Kota Bharu – město malajské kultury

Kota Bharu – město malajské kultury

Město Kota Bharu, nejmuslimštější malajské město a brána do Thajska, se nachází v severovýchodní části poloostrova. Na první pohled se Kota Baru s pulzujícím moderním cen­trem a rušnými ulicemi nijak neliší od ostatních malajských měst. Je to však město bohaté na malajskou kulturu – najdeme zde pestrobarevné trhy a četná muzea.

Válečné muzeum (Bank Kerapu) sídlí v budově, která za 2. světové války sloužila jako hlavní stan japonské armádě. Dům je nejstarší cihlovou stavbou ve městě z roku 1912. Hned vedle se nachází Muzeum islámu (Muzeum Islam) a za ním Státní mešita (Masjid Negiri) se svojí bohatou architekturou z roku 1926. Královský palác (Istana Balai Besar) s velkou audienční síní byl postaven roku 1844 a dnes je užíván pouze ke slavnostním příležitostem a pro veřejnost je uzavřen.

Asi nejznámější památkou Kota Bharu je mešita Masjid Kampung Laut. Byla postavena přibližně před 300 lety javanskými muslimy jako dík za únik před piráty a je impozantním řezbářským dílem, neboť je postavena výhradně ze dřeva bez pou­žití hřebíků. Mešita původně stála u Kampung Laut na druhé straně řeky, ale každoroční mon­zunové povodně ji poškozovaly, takže v roce 1968 byla přesunuta na bezpečnější místo. Teď stojí 10 km ve vnitrozemí u Kampung Nilam Puri. Do mešity je vstup dovolen pouze musli­mům.

Nejširší nabídku průvodců a map Malajsie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Po západu slunce ožijí restaurace na břehu řeky poblíž Náměstí Nezávislosti (Padang Merdeka). Náměstí nyní slouží jako veřejný park pro odpočinek, ale dříve zde byl městský trh s čerstvým zbožím. Na tomto místě bylo také roku 1915 vystaveno tělo zavražděného malajského válečníka, který vedl povstání proti Britům a 31. srpna 1957 se zde četlo vyhlášení nezávislosti.

V Kota Bharu bychom si také neměli nechat ujít návštěvu centrálního tržiště (Pasar Besar), které patří k nejživějším a nejpestřejším v Malajsii. Po setmění se určitě vyplatí návštěva nočního trhu, který má svoji magickou atmo­sféru a je nejlepším místem na ochutnání mnoha specialit zdejší kuchyně.

Kota Bharu je také dobrým místem pro nákup různých tradičních rukodělných výrobků od papí­rových draků, přes batikované látky a hedvábí až po stříbrné tepané ozdoby či řezbářské práce a ozdobné ptačí klece.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí