Jeruzalém a Tel Aviv – dvě rozdílná města ležící mezi konzervatismem a svobodomyslností

Jeruzalém a Tel Aviv – dvě rozdílná města ležící mezi konzervatismem a svobodomyslností

Jen těžko bychom hledali dvě města tak rozdílná jako Jeruzalém a Tel Aviv. Dělí je jen 70 kilometrů, přesto jsou to dva naprosto odlišné světy. Na jedné straně konzervativně upjatý Jeruzalém a na té druhé otevřeně frivolní Tel Aviv. Proč se tak liší a co je činí výjimečnými?

Jeruzalém je podle izraelské vlády hlavním městem státu Izrael. Jen v Bibli je zmíněn více než 600 krát a jeho založení se klade do doby před 6000 lety. Najdete zde 1204 synagog, 158 kostelů a 73 mešit. Náboženství zde hraje opravdu prim. V ulicích potkáte jak cudně oděné zbožné křesťany a muslimy, tak ortodoxní a ultraortodoxní židy. Jeruzalém je centrem tří světových náboženství, městem historie, pokory a zbožnosti.

Tel Aviv považuje za hlavní město židovského státu většina zemí světa, i proto zde mají své ambasády. Založen byl na počátku 20. století a izraelskou mládeží je vyhledáván zvláště kvůli svým divokým klubům a barům i plážím, kde potkat mladé židovky v miniaturních bikinách není rozhodně nic výjimečného. Město velice rychle roste a upoutává Izraelce moderním životním stylem, stejně jako velice tolerantním a otevřeným prostředím – koná se zde například jedna z největších Gay pride na světě. Přes občasné negativní zprávy vysílané v médiích je bezpečnostní situace v obou městech velice dobrá. Turista se tak může bát maximálně toho, že se přejí dobrého humusu nebo falafelu.

Jeruzalém: pupek světa a křižovatka dějin tří světových náboženství

Golgota a její Chrám božího hrobu jsou místem, kde se odehrává jeden z nejsilnějších příběhů křesťanství. Tisíce poutníků sem míří každý den. Pokud přijdete v brzkých ranních hodinách, lze si užít chrám skoro o samotě. Svatostánek spravuje celkem šest různých církví, a kvůli neustálým sporům mezi různými denominacemi již vojevůdce Saladin po dobytí města potvrdil v pozici dveřníků chrámu členy muslimské rodiny Nuseibeh, kteří svatostánek každý den odemykají. V roce 1187 pak svěřil klíč ke svatostánku rodině Joudeh Al-Goudia, ti ho opatrují. Obě rodiny své povinnosti plní i v dnešních dnech. I to je esence Jeruzaléma, kde ve vzájemné symbióze žili židé, muslimové i křesťané po celá staletí.

Zeď nářků je nejsvatějším místem judaismu. Pozůstatek druhého židovského chrámu je pro historii židovského státu opravdovým symbolem. Fotografii izraelských parašutistů obsazujících svaté místo v roce 1967 tak uvidíte prakticky všude. Pamatujte, že celý prostor kolem zdi je synagogou, a tak je vhodné chovat se zde s příslušnou pokorou. Dalším ze symbolů města je Skalní dóm na Chrámové hoře, jehož zlatá kopule svítí jako koruna Jeruzaléma. Ale tou nejdůležitější stavbou na vrcholku je mešita al-Aksá – nevýrazná budova s velkým náboženským významem. Pokud plánujete navštívit Chrámovou horu, informujte se co nejdříve o tom, jak je otevřená přístupová cesta. Jediným možným vstupem pro nemuslimy je totiž most Mughrabi, který kontroluje Izrael a „pracovní“ doba kontrolorů se může nečekaně měnit.

Každý politik i turista by měl navštívit památník největší židovské katastrofy. Moderně zařízené muzeum holocaustu Yad Vashem přibližuje historii antisemitismu v Evropě i jeho důsledky během druhé světové války. Součástí expozice je také katalog všech obětí v židovských rodinách z celého světa.

Nejširší nabídku průvodců a map Izraele (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Staré město je plné opravdového života

Nebojte se vrhnout do uliček muslimské části Jeruzaléma. Málokdo sem zavítá, a přitom zde bují opravdový život. Zatímco čtvrti židovská, arménská i křesťanská byly značně přeformovány turismem, v arabské části stále žijí obyčejní lidé. Jsou zde školy i obchody sloužící obyvatelům Jeruzaléma. Není se čeho bát, nic zde nehrozí, maximálně utratíte nějaký ten šekel za skvělé jídlo. Jen kousek od autobusového nádraží se na samém kraji Jeruzaléma nalézá stará arabská vesnice Lifta. Tedy to, co z ní ještě zbylo. Její obyvatelstvo uteklo v roce 1948 během izraelské války za nezávislost a od té doby se zde nic nezměnilo. Její unikátnost spočívá v tom, že se jedná o jedinou podobnou vesnici v celém Izraeli. Zbytek jich byl zbourán nebo pohlcen zástavbou. Pokud se tedy chcete projít Palestinou první poloviny 20. století, tohle je šance.

Nákup na marketu Mahane Yehuda je malou procházkou po celém Blízkém východě. Židé, kteří po roce 1948 odcházeli z různých arabských i dalších islámských zemí do Jeruzaléma, se usazovali právě zde. Potkáte tu prodavače z Iráku, Íránu, Maroka, Jemenu i dalších zemí. Pestrost se projevuje i v nabízeném zboží a ochutnávka všeho od oliv po sladkosti je samozřejmostí.

V Jeruzalémě je možné nalézt řadu kaváren i restaurací. Například jen kousek od Damašské brány se mezi obchůdky krčí „bezejmenná“ čajovna, kde ale servírují skvělou arabskou kávu, vynikající čaj i vodní dýmky. Místní muži sem chodí rozprávět a sledovat fotbal. Humus, falafel i šavarma neodmyslitelně patří ke koloritu města, nabízejí je snad všechny zdejší restaurace, nejlepší však najdete u malých pouličních prodejců, kteří se ukrývají ve spletitých starých uličkách. Stojí za to slevit trochu z komfortu a ubytovat se přímo v centru Starého města. Tamní hostely nabízejí dvoulůžkové pokoje a možnost splynout s atmosférou města. Mezi vyhledávaná ubytování patří Cinema hostel nebo Stay Inn Hostel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí