokohorským bolivijským městem

LA PAZ: podrobný průvodce vysokohorským bolivijským městem

Přijedete-li do nejvýše položeného administrativního města světa poprvé, jistě oceníte zkušenosti někoho, kdo místo zná. Přečtěte si našeho průvodce shrnující základní informace.

Příjezd a doprava

Přílet do města La Paz bych příliš nedoporučovala. Město se nachází ve vysoké nadmořské výšce a bez předešlé aklimatizace se vám může udělat opravdu špatně. To samé platí samozřejmě pro příjezd po zemi. Ale tady máte možnost zůstat na cestě o jeden den déle a dát si někde v menší výšce aklimatizační procházku a strávit zde noc.

Ale k věci. Letiště v La Paz se nachází v okrajové čtvrti El Alto. Všude po La Paz je perfektně pokrytá veřejná doprava. I z letiště a na letiště jezdí minibusy, kterými se za 1,5 Bs (asi 5 Kč) dostanete do centra La Paz. Moc nedoporučuji zůstávat přímo v El Alto a hledat zde nocleh. Je to taková okrajová část, celkem divoká, špinavá a hlavně smradlavá. Nachází se zde typické bolivijské trhy pod širým nebem, kde najdete vše od kyblíků, zeleniny, sýrů až po syrové maso. Takže si po celém dni na slunci dovedete představit zápach, který se nese celou čtvrtí.

Největší autobusové nádraží, odkud se dostanete do Peru, Chile a dalších sousedících zemí, se nachází už více v centru města. Nádraží najdete jednoduše, stačí sledovat minibusy a stopovat ty, které mají štítek Bus Terminal, Montes (ulice) anebo se zeptat místních – pokud umíte španělsky. Řidiči jsou ochotní, pokud nevíte, kde vystoupit, řekněte jim, kam chcete a oni na vás zavolají, až budete na místě. V této části La Paz už se můžete klidně ubytovat. Nejlepší je se zeptat na informacích, které se nacházejí přímo v terminálu, a dokonce zde slečna mluví anglicky.

Vlakové nádraží se nachází nedaleko ulice Republica. S vlakovou dopravou nemám osobní zkušenost. Lístky jsou ale dražší než autobusem a také se musí dopředu rezervovat. Doprava by měla být spolehlivější, hlavně v období dešťů, kdy autobusy mívají zpoždění. Ale směrem na jih- Oruro, Potosí a Uyuni- musím říct, že je perfektní nová cesta, takže by už deště neměly dělat takové problémy a není potřeba nahrazovat autobusy vlakem.

Orientace

Město je hodně velké, všechny podstatné věci se odehrávají v „dolině“ a periferie, která se nachází již ve větší nadmořské výšce, je spíše chudinskou částí. Jak jsem zmiňovala, všude se dostanete minibusy, které mají za sklem barevné štítky se jmény ulic, které řidič mění podle toho, kde se nachází.

Doporučuji si vzít mapku města, kterou získáte na informacích a orientovat se podle ní. Pro turisty je asi nejzajímavější ulice Sagarnaga, na které naleznou spoustu cestovních kanceláří, hotelů a obchůdků. Koupíte zde různé dárky pro sebe nebo rodinu, ale nečekejte nějaké lidové ceny. Místní se spoléhají na to, že turisti mají spoustu peněz, a tak je vše značně dražší než jinde – hlavně mám na mysli pití a jídlo.  Prodávají zde různé stříbrné šperky, kožené kabelky, baťůžky a takové ty barevné hadříky.

Luxusnější čtvrť s dražšími hotely se nachází na ulici Av. Arce. Je zde k vidění spousta výškových budov se zajímavou architekturou.

Stravování

Moc jsem nepochopila bolivijskou kuchyni. Podle mne není nijak výjimečná, ale co se mi opravdu líbí, je vaření na ulici. Ženy si zde přinesou buď hotová nebo předpřipraven jídla a každý si může za opravdu malý peníz přisednout na malé židličky či přímo na zem a najíst se s místními.

Co se zde jí, mi právě nejde na mozek, ale vysvětluje to velmi plné postavy Bolivijek. Na snídani si kolem 9. hodiny dávají nějaké smažené pečivo s různými omáčkami. Bohužel vám neřeknu, jaké jsou, neměla jsem odvahu to vyzkoušet. Všeobecně jsou zde smažená jídla velmi oblíbená. Na restaurace s „papas fritas“ (hranolky) narazíte na každém kroku. Obvykle se doplní smaženým kuřetem.

Ovšem jednu restauraci jsme si velmi oblíbili. Nachází se vedle nemocnice Arco Iris a vede ji strašně fajn pán, který se mohl pohostinností přetrhnout. Velký oběd i s polévkou si zde dáte asi za 15 Bs ( kolem 45 Kč). Doporučuji si v restauracích poručit shake z papájí nebo banánu. Opravdu pochoutka. Levně se najíte ve čtvrti Villa Fatima. Tuto čtvrť doporučuji ve všech směrech. Levně se tam nejen najíte, ale i ubytujete a nakonec i nakoupíte. Hamburger a hranolky zde stojí asi 6 Bs.

Na Av. Arce se nachází jediné zábavní centrum, které jsme viděli. Je zde kino, automaty a spousta fast foodů. Takže pokud budete mít chuť na Subway či čínské jídlo, můžete jít zde.

Kde se ubytovat

My jsme v La Paz měli tu čest poznat dva hotýlky. Jeden hotel jsem objevila hned u nádraží. Honza, můj spolucestovatel, měl nevolnost z výšky a mě se nechtělo po dlouhé cestě nic hledat. Hotel je hned nad ním asi 20m. Jmenoval se Mirador. Platili jsme 60 Bs/pokoj na noc. Nebyl to žádný luxus, jen malý pokoj se stolem, dvěma postelemi a docela špinavým povlečením (spacáky to zachránily). Okno jsme měli do chodby. Záchod a sprcha byly na patře. Toto ubytování moc nedoporučuji, ale jestli přijedete večer a nechce se vám nic hledat, na přespání je dostačující.

Náš druhý hotel už byl přijatelnější. Nacházel se právě v naší oblíbené čtvrti Villa Fatima na ulici Los Americas. Jmenoval se Para. Noc zde stála 50Bs/pokoj na noc. Pokoj byl velký s manželskou postelí a nábytkem. Okno měl přímo na hory obklopující La Paz. Co jsme také ocenili, vzhledem k mému onemocnění a nutnosti ležet na pokoji, bylo 100 satelitních programů v televizi. Koupelna byla zase na chodbě. Za teplou vodu zde byl příplatek 5 Bs, ale stejně si teplá tekla, jak chtěla.

Nakupování

Nákupy v okolí nádraží nedoporučuji. Místní ví, že se zde pohybují hlavně turisti, a tak mají vyšší ceny. Co se týče obchodů s potravinami, ty zde moc nenajdete. Spíše jsou všudy místní trhy, osamocené stánky nebo prostě jen bolívijské ženy sedící na zemi se spoustou ovoce kolem sebe.

Existují tady i menší kamenné obchůdky, ale často jsou jen s pultem a dovnitř se nechodí.

My jsme moc dobře nakoupili v již zmíněné lokalitě Villa Fatima. Vše jsme vždy našli. Od párků, ovoce, zeleniny až po chléb a domácí prostředky.

Také jsme sháněli plynovou bombu. U cestovatelů je to celkem obvyklá potřeba. Mnoho outdoorových obchodů s všemožným vybavením, včetně plynových bomb najdete na třetí ulici (při pohledu od kostela San Francisco), která křižuje rušnou Sagarnagu. Ceny jsou sice vyšší než u nás, ale pořád to vyjde lehce nad 200 Kč (velká bomba).

Nejširší nabídku průvodců a map Bolívie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Služby

Z nemocnic mohu doporučit Arco Iris. Byl zde výborný personál, vystudovaný v zahraničí, měli profesionální přístup a moc hezky se ke mně jako k cizince chovali. Dostala jsem soukromý pokoj, kde mohl přespat i Honza. Cena nebyla nejnižší (asi 3000 kč za noc), ale pojišťovna vám to proplatí. Takže rozhodně se nevyplatí cestovat bez pojištění.

Lékárny jsou v La Paz hojně zastoupeny.

S internetovým připojením v Bolívii opravdu není problém. Najdete ho všude a to doslova. Byl i v malém pralesním městečku Rurrenabaque. Jsou zde internetové kavárny, kde platíte za hodinu připojení. Ceny jsou různé. V La Paz se pohybovaly v rozmezí 1 Bs – 5 Bs/ hod. 5 Bs stál na autobusovém nádraží a v centru.

Informační centrum najdete jej hned na autobusovém nádraží. Tam si vezmete mapku, kde jsou zaznačeny další informační kanceláře. Např. na ulici Santa Cruz.

Co vidět

Průvodci vám jistě doporučí plno „zajímavých míst“. Jedním z nich bude představení Cholitas wrestling. Sama jsem toto představení viděla a odešla jsem po 15 minutách. Tato zábava mě tedy vůbec nezaujala a líbilo se to jen japonskému páru. Každý máme představu jinou, ale já rozhodně nedoporučuji platit si tento zájezd u kanceláří. Pokud se přes moji negativní recenzi rozhodnete vidět tuto akci, dopravte se na místo sami (doporučuji flašku alkoholu- potom by představení možná bylo vtipné). Nachází se v El Alto u fotbalového stadionu a zaplatíte 50 Bs za turistické vstupné. Myslím, že je i levnější varianta za 5 Bs, takže, pokud umíte španělsky, zkuste se na něj poptat.

Další z míst asi bude muzeum koky, které jsem bohužel nenavštívila. Hledali jsme ho asi 20 minut, ale potom jsme se rozhodli, že to zase tak nutně vidět nemusíme. Mělo by se nacházet někde v turistickém centru.

Co mohu doporučit já, je vyhlídka na město. Můžete se dívat odkudkoliv. Stačí si jen trochu povyjít nad město, výhledy jsou úžasné. Okolo jsou samé hory a je to asi jediné místo, odkud La Paz vypadá nádherně. Nejznámější je vyhlídka Mirador, poloha je zaznamenaná v mapce. Potkáte zde možná i nějakého turistu.

Také by se v La Paz měly nacházet obří trhy s ovocem. Prý se zde dá kupovat ovoce jen po 25,50 nebo 100 kusech. O tomto trhu jsme slyšeli od jedné Češky (paní Olga Gregušková), žíjící v La Paz. Pokud byste byli v úzkých, určitě vám ráda pomůže. Její mail je [email protected] případně ji pozdravujte od Honzy a Verči (ta co byla v nemocnici Arco Iris ona už bude vědět :-D). Trhy jsme bohužel nestihli navštívit, i když pohled na ty barvy musí být úžasný. O poloze nic nevím, zůstala nám utajena i přesto, že jsme se na to ptali na informacích a mezi lidmi.

Výlety do okolí

Co rozhodně doporučuji je známá Dead Road. Jedná se o skvělý, lehce adrenalinový zážitek. Koupit jej lze v turistických kancelářích. Budou vám nabízet tři varianty kol v závislosti na ceně. Nebojte se vzít si to nejlevnější, bohatě to stačí. Výlet nás i se snídaní, svačinou, obědem, dopravou, tričkem a CD s fotkami vyšel na 340 Bs/osoba. Jízdu jsme si opravdu užívali a valili jsme dolů hlava nehlava v první skupince. Došlo i na závodění, pokud to terén dovoloval.

Kanceláře nabízejí i další náročnější výlety. Canoeing či jízda na motorkách, seskok padákem atd.

Také lze podniknout výlet k Titicaca nebo do historického města Cuzco.

Kultura a svátky

Za naší přítomnosti byl v La Paz zrovna festival v maskách. Rok od roku se datum lehce mění. Bohužel díky výškové nemoci a jiným zdravotním problémům jsme si jej nemohli patřičně užít a vnímali jsme ho jen jako kravál na ulici.

Karneval oslavují všichni. Dopoledne prochází průvod v maskách a odpoledne se pije.

Zkušenosti čtenářů

Libor

Všem cestovatelům rozhodně doporučuji čerpat informace odjinud a překvapuje mne „odvaha“ s jakou autorka označí snůšku svých postřehů jako podrobného průvodce.

Namátkou jen pár připomínek

El Alto není žádná okrajová čtvrť, ale už cca 30 let samostatné město. Možná někomu smrdí, ale je autentické a svou syrovostí krásné. Souhlasit by se dalo snad s tím, že tam raději nenocovat.

Nevím, kam by autorka chtěla jet vlakem. Bývalé vlakové nádraží již léta nemá kolejové propojení na železniční síť, od roku 1996 je mimo provoz. Z El Alta jezdí pouze občasný turistický vlak do Guaquí na břehu Lago Titicaca. Do Orura žádné vlaky nejezdí také od r. 1996.

Sice je v La Pazu Terminal de Buses (mmch v prostorách jiného starého železničního nádraží, projekt nese rukopis Eiffela), ale např. busy do Copacabany jezdí od hřbitova, který mimochodem také stojí za vidění, nezapomenutelné je Mercado de las Brujas (čarodějnický trh), atd.

Prezentovat jako výlet do okolí Cuzco považuji za ironickou tečku této práce. Osobně bych doporučil prošmejdit La Paz, Soratu, Copacabanu, trek z La Cumbre do Coroica, Coroico, Palcu, Ďáblovu stoličku, Huyanu Potosí (a Chacaltayu).

Libor – v La Pazu 4x 1997 – 2010

Venca

El Alto si projděte, je zajímavé o vyhlídce na La Paz nemluvě. Dead Road ano, bezvadná zábava. Nejlevnější kolo nepůjčovat, berte celoodpružené. A mrkněte do helmy, vši které jsme si z Bolívie přivezli, pocházely na 99% odtud 🙂

pepek

Do El Alta vede od bývalého žel. nádraží nová lanovka za 3 BOL doporučuji se vyvézt, nádherný výhled na La Paz. Jinak nejlevnější kolo na Cestě smrti jsem měl a v poho, kámoš si připlatil a měl stejnou herku. Obecně platí čím dražší kolo tak novější takže pokud chcete lepší kolo tak pořádně přitlačte. https://picasaweb.google.com/113269514496502938681/BoliviePrehledVJednomAlbu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí