Jedinečný český festival v rumunském Banátu se blíží

Jedinečný český festival v rumunském Banátu se blíží

Tisíce kilometrů daleko od českých hranic, v rumunských horách se dostanete o několik desetiletí zpět do historie. Do „české“ vesnice Einbentál, na jedinečný folkově alternativní festival Banát.

Festival s velkým „F“

V šesti ryze českých vesnicích, v mnohonárodnostním Banátu vás čeká nezapomenutelný zážitek v podobě pětidenního výletu za hranice poznání. Festival Banát láká nejen příznivce alternativy, ale každého kdo by rád zažil i něco jiného než jen obří podia, davy lidí a fronty na pivo, tak jak je to běžné na letních festivalech v Česku.

Krajané za Dunajem

Do Banátu vyrazili Češi na ručně vyrobených vorech po Dunaji již v roce 1823. Díky totální izolaci v horách nad Dunajem si tamní komunita dokázala téměř dvě stě let udržet českou kulturu v takovém stavu, v jakém ji na začátku devatenáctého století při odchodu z Čech opustila.

Obrovská nezaměstnanost, uzavření dolů i pád zemědělství. Čeští krajané v Banátu hledají záchranu v turistickém ruchu. I několik málo korun z kapsy baťůžkářů může tak výrazně vylepšit životní situaci tamních lidí. Na tak trochu jiném festivalu ti šťastní zažijí nečekané dobrodružství a to nejen hudební. S původní myšlenkou Festivalu Banát přišla organizace Člověk v tísni. V posledních třech letech však tuto štafetu převzali kluci z Eibentálské hospody „U Medvěda“ a nabízí lidem tak trochu jiný festival.

Pokud byste rádi zažili taky to pravé nefalšované dobrodružství v „České Rumunsku“ na festivalu Banát. Máte ještě šanci. K dispozici je posledních 50 lístků.

Cesta je cíl

Už samotná cesta do Banátu je zážitkem. Organizovaný autobusový svoz stojí rozhodně za to. V každém autobuse totiž jede minimálně jedna kapela, cesta do Rumunska návštěvníkům tak uteče rychle jako voda.

Na festivale nepůjde jen o hudbu. Během pětidenního výletu, máte možnost zažít výlet na Dunaj, jeho soutěsky Kazana a unikátní jeskynní systém Ponicova, nasát nevšední život ve vesnici a sblížit se s místními, nebo dokonce u nich bydlet. Účastník nedostane nic zadarmo. Není to však, po hodinách strávených v autobuse si totiž musí vyšlápnout šestikilometrový kopec od Dunaje do vesnice, tak aby poznali, jak to měli v minulosti naši krajané složité. Zaslouženou odměnou jsou pak slovy jen těžko popsatelné zážitky. Tři dny skvělé hudby, místního jídla a pálenky.

Jak to na festivalu Banát vypadalo v minulém roce se můžete podívat i v naší fotoreportáži. Loni se tam za českými krajany sjela rovná tisícovka Čechů.

Sami sobě

Festival na konci světa, do jehož pořádání je zapojena téměř celá vesnice. Bez reklam, bez signálu, sudové kempové sprchy, kadibudky a především tisíci kilometrové síto, které se vydají překonat jen ti, kteří po tom opravdu touží.

Pod taktovkou guru české alternativy Ondřeje Ježka je připraven našlapaný hudební program. Letos se návštěvníci mohou těšit na Zrní, WWW, Už jsme doma, Dva, Kittchen, Ille, Nylon Jail, Houpací koně, Kieslowski a další dvacet českých kapel. Součástí je i folklórní vystoupení krajanských souborů z českých vesnic Banátu a Srbska, školní divadla, výstavy fotografií, promítání dokumentů.

Závěrem je důležitá cena, za pětidenní hudební putování zaplatíte tři tisíce korun, v ceně je cesta autobusem, vstupenka a kempovné. Při banátských cenách piva (25 Kč výborná dvanáctka, za stejnou cenu domácí, dvakrát pálená, slivovice) a skvělém zážitku, tak Banát strčí skoro všechny české festivaly do kapsy! A pozor, kapacita festivalu je omezena necelou tisícovkou návštěvníků. Vesnice ani festival totiž nejsou nafukovací.

Zkušenosti čtenářů

Martin

Nikde jsem nenašel termín festivalu…:-(

Martin

Nikde jsem nenašel termín festivalu…:-(

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: