Kniha Příběhy Malého Tibetu: Kousek Ladakhu u vás doma

Kniha Příběhy Malého Tibetu: Kousek Ladakhu u vás doma

Do Ladakhu jsem letos v zimě zavítala poprvé. Užívala jsem si zimního Lehu bez turistů, toulala se po vesnicích, kam v zimě mnoho lidí nezavítá, popíjela horký čaj s mlékem a oplácela přátelské pohledy těm nejmilejším lidem na světě. Když se mi minulý týden dostala do rukou kniha Příběhy Malého Tibetu, byla celá ta atmosféra okamžitě zpátky. Z ilustrací na mě dýchala milá pohoda a srdečné úsměvy, slova ukrývala tajemná zákoutí minulosti a na chvíli jsem měla pocit, že stránky voní právě po tom sladkém indickém čaji.

Přejíždím prstem po poeticky načrtnuté mapce na první stránce knihy a vzpomínám na jednotlivá místa v divokých horách Ladakhu. „Knížka vás vezme na dalekou cestu do Malého Tibetu. Tam v Himalájích leží pro nás středoevropany docela jiný svět. Ale možná někdy máme až idealistické představy o tom, jak tam žijí mniši i obyčejní lidé. A život se rychle mění. Tam, kde ještě nedávno nebyla ani prašná cesta už dnes po nové silnici proudí desítky aut. Vedle domů z hlíny vyrůstají betonové stavby,“ popisuje jeden z autorů Luboš Pavel a já mu dávám za pravdu.

Spolu se svou manželkou Anetou vymysleli cestu, jak donést kousek minulosti, současnosti i budoucnosti života v odlehlé krajině až k nám na noční stolek. Do Ladakhu se vydali s projektem Brontosauři v Himálajích, který se stará o školu ve vesnici Mulbek. Manželé Pavlovi se pokusili sesbírat vyprávění nejen dětí, ale i jejich rodičů a prarodičů. Právě tyto příběhy jsou pak podstatou celé knihy.

Atmosféru jednotlivých příběhů snadno zachytíte třeba v povídce Řezník, který přestal zabíjet zvířata:

Snad ještě více než samotné texty mě uchvátily ilustrace. „Pro ilustrování knihy se nám podařilo získat Tseringa Samfela, který mi také celou dobu pobytu v Mulbeku sloužil jako skvělý průvodce. Viděl jsem jeho obrázky na zdech školy a líbily se mi. Jeho ilustrace jsou určitě zajímavé jak pro českého čtenáře, tak pro samotné ladačany, neboť i oni se dočkají své anglické verze knihy,“ vysvětluje Luboš Pavel a nezapomene zdůraznit, co jemu samotnému kniha přinesla. „Všechny události jsem převyprávěl podle svého. Věřím, že jsem s lidmi a jejich příběhy pobyl dostatečně dlouhou dobu v Himalájských horách, aby do mě vstoupila jejich esence. Tu jsem pak volně rozprostřel na stránky papíru. A byl jsem často překvapován, jak často se příběh psal sám, jednoduše a jasně, a odhaloval mi nové souvislosti a detaily. Jsem velmi vděčný za takovouto práci a děkuji Malému Tibetu a jeho kultuře, že mě mnohému naučily.“

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Ukázka z knihy

„Musíme to zařídit tak, aby se oženil tady v Ladaku,“ shodli se po krátké poradě jednomyslně. „Zkrátka mu tu najdeme tu nejvíce atraktivní dívku. Však jich tu máme dost.“

Takže se vydali za inženýrem Norbuem, aby se ho zeptali, jestli by dal přednost inteligentní, vzdělané dívce, nebo spíše nějaké z královského rodu. Tajně doufali, že nebude chtít tu vzdělanou, protože jich tu bylo pomálu. Zato princeznu měla každá oblast Ladaku, každé větší údolí.

Inženýra to překvapilo a pobavilo. Vida, z obyčejného hocha se stal někdo, komu dělají návrhy, jako by byl princ nebo zahraniční ministr. Chvíli přemýšlel a pravda byla, že by rád zůstal v Ladaku. Cítil, že by bylo naplňující zrealizovat tu mnoho skvělých projektů. V Anglii by byl jen jedním z mnoha. Musí však využít příležitosti, že se bojí, aby jim nezmizel. Je potřeba dělat trochu okolky. A navíc, vybrat si ženu na celý život, to není jen tak.

Proto řekl: „Jestli chcete, abych zůstal v Ladaku a oženil se tu, pak si chci vybrat dívku z královského rodu. Najděte mi takovou, která by se chtěla za mne vdát, ale ještě než budu souhlasit se svatbou, chci vidět její fotografii.“

„Fotografii?“ zopakovali překvapeně, vůbec nevěděli, o čem mluví.

„Obrázek. Chci vidět, jak vypadá,“ vysvětlil Norbu.

„Ach, ano, jistě,“ řekli lídři a přemýšleli o nějakém dobrém malíři.

„Mohu vám pro ten účel půjčit svůj fotoaparát,“ dodal inženýr a vyndal z tašky foťák, který si pořídil v Anglii.

Jak knihu koupit?

Pokud chcete mít knihu Příběhy Malého Tibetu doma, zakupte si ji na stránkách www.brontosaurivhimalajich.cz za 250 Kč. Podpoříte tak jedinečný projekt školy ve vesnici Mulbek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí