Jizerka, Soláň nebo Kuňka – tipy na „nemasovky“ v Česku

Jizerka, Soláň nebo Kuňka – tipy na „nemasovky“ v Česku

Čechy a Morava ukrývají řadu krásných a pozoruhodných míst, na která se nestojí fronty. Vybrali jsme pro vás několik tipů na výlety do přírody i městské krajiny pro druhý poločas zimy a blížící se příchod jara.

Jizerské hory pro milovníky přírody, procházek a běžkování

Mezi tisícovými vrcholky Bukovce a Jelení Stráně v Jizerských horách leží ploché údolí prosluněných plání a rašelinišť, kterým se vine říčka Jizerka. Vysoce položená louka je jedním z nejstudenějších míst naší republiky, a tak tu je sníh od konce listopadu do března. Bílé peřiny přikrývají louky, tu a tam se mezi nimi zrcadlí vodní plocha.

Volně jsou tu roztroušené soukromé chalupy, v centru obce potom stojí hotel Panský dům, krásně zrekonstruované sídlo bývalého majitele místních skláren. Nabízí kromě ubytování také saunu, vířivku, půjčovnu sportovního vybavení, lezeckou stěnu a halu na míčové sporty. Pokud zde nejste ubytovaní, musíte parkovat o kilometr dříve, v Jizerka – Mořinka. Sem vede jen úzká silnička z Kořenova.

Místo je ideální pro jednodenní procházku s dětmi, sportovní běžkování i vícedenní pobyt. V nejkratší variantě dojedete od parkoviště na saních nebo běžkách do obce Jizerka, navštívíte muzeum, obejdete krátký okruh po loukách a zastavíte se na jídlo. Pro delší varianty je tu připraveno přes sto kilometrů kolejí na klasiku, uprostřed mlat pro bruslaře. Nádherná je trasa směrem na Smědavu a Knajpu: nejprve podél říčky Jizerky, potom dále kolem vrcholu Jizery a zpět cestou pod Červeným vrchem. V okolí jsou i trasy pro expediční běžkování, například přes Jelení Stráň na Pytlácké kameny. Slunné pláně a vinoucí se říčka jsou perfektním lákadlem pro backcountry běžky.

Jizerka, autor: Panský dvůr
Jizerka, autor: Panský dvůr

Za roubenkami do Kryštofova údolí

Jedna z nejmalebnějších a nejkrásnějších obcí v okolí Liberce, Kryštofovo Údolí, se rozkládá v hlubokém údolí říčky Rokytky pod svahy Ještědského hřebenu. Většinu stavení v obci tvoří roubené a hrázděné domy všech tvarů a velikostí, díky nimž byla obec prohlášena Vesnickou památkovou rezervací. Nejcennější historickou stavbou je ranně barokní dřevěný kostel sv. Kryštofa z konce 17. století. K často obdivovaným zajímavostem patří krásný vyřezávaný orloj, po Praze a Olomouci třetí v republice. Vznikl přestavbou bývalé trafostanice díky místním nadšencům. Průčelí vévodí dvě okénka, v nichž každou hodinu defiluje 12 apoštolů po vzoru pražského Staroměstského orloje. Málokterý návštěvník si také nechá ujít místní technickou památku a dominantu údolí – Novinský železniční viadukt. Stavba o délce 200 metrů překlenuje ostré boční údolí přes 14 podpěrných sloupů ve výšce asi 30 metrů nad zemí.

Skutečnou kuriozitou Kryštofova Údolí jsou však zdejší betlémy, které lákají řadu návštěvníků zejména v době adventu. V restauraci U Kryštofa přímo pod dřevěným kostelíkem uprostřed vesnice stojí Muzeum betlémů. Expozici tvoří více než dvacet betlémů. K vidění je tu například tzv. cikorkový betlém, betlémy dřevěné, keramické i pohyblivé. Zlatým hřebem je pak Jírův venkovní betlém měřící 16 metrů na délku. V době adventu jsou o víkendech přístupné i s výkladem, od Štědrého dne do konce roku pak denně. Do konce února je muzeum uzavřené, od března do června má otevřeno o víkendech odpoledne.

Nejširší nabídku průvodců a map ČR (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Unikátní horský hotel a atraktivní industriál Dolních Vítkovic

Na opačném (východním) okraji země se tyčí o něco nižší pohoří Javorníky. Pokoje vonící dřevem, výhled z rozlehlé terasy na okolní vrcholky i starý ovocný sad, v němž můžete spočinout po saunování nebo procházce. To vše dělá z čtyřhvězdičkového wellness Hotelu Soláň, ležícím na stejnojmenném beskydském vrcholku, nesmírně příjemné místo k odpočinku. Chladnou atmosféru velkých hotelů zde nečekejte, spíše se budete cítit jako na prázdninách ve švýcarské chalupě.

Na dohled od hotelu najdete stylovou Zvonici, kde zpravidla narazíte na výstavy umělců z Valašska a také Ateliér u Hofmanů – roubenku, v níž kdysi tvořil malíř Alois Schneiderk a dnes akademická sochařka Marcela Vajceová Hofmanová, která vás ráda provede magickou zahradou i interiéry roubenky. Na Soláni je hezky prakticky kdykoliv v roce, své velké kouzlo tady má ale zejména zima. Běžkařská trasa vede až na Bumbálku a na dohled jsou také lyžařské vleky. Po celodenní námaze si v kavárně hotelu Soláň dejte grog či horkou čokoládu u stylových kachlových kamen. Návštěvu tohoto na živé tradice bohatého kraje navíc můžete spojit s větší cestou směrem na blízké Slovensko. Ubytování najdete snadno na MegaUbytovanie.sk.

Dolní Vítkovice s pozůstatky těžkého průmyslu pod taktovkou architekta Josefa Pleskota znovu ožily, začlenily se do veřejného prostoru a nabízí mnoho lákadel k trávení volného času. Už samotná procházka areálem je nezapomenutelná. V budovách Malého a Velkého Světa techniky sídlí trvalé expozice s tématy blízkými přírodním vědám. Můžete se např. zajímavou interaktivní formou poučit o základních přírodních zákonitostech, pozorovat obrovský otočný model Země nebo se dozvědět o rozdílech života v různých částech naší planety. Myšleno je i na menší děti, jedna z výstav je totiž určena přímo jim – ve zmenšené podobě, ale velmi věrohodně, si mohou vyzkoušet práci s jeřábem na stavbě, návštěvu lékařské ordinace či práci s vodou. Areál je snadno dostupný autem i veřejnou dopravou.

Určitě si nenechte ujít multifunkční centrum GONG. Ať už v rámci některé z mnoha akcí, které se zde konají, nebo v průběhu nedělních prohlídek. Na bývalý plynojem, oceněný titulem Stavba roku 2013, navazují vysoké pece s novou nadstavbou. Tam najdete Bolt Café s nevšedním výhledem na Ostravu.

Kam se z jara vydat s dětmi a vyhnout se davům?

Kde se nejlépe probudit ze zimního spánku? Třeba v opuštěných jarních Novohradských horách, v perníkové chaloupce pod Kunětickou horou nebo v Zemi Keltů. Objevné cesty můžete podniknout i v naší krásné krajině a navíc úplně jednoduše i s dětmi.

Stačí pouhých 305 nadmořských metrů, aby se vytyčila do širých dálav jako dominanta České tabule v Polabské nížině mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Z obou měst sem dojedete snadno autem nebo na kole. Za nádherným výhledem k vrcholu „Kuňky“ vystoupáte pohodlně za čtvrthodinku po asfaltovém chodníku. Na kopci, který své jméno získal po Křesomyslově dvořanovi Kunakovi z devátého století, je hlavní atrakcí státní hrad, kde se v 70. letech natáčela Arabela. Po kázání kněze Ambrože se odtud v roce 1420 vydali husité za dobytím Hradce Králové. Hrad zde vyrostl rok na to a později jej získali a významně přestavěli Pernštejnové. Ti se však zadlužili a museli hrad přenechat Habsburkům. Během 30leté války jej pak dobyli a vyplenili Švédové. Vleklé rekonstrukce dovolily hrad znovu otevřít až v roce 1993.

Kunětická hora, autor: Miloš Jiroušek
Kunětická hora, autor: Miloš Jiroušek

V zalesněné jižní stráni najdete lovecký zámeček přestavěný na Perníkovou chaloupkuMuzeem perníku. Dospělé zaujme výstava čítající přes tisíc perníkářských prací k celé ČR, děti si užijí pohádku o perníkové chaloupce nebo putování tajuplným lesem do Perníkářské dílny Ježibaby. Kunětická hora je centrem kulturního dění celého kraje. Konají se tu letní divadelní představení, na louce na úpatí skály, kde se až do počátku minulého století lámal kámen, také koncerty a festivaly. K rekreaci slouží minizoo, malý sportovní areál s tenisovým kurtem, bazénem a koňmi, dvě příjemné restaurace a o kus dál golfové hřiště.

Pokud se chcete přenést do doby Keltů, jde to snadno v archeoskanzenu poblíž Nasavrk na Pardubicku. Tady, v krásné krajině Železných hor, můžete projít naučnou stezku Země Keltů, keltskou expozici na zámku v Nasavrkách a samotné keltské oppidum, které je rekonstrukcí nedaleké archeologické lokality Česká Lhotice. Prohlédnete si vstupní bránu, kamenné opevnění, hospodářská obydlí a řemeslnou a zemědělskou výrobu. Vyzkoušíte také střelbu z luku či praku nebo vrhání nožem a sekerou. Skanzen nabízí dětské tábory s keltskou tematikou a uprostřed letních prázdnin pořádá keltský festival Lughnasad. Za dvacet minut se můžete autem přemístit do Žďárských vrchů. Ubytování Žďárské vrchy nabízí mnoho – od rodinných chalup po vybavené hotely.

Mnoho dalších zajímavých tipů najdete na webu Krauzovi na cestách v podkapitole Cestování a výlety po České republice.

Novohradské hory: Na výlety z Hojné vody

Život nádherné krajiny Novohradských hor byl násilně přerušen válkou a dodnes, přestože přibývá citlivě rekonstruovaných penzionů, tu ucítíte zádumčivý půvab opuštěné země. Ze vsi Hojná voda bylo v roce 1945 vystěhováno 600 Němců, domy i kostel byly zbořeny a zůstalo jen opuštěné a zakázané hraniční pásmo.

První okruh vede nejdřív zpevněnou lesní cestou, okolo žulové skalky zvané Napoleonova hlava, pak strmě vzhůru zelenou stezkou až na vrchol Kraví hory (Kühberg, 953 m). Místní rozhledna pomáhala rudým pohraničníkům při lovu lidských obětí, později se změnila v telekomunikační stožár. Po jednoduché kovové konstrukci stačí vystoupat 120 schodů a jste nad vrcholky stromů. Krátký sestup lesním sedlem po kamenité stezce vás navede na červenou značku. Ta míří stejným terénem další dva kilometry ke Kuní hoře (925 m). Její vrchol zdobí opět vyhlídková žulová skalka, na severním svahu se nachází kamenné moře. Nazpátek do Hojné vody to trvá půlhodinku ve skutečném tichu lesa.

Novohradské hory, autor: Petra Greifová
Novohradské hory, autor: Petra Greifová

Z křižovatky těsně za vsí na opačnou stranu dojdete až do Rakouska. Nejdříve asi dva kilometry lesem po asfaltce k hranici. Chátrající budka, ospalá závora, ale stále ostražitě vztyčené kovové pilíře jsou tu ožívající kulisou let minulých. Rakouská strana nabízí asi pětikilometrový okruh po lesní cestě. Na jeho nejvzdálenější straně leží Motorikpark Hirschenwies, kde na ploše 25 000 m2 čeká děti řada volně přístupných atrakcí na prověření pohybové koordinace. Nahlédnete do vísky Moorbad Harbach s rašelinnými lázněmi a brusírnami olovnatého křišťálu. A pak si vydupnete ke kovovému kříži na Nebelsteinu (1017 m), kde vás na vyhlídku vyvede schodiště.

Nevšední pobyt v Lesovně Žofín

Krásné probuzení vás čeká v Lesovně Žofín. Bývalý lovecký zámeček uprostřed hlubokých lesů Novohradských hor byl rekonstruován do podoby horského hotelu s komfortními pokoji, výtečnou restaurací, letní terasou, saunou a vířivkou. Přímo před lesovnou leží rybníček, můžete si vyzkoušet chytnout pstruha. Cílem příjemné půldenní procházky směrem nahoru k hraničnímu hřebeni je rybníček s lehce rašelinnou vodou a příhodným jménem Zlatá Ktíš. Kousek od Lesovny se rozkládá nejstarší přírodní rezervace, Žofínský prales. Nakouknout můžete přes ohradu pralesa, spatříte nejčastěji buky a jedle porostlé houbami, vysoké kapradí a staleté stromy spadané jeden přes druhý.

Nebo se můžete od Lesovny vydat po rovině k Huťskému rybníku a po horských loukách dále k bývalé Terčině Huti. Lesy se místy otevřou a mýtinka se starými ovocnými stromy prozradí, že tady kdysi bývala osada. Jen tu a tam unikl nějaký statek likvidaci obcí kolem železné opony a dnes je s pečlivostí a citem chalupáři dávají do kupy.

Cyklisté se mohou vydat nahoru do hraničních lesů protkaných zpevněnými cestami se starými hraničními kameny. Přes bývalou osadu Stříbrné Hutě jeďte proti proudu říčky Lužnice stále výše do jedné z nejvýše položených obcí jižních Čech, Pohoří na Šumavě. Donedávna tu stálo jen několik křížů německého hřbitova, torzo kostela a rozpadající se fara – dnes je obojí po rekonstrukci a přibylo tu i pár nových chalup. Vydejte se z Pohoří cestou mezi pastvinami na tři kilometry vzdálený nejvyšší vrchol Novohradských hor, kilometrový Kamenec. Pod ním možná objevíte zarostlé trosky hostince, který pamatuje rušnější turistiku v regionu. Silnička dolů do Pohorské vsi se vine mezi rašeliništi, meandrující říčkou a horskými loukami. Než sjedete lesem dolů, navštivte rodinný penzion Baronův most, další kouzelné místo s výtečnou kuchyní.

V Hojné vodě se také můžete ubytovat v nově upravené Zvonici, jejíž hosté mohou využívat služeb osm kilometrů vzdálené Lesovny Žofín.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí