Krásy Arménie z korby UAZu

Krásy Arménie z korby UAZu

Zastíněná svými sousedy, se smutnou historií za zády a s nejistou budoucností před sebou, Arménie i přesto otevírá svojí velkorysou náruč cestovatelům.

Málokdo ví, že malá Arménie vklíněná mezi islámské obry, je první zemí na světě, která přijala křesťanství za státní náboženství. Stalo se tak v roce 301 n.l., z rozhodnutí krále Tiridata III. po jeho zázračném vyléčení z duševní choroby světcem Grigorem Lusavorichem. Z této epochy zůstaly Arménii nejen stovky zachovalých církevních památek, ale i křesťanské hodnoty, které jsou i dnes neodmyslitelně spjaté s každodenním životem.

Proč do Arménie?

Arménie, neboli Hayastan – jak Arméni s hrdostí říkají, je země s dlouhou a bohatou, avšak pohnutou minulostí. Je zmítaná dlouholetými konflikty a ochromená nepřátelskými vztahy se sousedním Tureckem a Ázerbajdžánem, ale navzdory tomu je přátelská povaha zdejších obyvatel a jejich proslulá pohostinnost jedním z hlavních důvodů, proč zde strávit několik nezapomenutelných týdnů. K pochopení toho, jací Arméni jsou, je však potřeba se s nimi setkat, cestovat s nimi, jíst u jednoho stolu anebo alespoň čekat na stejnou maršrutku.

Dalším důvodem k návštěvě Arménie je krása a jedinečnost její přírody. Arménská krajina je velice pestrá – přejíždíte-li z jednoho konce země na druhý, její ráz se změní hned několikrát. V okolí Jerevanu jsou k vidění vyprahlé kopce a polopoušť, na severu poblíž Dilijanu zase rozsáhlé listnaté lesy a na hranici s Gruzií i Azerbajdžánem dravé řeky tekoucí na dně hlubokých kaňonů. Na více místech překvapí vysokohorská jezera, rozkvetlé louky a skalnaté vrcholy vyhaslých sopek, a jako by to nestačilo, pyšní se Arménie i svojí vlastní „riviérou“ – u jezera Sevan. V horách po celé zemi se ukrývá obrovské množství kostelíků a monastýrů (klášterních komplexů), které jsou překvapivě zachovalé a dodnes si žijí svým vlastním životem.

Pro cestovatele je zajímavá určitě i skutečnost, že Arménie zůstává do velké míry neodhalena turisty ze „západního“ světa, a že mimo Jerevan v zemi turistický průmysl de facto neexistuje. U monastýrů a jiných památek se setkáte většinou jen s výletujícími arménskými rodinami a krámky se suvenýry nabízejí kromě vybledlých pohledů pouze obrázky světců, med a bylinky. Jen zřídkakdy je vám nabídnuta průvodcovská služba, ale mnohem častěji se stanete svědky toho, jak návštěvníci zkoumají akustiku starobylého kostelíku zpěvem anebo zvukem hudebního nástroje.

Nejširší nabídku průvodců a map Arménie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Kudy kam?

Administrativním i politickým centrem Arménie je Jerevan, tepající, příjemné moderní město, v němž dnes žije zhruba 40% celkového počtu obyvatel. Jerevan sice nenabízí závratné množství historických památek, ale udržuje si svoje kouzlo a atmosféru díky čilému životu v centrálních čtvrtích – na trzích, v pouličních kavárnách a hospůdkách.

Dále je země rozdělena na deset provincií (marzů), z nichž každá si zachovává svůj specifický ráz. Kromě Jerevanu je zde jen málo větších měst, většinu země pokrývá divoká příroda a venkov: hory, pole a vesnice. Dopravní spojení mezi jednotlivými regiony a městy je relativně dobré. Vlakové spoje jsou téměř zanedbatelné, ale síť autobusů a maršrutek je hustá a zasahuje do většiny koutů země. Systém maršrutek a autobusů je velmi propracovaný, a i když asi nebudete rozumět cedulím, které uvádějí cílovou stanici, lidé na stanici rádi poradí, který spoj je nejvhodnější. Pokud se náhodou ocitnete bez možnosti využít veřejnou dopravu, nezoufejte, protože tím se otevírají nové možnosti k seznámení se s místními. Stopování sice není úplně běžné, ale zato velice snadné. Řidiči vás bez mrknutí oka nechají vylézt na korbu anebo vás nasází na zadní sedadlo své opečovávané Lady, a vaše batohy „připevní“ roztřepaným provázkem na střechu. Stopujete-li na delší vzdálenost mimo hlavní silniční tahy, anebo pokud chcete uskutečnit výlet po okolí, je obvyklé sjednat za přepravu nějaký poplatek. Lidí, kteří ochotně nabídnou svůj vůz i čas, je vždy dostatek.

A kam se maršrutkou nebo UVAZem vydat? Je-li vaším výchozím bodem Jerevan, vyplatí se si zemi rozdělit na jižní a severní část, uspořádat okružní jízdu zpestřenou návštěvami monastýrů a případnými výstupy do hor, a v půlce cesty si odpočinout u jezera Sevan. Velké množství zajímavostí je soustředěno v okruhu do 30 km od Jerevanu (poutní místo a bývalé hlavní město Echmiadzin, helenistický chrám Garni, monastýr Geghard, monastýr Khor Virap s jedinečným výhledem na bájnou horu Ararat,a další). Milovníky horských štítů potěší důstojná výška nejvyšší arménské hory Aragats – 4090 m.n.m. a mnoho dalších míst, kam se vydat na trek (např. v marzech Gegharkunik, Vayots Dzor a Syunik).

Nechte čas plynout

Ať už se vydáte na sever anebo na jih, připravte se na to, že váš plán může být jednoduše narušen náhodným pozváním na piknik, na meloun nebo na skleničku pálenky. Čas v Arménii plyne pozvolna a vřelá pozvání se odmítnout nedají. Buďte připraveni na to, že budete obdarováni, a buďte připraveni darovat něco nazpátek, i když to bude jen drobnost z útrob batohu. Se svým hostitelem se sluší probrat tolik témat, na kolik jeho nebo vaše jazyková kapacita stačí, a snad vždy platí, že takové setkání bude patřit k nejcennějším zážitkům, které si z Arménie odnesete.

Zkušenosti čtenářů

banan

Moc pekny clanek – Armenie je opravdu uzasna!

Erik
banan:

Armenie byla drive vetsi nez nynejsi Turecko nebo (Nemecko,Cesko i Polsko dohromady).Tehdejsi velke Armenie (drive tak zvane Hayq) mel svyho krale,ktery ovladal zemi a tudiz rozhodoval i vladl zemi sam!Existuji dukazy,ze Armenie je prvni krestanska zeme na svete (je i pisemne uvedeno i dokazano historyky)

Vittorio

O ceste do Armenie jsem jiz uvazoval.. tento prijemny poeticky clanek mne posunul blize k realizaci.. Diky!

Mahoney

V Arménii jsem byl předloni touhle dobou (už není takový vedro) a s tím článkem naprosto souhlasím. A ač mají místní těžkej život, jsou to milí pohostinný lidi. Navíc pro našince je tam relativně levno. S vízy není problém, jsou k mání přímo na letišti nebo na hraninčním přechodu Sadakhlo – Bagratašan za 30 dolarů.
Takže všem přeju nádharný zážitky při popíjenní koňaku Nairi či Ararat nebo piva Baltika (který je sice ruský, ale arménský piva Koytak, Kilikia a Gyumri jsou odporné nepoživatelné patoky, které bychom my, na pivo nároční češi, ani nevylili na zem, abysme neotrávili žížaly…
Tak zdar.

Klárka J.
Mahoney:

Počkej počkej, u Kilikie jsme strávili nejednu příjemnou chvilku 🙂 Osobně mi tak hnusný nepřišlo, ale možná bylo příliš velké vedro, anebo tu chuť přebily ostatní příjemné zážitky a požitky…. Mimochodem, největší patok, který se dá v Arménii dostat, je zteplalá voda Jermuk….

MAhoney
Klárka J.:

těžko říct. Já dával přednost Baltice, nebo Plzni, která se v Jerevanu dala bez problémů sehnat. A voda? Kupoval jsem taky nějakou ruskou a celkem šla. o tom Jermuku jsem slyšel – to je arménská Mattoni, ale osobní zkušeností se pochlubit nemůžu.

banan
MAhoney:

My zase nenarazili na nic jineho nez na Jermuk (nebo vodu z potoka:), nejdřív mi přišel odporný, ale pozdeji mi uz nevadil. Pivo jsme ani nepili, spise nas kazdy naleval vodkou… jednou jsem pozadala hostitele o trochu vody a oni mi z kanystru nalili vodku a pak se omlouvali, ze mysleli, ze je to voda 🙂

Honza

Tez naprosty souhlas. Armeni bez vyjimky pratelsti. Navic zvlaste v Jerevanu tisice krasnych holek (jen jeste neobjevily depilator). Armenii jsme procestovali taxikem (v podstate kazde pojizdne auto) pri obvykle cene 6 Kc za kilak. Sice nepomerne drazsi nez marsrutky, ale mnohem rychlejsi a dostanete se vsude kam chcete. Pivo opravdu nic moc, ale kdo by pil pivo, kdyz je vsude fantastickej konak.

Erik

Ahoj vsem….foto Armenii najdete na tomto webu i jets mnohem vice jine veci http://www.armenskamuzika.cz.tl

Jenda

Opravdu se všeobecně má za to, že Arménie je první zemí na světě, která přijala křesťanství za státní náboženství. Ovšem není to pravda. Bylo to v době všemocné Římské říše, která ovlivňovala leckeré své sousedy i země vzdálenější. Vládce Arménie musel být „odsouhlasen“ Římem a pokud se jeden vládce znelíbil, hned byl v záloze jiný, vhodnější. A s náboženstvím to nebylo jiné, maličká Arménie nemohla bez souhlasu Říma přijmout křesťanství jako státní náboženství, musela nejprve počkat až to udělá Řím.

Erik
Jenda:

Armenie je opravdu prvni krestanskou zemi na celem svete a presne Armeni (tehdejsi Hayq) prejali krestanstvi za statni nabozenstvy v roce 301 po Kristu,tudiz o 14 let drive nez Rimane.Ted se Armenii rika mala Arenie,ale drive byla vetsi nez cele Nemecko,Cesko i Polsko dohromady za vlady tehdejsich Armenskych kralu.Je to pisemne dokazane a dokonce v nekterych casti v zemi existuji vyrite pamatky na Tiufu (na kameni) o revoluci budoucich krestanskych narodu.Sami Itali priznavaji to vse co je tu napsano,takze pust nikdo nepochybude o tom,ze polovina zemekoule vzala priklad z Armenu.Ty asi nevis,ale 2 zivot po zatopeni sveta prave zacala z Armenie,je to kolebka lidske civilizace……

Jenda
Erik:

Historycy, Itali a hlavně Erik mě přesvědčili, že Arenie je první stát sveta, který přijal křesťanství jako statni nabozenstvy. Už o tom pust nepochybudu, když to tam je vyrite. Taktéž věřím v 2 zivot po zatopeni sveta, zacala z Armenie.

Erik
Jenda:

Kdybych hledal chyby v tvich psanich Jendo,nebo jak ti vubec rikavaji,tak bych nasel urcite vice chyb nez mas tolik vlasu na svy hlave!Nedemonstruj mi tady svi pubertacky znalosti a tvoje intilegence mi nepresahuje vise miho pasu i ja vim na 99%,ze ty by jsi se mnou nemluvil timto zpusobem v real!;-)Kdyz jsme meli svou kulturu i jazyk,tak 50% Evropy byly divosi jeste,takze nemam ti co dokazovat,natoz abych si tady s tebou vubec psal.Ja ti nechci nejak urazit,no jak se rika..“.. volum muzes rikat i presvedcovat kolik krat jen muzes,ale stejne se nic nenauci..“..

Erik
Jenda:

Jendo,mas zapnutou svou logiku i myslis logicky,ale v hystorii to neplati i jak jsem uz napsal,tak tehdy Armenie byla velika a ne mala i meli sve velke kralovstvi i svou risi,takze kral on sam rozhodoval co i jak bude vse ( krome tech valek) i jaky budou mit Armenci v budoucnosti svoje nabozenstvi!(sami Rimane nechaly krizet Jezise Krista i oni by nikdy neprijaly krestanstvi,kdyby nemeli nejak vzor) mne nikdo nemusi verit i ani nechi nekomu neco dokazovat,ale to co ja tady ctu za voloviny,tak mne to proste stve,ze nekdo nevi o necem ani h…. i pritom to verejne pise!Ty se radsi nauc Ceskou hytorii o Cyrilu i Metodeji i az pak o jinych zemich (je to jak ve sportu,musis vyhrat ve vlastni zemi neco,aby jsi mohl pokracovat na mezinarodnich soutezich);-))))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí