Camino Lebaniego: Poutní stezka nádhernou přírodou Kantábrie

Camino Lebaniego: Poutní stezka nádhernou přírodou Kantábrie

Kantábrie je jednou ze španělských provincií prostírající se na severním pobřeží této rozmanité země u Biskajského zálivu. Oblast je známá díky fantastickým podmínkám k surfování, a také kvůli nádherné přírodě, proto se jí přezdívá „zelený region“.

Poutní cesta Camino Lebaniego vedoucí Kantábrií letos oslavuje 74. výročí! Jubileum se slaví vždy, když svátek světce Santo Toribia, který se oslavuje 16. dubna, připadne na neděli. To se stane právě v letošním roce 2023, a proto se jedná o tzv. Jubilejní rok. V tento den se pro všechny poutníky otevírá i brána odpuštění.

Budete procházet lesy, vesnicemi, nádhernými scenériemi

Camino Lebaniego je dlouhá přibližně 73 km, proto je řazena mezi stezky krátkých vzdáleností, a dělí se na tři úseky.

San Vincente de la Barquera – Cades (28,5 km)

Trasa prvního úseku měří 28,5 km a začíná ve městě San Vicente de la Barquera, kde můžete spatřit zasněžené vrcholky pohoří Picos de Europa dosahující výšky 2 500 m.n.m., odtud pokračuje kolem řeky Nansa lesní stinnou cestou přes dřevěné mosty a kamenné schody. Náročnost je zvládnutelná i pro začátečníky, z velké části vede přes louky a lesy. Směr je znázorněný červenými značkami s křížem. Po příchodu do Camijanes stezka pokračuje přes Cabanzón se středověkou věží až do Cades.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Cades – Cabañes (30,5 km)

Druhá část cesty dlouhá 30,5 km končí v Cabañes. Stezka protíná vesnice La Fuente s kostelem sv. Juliany z 12. století, Collado de la Hoz, Cicera, Lebeña a Allende. Jeden z historických klenotů Kantábrie leží právě u obce Lebeña, jedná se o tříloďový kamenný kostel v mozarabském stylu. Kostel je spojený se spoustou tajemství a příběhů. Jde o první kostel ve Španělsku, kde byly při konstrukci využity podkovité oblouky na masivních pilířích. Na hlavním oltáři můžete spatřit kojící Madonu. Socha byla v 90. letech ukradena, proto biskup objednal její kopii. Po osmi letech byla originální socha nalezena.

Určitě nesmíme opomenout na mytologický chodník „Senda Mitológica del Monte Horazco“, který ukrývá figury kantabrijských magických bytostí. Informační tabule jsou psány ve španělštině, takže bude vaše cesta nejen mytologická, ale i lingvistická. Cesta k mytologickému chodníku je vybudovaná v soutěsce Desfiladero de la Hermida, a díky okolní krajině je procházka úžasným zážitkem. Narazíte na několik vyhlídkových míst, odkud se naskýtají nádherné výhledy na velké, téměř svislé vápencové stěny, které tvoří soutěsku. Některé stěny dosahují výšky až 600 metrů. Zároveň je díky své délce 21 km tato soutěska v Kantábrii považována za nejdelší ve Španělsku. Trasa končí na vyhlídce Santa Catalina, ležící ve výšce 760 metrů, ze které jde vidět celá soutěska. Pohled na vápencové hory, dubové a bukové lesy, vás nenechají chladnými. Z vyhlídky jsou často k vidění i plachtící supi a orli.

Cabañes – Santo Toribio (13,7 km)

Závěrečná část cesty měří pouhých 13,7 km a končí v Santo Toribio. Po cestě mineme vesnici Tama, kde stojí románský kostel, a také Potes s klášterem a soutokem řek Deva a Quiviesa.

Posledním bodem trasy v Santo Toribio je Monasterio Santo Toribio de Liébana, jedno z nejdůležitějších poutních křesťanských míst. Do kostela v 6. století přivezli relikvie, kterým lidé věřili, že pocházejí ze Svaté země. Nejvýznamnějším předmětem byl největší dochovaný kus dřeva pravého kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus.

Do Santo Toribio vedou oficiálně 4 hlavní poutní cesty. Všechny trasy nabízí poutníkům krásy přírody, historie a hlavně dobrodružství! Camino Lebaniego spojuje severní a francouzskou poutní cestu do Santiaga de Compostela, proto můžete tyhle cesty zkombinovat dohromady a sbírat razítka do svého Credencialu.

Ubytovny Albergues jsou k dispozici ve vesničkách po trase Camino Lebaniego. Jedná se zpravidla o hostelové typy pokojů. Platí pravidlo, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Čím dříve do ubytování dorazíte, tím větší máte jistotu volné kapacity. Spacák je nutností. Většinou se nabízí možnost doobjednat si v Albergues snídaně, či večeře, ale k dispozici je ve většině případů i kuchyně.

Buen Camino!

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí