Kantábrie – zelený region mnoha možností

Kantábrie – zelený region mnoha možností

Španělská provincie, nesoucí název Kantábrie, vás při její návštěvě okouzlí rozmanitostí. Na své si zde přijdou milovníci přírody, pláží a surfování, ale také jídla, nebo historie.

I přes obrovské možnosti vyžití je Kantábrie stále turisty opomíjená a je tak jedním z nejméně navštěvovaných regionů Španělska, což je rozhodně velká škoda!

Santander

Hlavním městem regionu je Santander, který nabízí spoustu historických památek, jako například Palacio de la Magdalena, Catedral de Santander, nebo Centro Botín, které je otevřeno od roku 2017. Jedná se o poměrně výraznou stavbu, kterou jen tak lehce nepřehlédnete. Leží u pobřeží, respektive nad mořem. Díky sloupům, které celou konstrukci drží nad vodou, vám bude připadat, jako by se vznášela. Budova slouží jako muzeum, které vystavuje nejrůznější umělecká díla, zároveň také ale poskytuje nádherný pohled na záliv.

San Vincence de la Barquera

Město vám nabídne dechberoucí výhledy na majestátní vápencové pohoří, Picos de Europa, které se strmě tyčí do výšky až 2 600 m.n.m.

Za zmínku také určitě stojí doporučení k návštěvě Castillo de San Vincence. Nejenže můžete ve vnitřních prostorech hradu lépe poznat historii města, ale navíc vám venkovní hradby nabídnou nádherné výhledy na okolí.

Milovníci zvířat, zejména opeřenců jistě ocení chráněnou přírodní oblast Oyambre, nacházející se nedaleko od města. Přírodní park je úžasným ekosystémem. Kromě lesů, luk a útesů se zde nachází i několik dunových systémů, které jsou nejvýznamnějšími na kantabrijském pobřeží. Právě ústí řek a bahnité oblasti jsou skvělým prostředím pro četné druhy vodního ptactva, jež zde zimují, nebo odpočívají během migrace.

Nedaleko San Vincence de la Barquera leží menší městečko Potes, které vás ale jistě překvapí svou živostí a malebností. Někdy je také přezdívané městem mostů a věží. Potes můžeme označit jako ideální výchozí bod pro horolezectví, pěší turistiku, nebo jízdu na kole, či kajakování. Symbolem města je zajisté věž Torre del Infantado, pocházející z 15. století, ale určitě to není jediná historická památka, která stojí za navštívení.

Picos de Europa

Nejenže si pohledů na nádherné pohoří můžete užívat z dálky, ale dokonce si můžete vyzkoušet i trošku té horské turistiky nebo horolezectví! Na vrcholky vede spousta turistických tras, některé jsou více náročné, některé méně, ale všechny jednoznačně stojí za to! Stačí si jen vybrat trasu přesně pro vás a můžete vyrazit vstříc novým zážitkům a dobrodružství.

Pokud nejste fyzicky zdatní, nebo si zkrátka chcete ulehčit a zkrátit cestu, nezoufejte! Už za 4 minuty můžete být na vrcholku ve výšce 1 823 m.n.m. Pomůže vám v tom lanovka Teleférico de Fuente Dé. Díky ní „přeletíte“ přes vrcholky a dostanete se na místo, odkud se vám naskytnou nádherné výhledy. Na vrcholku je několik tras, které si můžete projít a prozkoumat, nebo se u horní stanice lanovky můžete usadit v restauraci, kochat se výhledy na pohoří, a přitom si vychutnáte výborné místní speciality.

lanovka Teleférico de Fuente Dé
lanovka Teleférico de Fuente Dé

Comillas

Malé městečko v severní části Kantábrie, které má ale rozhodně co nabídnout. V minulosti bylo město Comillas velmi oblíbené španělskou královskou rodinou, která zde velmi často pobývala, a na městě zanechala významnou architektonickou stopu. Nejvíce ikonickou stavbou je Sobrellano Palace s nádhernou kaplí Panteón, kterou rozhodně musíte spatřit na vlastní oči!

Kaple Panteón v Palacio Sobrellano
Kaple Panteón v Palacio Sobrellano

Altamira

Jeskyně odhalující nejstarší pravěké malby, jejichž původ sahá až do dob 35 000 let před naším letopočtem! Od roku 1985 byla tato jeskyně zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Přístup do jeskyně je přísně hlídán a regulován. Návštěva je umožněna pouze pro 5 lidí týdně, takže pokud se vám poštěstí vidět tento unikát na vlastní oči, můžete si být jisti, že budete jedni z mála, a to stojí za to!

Kantabrijská gastronomie

Díky výhodné poloze se Kantábrie může pochlubit výbornými mořskými plody, dobytkem, kterému se na zdejších pastvách velmi daří, ale také kvalitními plodinami díky úrodné půdě. Kvůli opravdu příznivým podmínkám se kantabrijská gastronomie považuje za jednu z nejchutnějších.

Velmi oblíbené jsou zde mořské plody, ančovičky, ryby, místní sýry, vína, nebo tzv. Rabas – smažené kroužky kalamárů, které se podávají s majonézou a citronovou šťávou. Další typickou pochoutkou je „horský guláš“ zvaný Cocido montañés, který se připravuje ze zelí, masa a bílých fazolí a téměř podobnou lahůdkou je jiný recept zvaný Cocido lebaniego, který obsahuje cizrnu, maso, zelí a brambory. Jedná se opravdu o vynikající speciality, takže můžeme jen doporučit.

Kantábrie je především o přírodě

Při návštěvě tohoto rozmanitého regionu určitě doporučujeme navštívit také přírodní památky, hory, turistické a cyklistické stezky, kterými tato oblast opravdu překypuje a věřte, že nebudete vědět, kterou si dříve vybrat. Jednou z takových stezek je například Camino Lebaniego, která je vhodná i pro začátečníky.

O trase Camino Lebaniego si můžete přečíst zde

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info.

K plánování vaší cesty ve Španělsku určitě využijte Route planner. Po zvolení výchozí a cílové polohy vám nabídne možnosti vaší cesty a zajímavé tipy na místa po cestě včetně fotografií konkrétních míst! Můžete si body do cesty ukládat a máte tak jistotu, že nic neminete.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: