Vzdáme se WC papíru? Zhubneme? Budeme více hnojit? Několik nečekaných způsobů, jak může každý z nás přispět k záchraně světa před ekologickou katastrofou.
Jeden z našich pravidelných čtenářů nám – pod podmínkou anonymity z obavy z útoku bio-fundamentalistů – zaslal svou úvahu o tom, jak může každý z nás přispět k zelenější Zemi. Jsou to nápady dost neobvyklé, jak sami uvidíte.
Ekologický stav Země se neúprosně zhoršuje, mnoho se o tom mluví, něco se i dělá, ale zdá, že to není dost. Možná se dělá málo, ale možná se také dělají nesprávné věci. Z řady ekologických témat se stala dogmata, o kterých se už nediskutuje a která se považují automaticky za správná. Možná jsou ale jiné cesty, jak matičce Zemi pomoci.
Tento článek je z poloviny napsán pro legraci, ale více než špetka pravdy v něm je. Budu ráda, když vám pomůže začít se na celé ekologické téma dívat jinak a samostatně.
Nuže má tři doporučení zní:
1. Přestat používat WC papír
Z 6,5 mld. lidí, kteří podle údajů z června 2009 obývají svět, jich nejméně 3,5 mld nepoužívají toaletní papír. Většina Indů, Bangladéšanů, Číňanů a obyvatel afrických a dalších asijských zemí se po vykonání potřeby omyje vodou. Spočítejme si, co by se stalo, kdyby každý z nich používal pravidelně WC papír.
3,5 mld. lidí jde za rok zhruba 12 777 000 000 000 x na velkou. Spotřebovali by při tom odhadem 425 miliard rolí toaletního papíru, tedy asi 90 milionů tun papíru. Na 1 tunu toaletního papíru je potřeba 17 stromů (o dalších ekologických dopadech výroby nemluvě). Ročně by tedy bylo nutné pokácet 1,5 miliardy stromů navíc! To odpovídá cca 2,5 milionů hektarů lesa, což je více než rozloha všech lesů v České republice. Každý rok …
Námitka, že pro výrobu toaletního papíru se používá často recyklovaný papír, se neuznává. Za prvé použitý WC papír již recyklovat nejde a za druhé recyklovaného papíru je omezené množství – pokud by bylo nutné vyrábět toaletního papíru o mnoho milionů tun více než nyní, nebyl by už prostě recyklovaný papír k dispozici.
Proto, chcete-li zachránit svět – nepoužívejte toaletní papír!
2. Zhubnout
Nejméně 30% světové populace, a zdaleka už nejen v Evropě a USA, trpí nadváhou. To jsou 2 miliardy lidí, kteří mají přebytečná kila. Každé kilo tuku, které mají (máme) na sobě, pochází z jídla. Kdyby tolik nejedli, nemuselo by se pěstovat tolik potravin, nebylo by potřeba tolik zemědělské půdy, nezmizelo by tolik lesů, neklesala by tak populace ryb v mořích atd. Nejde o zanedbatelné položky.
Řekněme, že zmíněné 2 miliardy lidí by na sobě mohly mít v souhrnu 10 miliard kilo zbytečného tuku. K jeho vytvoření museli sníst 70 miliard (70 000 000 000) kg kuřecího masa anebo třeba 220 miliard kg fazolových lusků. Zkuste si sami odhadnout, kolik km2 lesů na světě muselo zmizet, aby vznikla pole pro vypěstování takto ohromného množství potravy, zbytečné potravy. Kolik bylo použito hnojiva, pesticidů, nafty pro zemědělské stroje atd. atd.
Proto, chcete-li zachránit svět – zhubněte!
3. Jíst geneticky modifikované a nikoliv bio potraviny
Bio jídlo je zdravé a chutnější. Při jeho výrobě se nepoužívá tolik hnojiva, pesticidů a dalších chemikálií, zvířata mají více volného pohybu, geneticky modifikované potraviny jsou vyloučeny. Bio potraviny jsou také výrazně dražší a to hlavně proto, neboť výnos z hektaru půdy je bez použití hnojiv, pesticidů a modifikovaných potravin dlouhodobě výrazně nižší anebo pracnější. Nelze zobecnit, o kolik, ale rozdíl v cenách bio a ne-bio potravin může být určitým vodítkem. Jsou to hlavně pole, pastviny a sady, nikoliv cesty a parkoviště, které pokrývají čím dál více svět a právě jim padnou za oběť každoročně tisíce a tisíce hektarů zbývající přírody. Představte si sami, o kolik více zemědělské půdy by bylo potřeba, pokud by každý z nás jedl jen bio potraviny.
Námitka: hnojivo a pesticidy přírodu zamořují. Ano, ale pokud bychom zítra v zemědělství přestali všechny chemikálie používat, musela by se pole rozšířit natolik, že by už asi stejně žádná příroda nezbyla. Ledaže bychom všichni zhubli (viz bod 2).
Proto, chcete-li zachránit svět (a nikoliv sebe) – nejezte bio potraviny!
Na závěr si udělejte malý test myšlenkové nezávislosti a samostatnosti. Pokud jste se při čtení tohoto článku neúměrně rozčílili, aniž byste zpochybnili některá v něm uvedená fakta, pak možná žijete v myšlenkových stereotypech.
HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.
a co takhle míň cestovat, a když už tak jedině pěšky či na zvířeti, a hlavně vynechat letadla?! 😉 😉 😉
(hmm, to asi spíš přestanem používat ten toaleťák, co?)
🙂 zachranit svet mozno jedine vykynozenim ludi co xcu nieco stale zachranovat. Nech najskor zachrania seba a potom zachrania svet. Btw. viete co je to „evolucia“ ?
Myslím, že potřeba rovnováhy je podstatnější, než jakýkoli zvrat na jednu či druhou stranu….. Myslím, že už nechceme běhat nahatý po lesích a nadruhou stranu nekontrolovatelný „rozvoj“ je cesta do….. Myslím, že ten balanc už máme. Někde si ho uvědomují více či méně