Jak zachránit svět?

Jak zachránit svět?

Vzdáme se WC papíru? Zhubneme? Budeme více hnojit? Několik nečekaných způsobů, jak může každý z nás přispět k záchraně světa před ekologickou katastrofou.

Jeden z našich pravidelných čtenářů nám – pod podmínkou anonymity z obavy z útoku bio-fundamentalistů – zaslal svou úvahu o tom, jak může každý z nás přispět k zelenější Zemi. Jsou to nápady dost neobvyklé, jak sami uvidíte.

Ekologický stav Země se neúprosně zhoršuje, mnoho se o tom mluví, něco se i dělá, ale zdá, že to není dost. Možná se dělá málo, ale možná se také dělají nesprávné věci. Z řady ekologických témat se stala dogmata, o kterých se už nediskutuje a která se považují automaticky za správná. Možná jsou ale jiné cesty, jak matičce Zemi pomoci.

Tento článek je z poloviny napsán pro legraci, ale více než špetka pravdy v něm je. Budu ráda, když vám pomůže začít se na celé ekologické téma dívat jinak a samostatně.

Nuže má tři doporučení zní:

1. Přestat používat WC papír

Z 6,5 mld. lidí, kteří podle údajů z června 2009 obývají svět, jich nejméně 3,5 mld nepoužívají toaletní papír. Většina Indů, Bangladéšanů, Číňanů a obyvatel afrických a dalších asijských zemí se po vykonání potřeby omyje vodou. Spočítejme si, co by se stalo, kdyby každý z nich používal pravidelně WC papír.

3,5  mld. lidí jde za rok zhruba 12 777 000 000 000 x na velkou. Spotřebovali by při tom odhadem 425 miliard rolí toaletního papíru, tedy asi 90 milionů tun papíru. Na 1 tunu toaletního papíru je potřeba 17 stromů (o dalších ekologických dopadech výroby nemluvě). Ročně by tedy bylo nutné pokácet 1,5 miliardy stromů navíc! To odpovídá cca 2,5 milionů hektarů lesa, což je více než rozloha všech lesů v České republice. Každý rok …

Námitka, že pro výrobu toaletního papíru se používá často recyklovaný papír, se neuznává. Za prvé použitý WC papír již recyklovat nejde a za druhé recyklovaného papíru je omezené množství – pokud by bylo nutné vyrábět toaletního papíru o mnoho milionů tun více než nyní, nebyl by už prostě recyklovaný papír k dispozici.

Proto, chcete-li zachránit svět – nepoužívejte toaletní papír!

2. Zhubnout

Nejméně 30% světové populace, a zdaleka už nejen v Evropě a USA, trpí nadváhou. To jsou 2 miliardy lidí, kteří mají přebytečná kila. Každé kilo tuku, které mají (máme) na sobě, pochází z jídla. Kdyby tolik nejedli, nemuselo by se pěstovat tolik potravin, nebylo by potřeba tolik zemědělské půdy, nezmizelo by tolik lesů, neklesala by tak populace ryb v mořích atd. Nejde o zanedbatelné položky.

Řekněme, že zmíněné 2 miliardy lidí by na sobě mohly mít v souhrnu 10 miliard kilo zbytečného tuku. K jeho vytvoření museli sníst 70 miliard (70 000 000 000) kg kuřecího masa anebo třeba 220 miliard kg fazolových lusků. Zkuste si sami odhadnout, kolik km2 lesů na světě muselo zmizet, aby vznikla pole pro vypěstování takto ohromného množství potravy, zbytečné potravy. Kolik bylo použito hnojiva, pesticidů, nafty pro zemědělské stroje atd. atd.

Proto, chcete-li zachránit svět – zhubněte!

3. Jíst geneticky modifikované a nikoliv bio potraviny

Bio jídlo je zdravé a chutnější. Při jeho výrobě se nepoužívá tolik hnojiva, pesticidů a dalších chemikálií, zvířata mají více volného pohybu, geneticky modifikované potraviny jsou vyloučeny.  Bio potraviny jsou také výrazně dražší a to hlavně proto, neboť výnos z hektaru půdy je bez použití hnojiv, pesticidů a modifikovaných potravin dlouhodobě výrazně nižší anebo pracnější. Nelze zobecnit, o kolik, ale rozdíl v cenách bio a ne-bio potravin může být určitým vodítkem. Jsou to hlavně pole, pastviny a sady, nikoliv cesty a parkoviště, které pokrývají čím dál více svět a právě jim padnou za oběť každoročně tisíce a tisíce hektarů zbývající přírody. Představte si sami, o kolik více zemědělské půdy by bylo potřeba, pokud by každý z nás jedl jen bio potraviny.

Námitka: hnojivo a pesticidy přírodu zamořují. Ano, ale pokud bychom zítra v zemědělství přestali všechny chemikálie používat, musela by se pole rozšířit natolik, že by už asi stejně žádná příroda nezbyla. Ledaže bychom všichni zhubli (viz bod 2).

Proto, chcete-li zachránit svět (a nikoliv sebe) – nejezte bio potraviny!

Na závěr si udělejte malý test myšlenkové nezávislosti a samostatnosti. Pokud jste se při čtení tohoto článku neúměrně rozčílili, aniž byste zpochybnili některá v něm uvedená fakta, pak možná žijete v myšlenkových stereotypech.


HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

mm

a co takhle míň cestovat, a když už tak jedině pěšky či na zvířeti, a hlavně vynechat letadla?! 😉 😉 😉
(hmm, to asi spíš přestanem používat ten toaleťák, co?)

f
mm:

🙂 zachranit svet mozno jedine vykynozenim ludi co xcu nieco stale zachranovat. Nech najskor zachrania seba a potom zachrania svet. Btw. viete co je to „evolucia“ ?

Pavel
mm:

Myslím, že potřeba rovnováhy je podstatnější, než jakýkoli zvrat na jednu či druhou stranu….. Myslím, že už nechceme běhat nahatý po lesích a nadruhou stranu nekontrolovatelný „rozvoj“ je cesta do….. Myslím, že ten balanc už máme. Někde si ho uvědomují více či méně

pipin

Stejně se dřív nebo později vybijeme. Ale zkusím to ráno bez papíru a uvidíme.

Kateřina

Bez papíru to znám, v Africe to leckdy jinak nešlo a nemám s tím problém. Jen nevím nakolik by byla ekologická ta spotřeba vody, mýdla, ap. Dá se používat dešťovka, ale to asi taky nemůžou všichni.
O používaní hnojiv místo BIO potravin bych se asi hádala. Jsem pro BIO.
S nepřejídáním se souhlasím, i když se často nekontroluju. 🙂

hoper
Kateřina:

Pokud to myslite vazne, tak zacnete odpojenim od site…

kitty
hoper:

a proč odpojením od sítě?
to nějak škodí být online připojený? nějak více než mít zapnutou malou žárovičku?

tady se pravděpodobně někdo nechce smířit s čirými fakty …

hoper
kitty:

To souhlasi, ale ja to nejsem:-)

mates

Myslíte,že je to jenom tohle? a co ty nákupní horečky v nákupních centrech, kolik zabraly orné půdy pro výstavbu. Toaletní papír nepoužívám, nestojím o to mít h…. po celém zadku. Taky se zamyslete jak létají rakety do vesmíru, neporušily snad zamský obal? Co na to ozónová díra. Že by za to mohla bio zelenina?

kitty
mates:

jasně, ale každý asi do vesmíru nelítá, takže to není to, co by mohl každý z nás ovlivnit

yetti
mates:

ty musis hodne smrdet

MartinT
yetti:

Myslim, ze zavaznost tematu je vysoko nad urovni nekterych diskutujicich.

Vladimír Váchal

Tento článek mě rozhodně motivoval a již jsem za tento měsíc zhubnul 8 kg. Je to jednoduché, na jídlo si udělejte čas aby Vám chutnalo a jeste ho pomalu, nejlépe současně s nějakou jinou čiností. Například malování, čtení, práce atd… Pomalu, v klidu a s úsměvem 🙂

Hodně štěstí !

Radek

jasně, pokud má člověk neobytnej pocit, že je nutný zachránit svět, souhlasím – měl by začít především sám u sebe. Vlastní šetrností, rozumným užíváním věcí okolo sebe… aby vaše existence nestála tolik energií a surovin. například nekupovat si každý den flašku vody do práce a pít vodu z kohoutku, nekupovat si potraviny balený v různejch plastovejch vaničkách. prostě neplýtvat….asi vás napadne víc věcí, tohle mi jen prolítlo hlavou…. Na druhou stranu chápu, že není jednoduchý otočit prst proti sobě a řada lidí nemá zájem se jakkoliv připravovat o všechno nabízené pohodlí…

Co mě ale vadí na článku nejvíc – že se autor nedokázal pod svůj názor podepsat. Potom mu nemůžu věřit, že si za tím stojí, když tam nepřipojí své jméno. to se tak bojí, že ho někdo v diskuzi rozcupuje? to se holt stává, že všichni nemaj ten samej názor a že se lidi střetávaj…:))))

Petr D

Článek je samozřejmě jen provokací, nicméně vždycky se najde někdo, kdo se rozohní a začne diskutovat. Protože není míněn vážně, není ani podepsán.

Jenda

Podle mě by bylo nejlepší zrušit auta. Přestat je vyrábět i používat. To by byla náádhera, ty prázdné cesty jako z prvorepublikových filmů ! A jak by se zvýšila bezpečnost.

Standa

Jak zachranit svět nevím a myslím, že to není třeba, Země tu bude i bez nás. Jde jen o to jak žit v rovnováze s přírodou.
Několik let cestuji po světě a sleduji, jak lidé žijí v různých zemích a jaký vliv má jejich životní styl na místní zdroje energie, vody a jak získávají svojí potravu. Při poslední cestě do Indie jsem 8 měsíců nepoužival toaletní papír a vemi mi to vyhovovalo a myslím si, že nepoužívání toaletního papíru může trochu zlepšit naše životní prostředí. Teď jsem v Mexiku a co se týče nadváhy (mexické děti jsou prý nejtluščí na světě), tak si myslim, že by se tu dalo ušetřit spousta tun masa, které tu tak rádi jedí. Pokavaď je pravda, že naše současná civilizace ke své existenci potřebuje 1.4 planet, tak je jasné, že dříve čí pozdějí nebudeme mít dostatek vody, energie a potravy. Pokavad‘ naomezíme své nároky, tak příroda omezí náš počet. Při hledání způsobu, jak žít v rovnováze s přírodou mi jako nejsnažší a nejúčinější řešení vychází omezit živočišnou výrobu. Důvod je jednoduchý – 70 % změdělské půdy je využíváno pro živočišnou výrobu. Stejná plocha cca 2 ha uživí 1 všežravce, 10 vegetariánů (konzumují mléčné výrobky a vejce) a až 50 veganů (konzumují pouze rostlinou stravu). Neumím si představit, jak bude vypadat naše planeta až 1 miliarda Indů bude žít jako průměrný Čech. Více o mojich cestach na http://www.ekocesty.info

Jenda

1. Jak autorka píše, většina lidstva wc papír nepoužívá, tak to stačí ne ? Papír se vyrábí z komerčně pěstovaného dřeva, které roste jako obilí, jen trochu déle, jedná se o obnovitelný zdroj. Nebudeme-li si papírem vytírat zadek, papírny se přeorientují a bude o to víc kupř. reklamních letáků.
2. Řekl bych, že tak 95% Evropanek je hubených až vychrtlých a ještě jsou na to hrdé. Radil bych jim přibrat, aby měly nějaká prsa a zadky, kdo se na ty jejich kosti má koukat. Ani zdravotně není ideální být příliš hubená.

REJPAL

Proc je prave v zemich, kde neznaj toaletak, zivotni prostredi nejvice zdevastovane ?!

Tobe
REJPAL:

Ze zrovna lidi co maji pocitace a pripojeni na internet chteji zachranovat svet. LOL Tohle tema je nejvetsi blbost prototoze uz vidim jak vsichni ti radoby zachranci sveta chodi nazi lovi jenom to co sni nemaji lednicky auta pocitace apod. Uz jenom jak vidim radoby zachrance sveta greenpeace v jejich kozenych botech a super modernich lodich a podobne tak se mi zveda zaludek. Zachrana sveta to je jenom jedna z dalsich dobre promyslenych moznosti jak vydelat prachy 🙂 Vite je treba zacit prvni u sebe a neukazvat na ostatni. CO takhle treba jenom tridit odpad nebo papirek od cerealni tycinky nehodit na zem strcit do kapsy a hodit do 50 metru vzdaleneho kose? Nepotrbuju byt v greenpeace abych mel dobry pocit z toho ze delam neco pro svou planetu. V dnesni dobe se bohuzel clovek neobejde bez spousty veci ktere planete ublizuju ale to je jak nekdo uvedl ona evoluce. Nejlepsi bude si prestat hrat na zachrance sveta . . . .

SP

Reakce pod článkem dokládají, že většina z nás žije v myšlenkových stereotypech. Země má svůj vlastní osud, ať se utřeš, čím se utřeš :-)))

pes
SP:

Hough.

philipes

Nejspolehlivější způsob jak zachránit svět je nesnažit se ho zachraňovat. Jelikož cesta do pekel je lemována nejlepšími úmysly, kdykoliv člověk zachraňoval svět tak něco zk… viz biopaliva, fotovoltaické panely apod.

jerry
philipes:

Někde jsem četl nějaký ultramorbidní heslo o tom, jak SKUTEČNĚ nejvíc pomoci planetě.
CHCEŠ-LI SKUTEČNĚ POMOCI PLANETĚ, ZAB SE!!!!
Takže, co si o tom myslíte, pomůže někdo? hahahaha

Milan
jerry:

Jo jo, je to tak, pokud nejsi, planetě neškodíš, žádnou ekologickou stopu nemáš. Něco už jsi ale spotřeboval a zničil. Nejlépe je tedy se vůbec nenarodit. Proč si někdo myslí, že to papírem spraví. Celá desetiletí se snaží svět „zachránit“ hladovějící obyvatele afriky. Přes všechny ty miliardy utracených dolarů je recept stále jen jeden a nestojí nic. Chce to přestat si pořizovat 6 – 8 dětí, když nemají co jíst, kde spát a kde pracovat. Až bude v Africe desetina současné populace, nikdo je už nebude muset „zachraňovat“. Budou mít dost jídla a všeho. Také zvířata už nebudou jen v rezervacích a ZOO, i pro ně bude dost.

Petr Fiala

Otázka „Jak zachránit svět“ je velmi imaginární, a každý ji vnímá dle svého systému hodnot a systému přemýšlení a zkušeností.
Spíše bych čekal otázku: Jak ovlivnit lidi, aby . . . ., a přitom si zachovali svobody a práva.

Robert-Antonio

Malé rýpnutí všem, co tu tvrdíte, že kdo chce zachránit svět, musí začít u sebe. Zkušenost mi říká, že 95% z těchto hraběcích rádců je úplně jedno, u čeho člověk začíná – mají totiž předem zafixovaný odpor ke všem aktivistům, ekologům, zachráncům světa…zkrátka komukoliv, kdo nedrží hubu a krok. A rada „začni u sebe“ je tak hezky znějící floskule…:)

Ono stačí odpovědět podle pravdy, že nemám auto, letěl jsem jen jednou v životě jako pětileté děcko, kupuji biopotraviny, omezil jsem maso, doma mám 8 košů na tříděný odpad, úsporné žárovky a elektrické spotřebiče (eko-bio-fundamentalismus mne chytl už v 16 letech, takže jsem měl dost času si na to postupně zvyknout a tenhle životní styl mi už připadá zcela normální). Co myslíte, že následuje? Většinou pokrčení rameny že „ty jsi prostě exot“, případně doplněné kázáním na téma „vás je menšina, a proto nemáte pravdu“.

Zdraví jeden z mnoha neanonymních bio-fundamentalistů 🙂

pes
Robert-Antonio:

Přesně tak…chtěl sem to napsat lépe, ale nedokázal jsem to. Po světě prostě běhá spousta pokrytců. Hlavy bych jim rozmlátil kdyby je bylo rozeznat…možná mezi ně patřím a nevím o tom.

Eduard

1/3 planety nemá zájem zachránit zbívající 2/3 důvod
je prostý: sama bude řešit nastávajíci problémy a ne
malé.Jedni zbrojí na ochranu a ti druzí zbrojí a by
získali to co mají ti druzí.20% z rozpočtu světa na zbrojení by odstranilo globální problémy to je můj
názor.Znám několik řešení,ale nikdo mě nebere vážně.

Tezz

Zachránit svět nemůžem, ale pomoct mu ano. Nekupujte řezané kytky, ale ty v květináči. Většina z nich se pěstuje v oblastech Keni a Ugandy atp., kde sami nemají vodu. Na vykvetení jedné růže spotřebují 5 litrů vody. Další věc je bavlna. Proč myslíte, že vysychá Aralské jezero? Protože se z přívodních řek odvádí voda na zavlažování. Výroba jednoho bavlněného trika si žádá cca 2700 litrů vody. Altrenativa? Sekáč, nebo férová bavlna. Víc na http://www.rozvojovka.cz/Cena vody

Lju
Tezz:

Tezz: výroba trika z férové bavlny si nežádá 2700 litrů vody??

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: