Jana Jakšová: Islandský den

Jana Jakšová: Islandský den

Klub islandských fanatiků si pro návštěvníky festivalu Obzory připravil malou ochutnávku toho, co Island dělá jedinečným. A tím je krajina, hudba a literatura. Málo navštěvovaná místa islandského vnitrozemí slovem i obrazem přiblíží fotograf Jan Sucharda, po té se bude možné zaposlouchat do islandské hudby a dozvědět se o ní mnoho zajímavého.

Po celou dobu „islandského dvouhodinového bloku“ bude možnost zakoupit si knihy s islandskou tématikou za klubové ceny. Na závěr je připraveno vyhodnocení malé ankety o ceny, které věnuje CK Periscope.

Za tajemstvím islandského vnitrozemí

Kdo jednou opustí Ring Road 1 – okružní silnici kolem celého ostrova, a zavítá do islandského vnitrozemí, dříve nebo později propadne jeho kouzlu. Právě tady začne Island vnímat v celé jeho syrové kráse. I po ohromném rozvoji turistického ruchu v posledních letech, na islandské vysočině zůstávají místa, kde za celý den nemusíte potkat člověka. Krajina je natolik odlišná od těch, které známe, a přitom tak fotogenická díky rozmanitým tvarům kopců, kráterů a sopek, tajuplným lávovým polím i kouzelným vodopádům. Černá poušť ostře kontrastuje se zeleným mechem, bílým ledovcem a modrou oblohou. Ale můžete tu také zažít písečnou bouři, sněhovou vánici uprostřed léta i stěží překonatelný tok ledovcové řeky.

Islandské vnitrozemí představí návštěvníkům festivalu ve své přednášce s promítáním Jan Sucharda – jeden z jeho největších znalců.  Na Island jezdí každoročně od roku 2001 a většinou právě do vnitrozemí a dalších „zapomenutých“, resp. „neobjevených“ koutů tohoto podivuhodného ostrova. Fotograf Jan Sucharda je autorem pěti knih o Islandu – dvou fotografických a třech průvodců, z toho dvou výhradně zaměřených na islandské vnitrozemí, které je dostupné pouze auty 4×4.  Bude zde i možnost zakoupit dvě jeho knihy: fotografickou – Island – země včera zrozená a kapesního průvodce – Island – 111 nej…

Nejširší nabídku průvodců a map Islandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Fenomén islandské hudby

Proč je na Islandu tolik dobré hudby – to je otázka, kterou si klade ve své knížce Hudba ostrova Jan Kušnierik. Odpověď není jednoznačná. V každé jeho hypotéze nacházíme kousek pravdy. Může to být  vlivem islandské přírody, nudou za dlouhých zimních večerů, částečnou izolovaností národa nebo se snad jedná o promyšlený marketingový tah či moudrou kulturní politiku? Nebo je to jen náhoda? Ať je to tak či tak, na Islandu vzniká zvláštní, silná hudba. A jména jako Björk, Sigur Rós, múm či Jónsi jsou známá daleko za islandskými břehy.

Vladimír Zelenka jezdí každoročně na Island již patnáct let a ze svých cest si přiváží nejen neopakovatelné zážitky, ale i vinylové desky a cédéčka islandských skupin a interpretů. Jeho sbírka je uctihodná a rozhodně neleží ladem. Podle jednotlivých žánrů či období vybírá ukázky pro své islandské poslechové diskotéky, které prokládá promítáním fotografií z dobových islandských periodik a časopisů. A tak i návštěvníci festivalu budou mít možnost se přesvědčit, že islandská hudba je zvláštní fenomén, který na člověka dokáže působit stejně silně, jako islandská krajina.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: