Jak být na cestách minimalistou

Jak být na cestách minimalistou

Oblékám na sebe několik vrstev oblečení. Do kapes od kraťasů strkám peněženku, mobil s nabíječkou, skládací ručník a miniaturní toaletní potřeby. Čeká mě týdenní dovolená na prosluněných plážích řeckého ostrova Santorini a zároveň další minimalistická výzva.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Tentokrát si s sebou neberu jediné zavazadlo. Žádný kufr, batoh ani tašku. Musím si vystačit jen s tím, co mám na sobě. Vůbec mi nevadí, že u bezpečnostní kontroly na vídeňském letišti na mě koukají jako na blázna, když všechny věci vytahuju z kapes a pokládám na pás. Jen se šibalsky usmívám a sebejistě procházím přes detektory. Cestovat s minimem věcí je můj denní chleba, takže mě jen tak něco nepřekvapí.

Cestování nalehko má své výhody

Nechat doma prakticky všechno na co jste zvyklí a vyrazit na dovolenou bez zavazadla může být pro někoho děsivá představa. Minimalistické cestování má však řadu výhod, které jistě vyváží trochu nepohodlí. Navíc není nutné se hned vrhat do extrémů. Postupným ubíráním věcí, které si s sebou balíte, a zmenšováním objemu batohu se z vás po několika cestách stane zkušený minimalista.

Když zjistíte, že i se dvěma tričky jste pobyt v zahraničí přežili bez újmy na zdraví, můžete se do odtučňovací kúry svého zavazadla pustit naplno. Vždy si po návratu z cesty zapisujte, které věci jste nepoužili nebo byste se bez nich obešli. Při další výpravě to pak zohledněte. Taky se můžete podívat své výbavě na zoubek, především z jakých materiálů je vyrobená. Když nějaký kousek doslouží, poohlédněte se po jeho ultralehké variantě. Například jednoduchou výměnou spacáku ze syntetických vláken za péřový se dá srazit hmotnost o několik stovek gramů.

Dobrým důvodem, proč dát přednost lehkému příručnímu batůžku před těžkou krosnou nebo kufrem na kolečkách, je i úspora peněz při cestování letadlem. Za zavazadlo větších rozměrů nebo přesahující určitý váhový limit po vás řada aerolinek bude chtít kromě běžné ceny letenky i nějaký ten poplatek navíc. A nejde o žádné drobné – za kufr vážící 30 kilo někdy zaplatíte víc, než vás stála samotná letenka.

Trend zpoplatňování odbavených zavazadel, který zavedli nízkonákladoví letečtí dopravci, už okopírovali i někteří velcí hráči na trhu. Třeba americké aerolinky na takových poplatcích ročně vydělávají 5 miliard dolarů. Zatímco ceny letenek klesají, poplatky za odbavená zavazadla rostou.

Kolik zaplatíte za odbavená zavazadla v nejlevnější třídě economy light?

AerolinkaPočet odbavených zavazadel zdarmaExtra poplatky
Aer Lingus0€25 – €85
Aeroflot0€27 – €91
Air France0od €25
Air Asia0závisí na destinaci
British Airways1 – 2 (závisí na destinaci)£20 – £65
Delta0 – 1 (závisí na destinaci)$30 – $100
easyJet0£6.99 – £45
Emirates15 – 35 kg (závisí na destinaci)od $15
Etihad Airways1 – 2 (závisí na destinaci)od $83
Flybe0£18 – £50
Jet20£8 – £45
KLM1 – 2 (závisí na destinaci)od €10
Lufthansa0€15 – €90
Norwegian0$18.50 – $60
Qatar Airways2$12 – $70 za kg
Ryanair0£10 – £50
Thomas Cook Airlines0 – 1 (závisí na destinaci)od £23
TUI Airways1od £13
Turkish Airlines2od €5 za kg
Virgin Atlantic0od £45
Vueling Airlines0€8 – €50
Wizz Air0€5.50 – €137.50

Zdroj: skyscanner.com, mybaggage.com, stránky aerolinek

Další benefity minimalistického cestování poznáte na letišti. Když máte jen příruční zavazadlo, uděláte si online check-in pohodlně z domova, vytisknete si boarding pass nebo pro odbavení použijete aplikaci v mobilu, vyhnete se dlouhým frontám u odbavovacích přepážek. Protože si všechny věci berete na palubu letadla, nemusíte se stresovat, že se váš krásný a milovaný kufr při nakládce nebo vykládce z letadla rozbije, omylem doletí do jiné destinace než vy, případně kvůli pochybení personálu zůstane na letišti.

Po příletu si ušetříte čekání u zavazadlového kolotoče, kam se vykládají kufry z letadla. A pokud se na cestách neobejdete bez vaší domácí slivovice, ani té se nemusíte vzdávat. Stačí ji rozlít do několika menších lahviček po 100 mililitrech a může si ji bez obav dát do příručního batůžku.

Jak se sbalit minimalisticky a víc si užít cestu

K tomu, aby mohl člověk cestovat s povznášející lehkostí a bez strachu, že mu bude něco chybět, potřebuje správný mindset. Jak říká jedno z pravidel minimalismu: soustřeďte se na to, co je důležité, a oprostěte se od všech zbytečností. Věci typu „co kdyby náhodou“ nebo „pro všechny případy“ do minimalistické výbavy prostě nepatří. Jen zabírají místo a přidávají na hmotnosti batohu. Jedinou výjimkou je v tomto případně lékárnička. Z cestování nalehko by se rozhodně neměl stát hazard se zdravím nebo životem – mít s sebou méně věcí neznamená, že vám budou chybět ty podstatné.

Najít rovnováhu mezi tím, co je akorát a co už je příliš ale nemusí být snadné. Dobrým východiskem je spolehlivá výzbroj a výstroj z kvalitních materiálů, která vás nezklame v žádné situaci. Například funkční prádlo odvede pot od těla, takže se cítíte stále příjemně a v suchu. Nahradíte-li méně vhodnou bavlnu merino vlnou, která je antibakteriální, nebudete muset trička měnit tak často a vydrží vám déle bez zápachu. Díky tomu jich můžete mít méně.

To samé platí i pro druhou a třetí vrstvu oblečení – vyberte si takové kousky, které zaručují vysokou voděodolnost, větruvzdornost, prodyšnost a odolnost proti poškození. Kvalitní nepromokavá bunda pak může zastoupit třeba pláštěnku. Znalost parametrů vlastní výbavy je v tomto případě klíčová. Když víte, na co všechno se dá konkrétní věc použít a co si s ní můžete dovolit, budete toho logicky potřebovat méně. Dejte přednost výrobkům, které jsou lehké, univerzální a multifunkční.

Zdraví je vždycky na prvním místě

Jak správně postupovat při výběru ultralehké výbavy? „Aby to bylo bezpečné, tak musím mít trochu zkušenosti, dobře plánovat a vědět do čeho jdu. Podle toho můžu dobře poskládat vybavení, které bude akorát a nebude tam nic zbytečně navíc. Ultralight není o tom, že z batohu vyházím polovinu věcí a budu doufat, že to dobře dopadne,“ varuje Petr Kosek z obchodu nalehko.com. Chcete-li se stát minimalistou a neohrozit přitom svoje zdraví, je třeba věnovat balení patřičnou pozornost a nebrat ho na (ultra)lehkou váhu. Na co si dát pozor a co nepodcenit, když vyrážíte například do hor?

„Nejdůležitější pro bezpečí na horách paradoxně není vybavení, ale základní důležité znalosti a návyky, aby se člověk vyhnul nehodám – pád laviny, utonutí při brodění, zásah bleskem na hřebeni, pád suchého stromu na stan. Teprve potom začíná být důležité vybavení. Pravidlo číslo jedna je zůstat v suchu. Nějaká střecha nad hlavou (tarp, stan) a dobré nepromokavé oblečení byste měli mít na výpravě s sebou vždycky. Počasí se mění rychle, dramatické ochlazení po bouřce je běžné a dokud jste v suchu, dokážete větru a chladu odolávat,“ vysvětluje Petr Kosek.

Krok do neznáma je to nejlepší dobrodružství

Pokud nejste příznivci několikadenních vysokohorských túr s noclehem na hřebeni, ale spíš dáváte přednost kratším výletům v blízkosti civilizace, přechod k minimalismu bude samozřejmě jednodušší. Když spíte v penzionu nebo na chatě, nemusíte řešit váhu stanu, spacáku ani karimatky, ale můžete se zaměřit na odlehčování batohu a oblečení. Na trhu jsou například batůžky na krátké výlety ze silikonizovaného nylonu, které váží neuvěřitelných 30 gramů, přesto unesou až 20 kilo.

Z ultralehkého cestování tak může profitovat každý – nezáleží ani tak na tom, jestli jedete na víkend za babičkou na Slovensko nebo se vydáváte na několikaměsíční pouť do Santiaga de Compostela. Když pochopíte, že méně znamená více a že skutečné štěstí nenajdete ve věcech, které nosíte v batohu, ale v autentických zážitcích, které se zaryjí hluboko do vašich srdcí, pak teprve zakusíte opravdový pocit vnitřní svobody a jako pírko ve větru se necháte unášet světem s lehkostí sobě vlastní.

Člověk se učí a získává nové dovednosti pouze tehdy, když je obklopený nejistotou. Vystoupit z komfortní zóny je prospěšné, protože bez ohledu na výsledek to pro každého bude cenná zkušenost. Věřte, že i několikatýdenní výpravu lze absolvovat s jedním jediným tričkem. A pokud se na podobné experimenty ještě sami necítíte, možná si zvýšíte sebedůvěru díky partě podobně zaměřených lidí na některé z minimalistických výprav nebo najdete inspiraci na přednášce o minimalismu v cestování.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: