Město Kota Bharu, nejmuslimštější malajské město a brána do Thajska, se nachází v severovýchodní části poloostrova. Na první pohled se Kota Baru s pulzujícím moderním centrem a rušnými ulicemi nijak neliší od ostatních malajských měst. Je to však město bohaté na malajskou kulturu – najdeme zde pestrobarevné trhy a četná muzea.
Válečné muzeum (Bank Kerapu) sídlí v budově, která za 2. světové války sloužila jako hlavní stan japonské armádě. Dům je nejstarší cihlovou stavbou ve městě z roku 1912. Hned vedle se nachází Muzeum islámu (Muzeum Islam) a za ním Státní mešita (Masjid Negiri) se svojí bohatou architekturou z roku 1926. Královský palác (Istana Balai Besar) s velkou audienční síní byl postaven roku 1844 a dnes je užíván pouze ke slavnostním příležitostem a pro veřejnost je uzavřen.
Asi nejznámější památkou Kota Bharu je mešita Masjid Kampung Laut. Byla postavena přibližně před 300 lety javanskými muslimy jako dík za únik před piráty a je impozantním řezbářským dílem, neboť je postavena výhradně ze dřeva bez použití hřebíků. Mešita původně stála u Kampung Laut na druhé straně řeky, ale každoroční monzunové povodně ji poškozovaly, takže v roce 1968 byla přesunuta na bezpečnější místo. Teď stojí 10 km ve vnitrozemí u Kampung Nilam Puri. Do mešity je vstup dovolen pouze muslimům.
Po západu slunce ožijí restaurace na břehu řeky poblíž Náměstí Nezávislosti (Padang Merdeka). Náměstí nyní slouží jako veřejný park pro odpočinek, ale dříve zde byl městský trh s čerstvým zbožím. Na tomto místě bylo také roku 1915 vystaveno tělo zavražděného malajského válečníka, který vedl povstání proti Britům a 31. srpna 1957 se zde četlo vyhlášení nezávislosti.
V Kota Bharu bychom si také neměli nechat ujít návštěvu centrálního tržiště (Pasar Besar), které patří k nejživějším a nejpestřejším v Malajsii. Po setmění se určitě vyplatí návštěva nočního trhu, který má svoji magickou atmosféru a je nejlepším místem na ochutnání mnoha specialit zdejší kuchyně.
Kota Bharu je také dobrým místem pro nákup různých tradičních rukodělných výrobků od papírových draků, přes batikované látky a hedvábí až po stříbrné tepané ozdoby či řezbářské práce a ozdobné ptačí klece.
Zpracováno ve spolupráci China Tours.