Japonská hora Fudži – místo kde se člověk střetává s bohy

Japonská hora Fudži – místo kde se člověk střetává s bohy

Říká se, že každý Japonec by měl na horu Fudži alespoň jednou za život vylézt. Pojďte se k nim přidat!

Stejně, jako v arabských zemích existuje rčení, že každý správný muslim by měl alespoň jednou za život absolvovat pouť do Mekky, tak i v Japonsku existuje rčení, které v podobném duchu nabádá Japonce ke zdolání jejich nejvyšší hory – 3776 metrů vysoké sopky Fudži, na jejímž celoročně zasněženém vrcholu sídlí mocná šintoistická božstva. Přestože se na první pohled může zdát výstup na Fudži poměrně náročný a dokonce i nebezpečný, opak je pravdou. Každoročně se po namáhavém výšlapu odmění úchvatným pohledem z vrcholu sopky na 320 tisíc turistů. Jste-li i Vy milovníky aktivní dovolené, můžeme Vám výšlap na posvátný symbol Japonska vřele doporučit.

Klíčem k úspěchu je nepodcenit přípravu

Jak už jsme si řekli výše, hora Fudži je ve skutečnosti vlastně aktivní sopka, která se nachází ve vzdálenosti zhruba 100 kilometrů západně od Tokia, díky čemuž je výšlap na Fudži považován za ideální jednodenní/dvoudenní výlet. Přestože se jedná o aktivní sopku, pravděpodobnost erupce je velmi malá. Poslední záznam o sopečné činnosti pochází z roku 1707.

Začátek a konec tzv. climbing season se každoročně mění v závislosti na aktuálním počasí, nicméně obvykle se za ideální dobu pro výstup považuje zhruba začátek července až polovina září, přičemž samotný výstup Vám doporučujeme naplánovat na některý z pracovních dnů, kdy nehrozí, že budete zavaleni davy turistů směřujících k vrcholu. V případě, že se na Fudži vydáte během víkendu, hrozí, pro mnohé z nás, až absurdní situace, kdy budete muset v některých pasážích výstupu čekat desítky minut ve frontě.

Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Kde s výstupem začít a co bych si měl vzít s sebou?

Po cestě k vrcholu se nachází deset záchytných stanic, při čemž dopravními prostředky (autem či autobusem) se dá dostat až do jedné ze čtyř stanic páté úrovně, které se nachází přibližně ve výšce 2000 metrů nad mořem a z nichž každá je výchozím bodem pro jinou trasu vedoucí k vrcholu. Odtud se turisté musí spolehnout již pouze na své vlastní síly a schopnosti. Cesta ze stanic páté úrovně trvá v závislosti na Vaší kondici a na aktuálním počasí 4 až 10 hodin, doporučujeme tedy vyrazit na výstup včasně ráno a po cestě si hlídat čas, abyste se stihli vrátit zpět do výchozí stanice a nezmeškali poslední autobus (neplatí v případě, že máte ubytování přímo na Fudži či jste zvolili dopravu osobním automobilem).

Pro Vaši cestu k Fudži můžete využít například autobusovou linku jezdící z tokijského Šindžuku, která stojí 2700 jenů a cesta Vám zabere přibližně 150 minut, či linku z města Gotemba, jež stojí 1540 jenů a zabere 60 minut.

Samotného výstupu na Fudži se určitě nemusíte obávat, k tomu abyste horu úspěšně zdolali, nemusíte být vrcholovým horolezcem, ba dokonce není třeba ani žádného speciálního vybavení, přesto nedoporučujeme přípravu příliš podcenit. Základem Vašeho úspěchu bude obuv s pevnou podrážkou a teplé oblečení, které jistě oceníte ve vyšší nadmořské výšce, kde teplota v létě klesá až k 5°C°. Dále si s sebou do batohu přibalte dostatek tekutin, energeticky výživnou svačinu, baterku a dostatek peněz (po cestě k vrcholu je možné zakoupit drobné občerstvení a horolezecké vybavení v jednotlivých záchytných stanicích).

Pokud se vrátíte z výstupu na horu Fudži, dopřejte si odpočinek v tradičních japonských lázních onsen. Inspirujte se třeba koupacími zvyky sněžných opic v lázeňském městečku Jamanouči.

Jak se chovat během výstupu?

Dělejte pravidelné přestávky kvůli aklimatizaci, s přibývající výškou klesá hladina kyslíku v ovzduší, což se při příliš rychlém výstupu může projevovat bolestí hlavy, malátností a dýchacími problémy. Podle nejstarších dochovaných záznamů se o potřebě pravidelných zastávek na vlastní kůži přesvědčil již roku 663 bezejmenný mnich, který byl zřejmě prvním, kdo stanul na vrcholu hory Fudži.

Vzhledem k tomu, že hora Fudži je sopečného původu, cesta vzhůru je strmějšího rázu a nenachází se zde tolik vegetace, která by zpevňovala povrch. Proto je potřeba v některých úsecích dbát zvýšené opatrnosti a dávat pozor, kam šlapete. Pokud patříte k milovníkům filmové trilogie Pán prstenů, tak bychom terén hory Fudži mohli přirovnat k filmovému vyobrazení Hory Osudu. Další zajímavostí je fakt, že až do roku 1860 nesměla na Fudži vystoupit žádná zástupkyně něžného pohlaví.

Východ slunce na Fudži – jak ho zažít?

Mnoho turistů chce zažít východ slunce na Fudži. V takovém případě doporučujeme rozfázovat výstup na dva dny, kdy během prvního dne vystoupíte do sedmé či osmé záchytné stanice, kde je možnost za poplatek přespat, a zbytek trasy k vrcholu absolvovat druhý den v brzkých ranních hodinách, přičemž svítání na vrcholu můžeme pozorovat mezi půl pátou až pátou hodinou ranní. Kvůli omezené kapacitě lůžek doporučujeme rezervovat si místo v horské chatce s dostatečným předstihem. Cena za ubytování se pohybuje mezi pěti až sedmi tisíci jeny a je možné připlatit si i za tradiční japonskou snídani.

Po té co si užijete jedinečný pohled na východ slunce, můžete na vrcholu navštívit svatyni Sengen, jež je nejvýše položenou šintoistickou svatyní v Japonsku. Kde jinde vyslyší božstva Vaše přání, než právě zde, vysoko nad mraky!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí