Když švýcarským kravám končí prázdniny, musí z pastvin dolů

Když švýcarským kravám končí prázdniny, musí z pastvin dolů

Víte, že ve švýcarském Appenzellu žije stejný počet krav jako lidí? Abych řekla pravdu, nedivím se jim. Zvlněná krajina porostlá šťavnatou travičkou, nad rohy pohled na rozeklaný horský hřeben a na každém kroku salaš. Bohužel, letní prázdniny končí a krávy musí domů. Pojďme s nimi.

Mrak se právě přehoupnul přes vyhlídkový vrchol Hoher Kasten (1795 mnm) a zakryl scenerii appenzellských pastvin. Z mlhy pode mnou sem zaznívá zvuk kravských zvonců, a dokonce přehlušuje večerní modlitbu pastevců. Už zítra skončí léto na jednom z „alpů“ a my budeme svědky slavnostního průvodu zpět domů, do údolí.

Cesta z Brülisau nás vede po loukách až k salaši Alp Soll. Malý domek s jednou světnicí akorát dostačuje pro jednoho, dva pastevce. Po deset letních týdnů nahání své krávy, aby se žádná nezatoulala, dojí čerstvé mléko a vyrábí sýry. Romantika uprostřed hor, i pěkná dřina.

Appenzell: Shánění krav do údolí je jedna z největších slavností roku

Dnes tu ale stojí dvě terénní auta a okolo pobíhají všichni, kdo mohou pomoci. Děti dostali ve škole volno a už od rána jsou vyšňořené v krojích. Ženské nakládají do auta, chlapi ve slavnostních kazajkách a kožených kalhotách se zlacenými kšandami se připravují na náročnou pouť. Ochutnáváme s nimi pokrm z vajíčka, krupice a másla a zajídáme čerstvým chlebem. U plotny stojí taťka, hlava rodiny. Ještě misku mléka a můžeme vyrazit k jezeru Sämtisersee. Leží pod bělostnými skalami, obklopeno lesy a nakrátko vypasenými loukami. Letos bylo sucho, krávy už pomalu nemají co žrát. Zatímco chlapi ladí zvonce na svých bedrech a děti shání mečící kozy, nejmladší z chlapců pastevců pobíhá po loukách a shání další krávy. Dokud nebudou všechny, nemůžeme jít.

Konečně jsou holky všechny a začíná nečekané rodeo. Na rozdíl od spořádaných koz, s kravami to není lehké. „Oj Oj!“ pokřikují kluci v bílých košilích a hnědých kalhotách a běhají okolo stáda zprava zleva, z kopce do kopce, aby klackem usměrnili zlobivé krávy. Za stádem poštěkává psisko a pokulhává taťka. Obdivuji jeho výdrž, sotva stádu stačíme. Spěšně míjíme salaš, kde se přidávají další kozy a krávy. Přebíháme pastviny a konečně jsme na asfaltce před chatou Ruhesitz. Personál restaurace nabízí průvodu sklenku vína, jak je dobrým zvykem pohostinných horalů. Silnička se vine, já beru zatáčky zkratkami, a tak získávám náskok. Zvuk zvonců se rozlévá po kraji, chlapi jódlují.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Pravidla děděná po generace

Průvod má jasně daná pravidla, která se dodržují z generace na generaci s ryze švýcarskou precizností. Nejprve kráčí nejmenší chlapci rodiny ve žlutých kalhotách a červené kazajce. V pravém uchu mají dlouho zlatou náušnici, která symbolizuje práci s mlékem a vypadá jako plochá naběračka. Hrdě vedou stádo koz, zezadu je pak kontroluje a chvojím pohání nejmladší z holek v rodině.

Následuje hlavní pastýř, nejstarší syn, v slavnostních žlutých kožených kalhotách a plném kroji. Přes rameno nese krásně vyřezávané a malované vědro. Tři vůdčí krávy už jsou obtěžkány zvonci na barevně tkaných popruzích a vyzvání do kraje, aby je jejich družky pokojně následovaly. Následuje čtveřice vyzdobených mužů, a potom konečně celé stádo. Okolo pobíhají tři mladíci a pomáhají udržet krávy na cestě, průvod uzavírá pyšný taťka s holí a psem.

Švýcarsko bez rámečku 2012

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí