Jajce – osmanská pohádka na vodopádu

Jajce – osmanská pohádka na vodopádu

Jajce je sice velmi malé město se zhruba třiceti tisíci obyvatel, o to zajímavější má však historii. Bylo sídlem středověkých králů či osmanských správců, ale i baštou komunistů někdejšího jugoslávského prezidenta Josipa Tita.

Centrum města leží na více než dvacet metrů vysokém vodopádu Pliva, díky čemuž působí nesmírně romanticky a jako z fantasy světa Pána prstenů. Dominantu města pak tvoří středověká citadela, která společně s mnoha orientálně laděnými stavbami tvoří nesmírně poetický a podmanivý ráz města. Není divu, že Jajce patří k nejnavštěvovanějším místům Bosny a Hercegoviny a je žhavým kandidátem na zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Plivsko: Ráj vodních sportů

Vodopád Pliva s průzračně čistou a tyrkysově zbarvenou vodou uhrane každého návštěvníka, který si může vychutnat pohled na masu vody přepadávající přes okraj hned z několika míst. Nejvyhledávanější vyhlídka leží přímo pod vodopádem a horlivé návštěvníky tak čeká i menší osvěžení. Vodopád leží na soutoku řek Pliva a Vrbas. Své současné podobě vděčí zemětřesení na začátku devadesátých let, které způsobilo rozsáhlé povodně a trvale zvýšilo průtok vody skrze vodopád.

Přečtěte si o dalších možnostech pro vodáky v článku Kam na vodu? Na Balkán!

Nedaleko města Jajce se rovněž rozprostírá dvojice nádherných jezer Plivsko. Vodní plochu obklopují zelené kopce s krásnou přírodou, které jen vybízejí k procházkám. Ostatně jezera nabízejí škálu nejrůznějších outdoorových aktivit, od kajakingu či veslování, přes rybaření až po plavání. Dokonce se zde konaly mezinárodní soutěže na kajacích či kanoích a jezera jsou oblíbeným tréninkovým centrem vrcholových sportovců. U malého jezera byla již za turecké nadvlády vybudována skupina dvou desítek malebných vodních mlýnů. Dřevěné domky stojí na dřevěných kůlech a v minulosti patřily k důležitým zdrojům obživy pro místní obyvatele.

Středověké město s orientálním nádechem

Poměrně zachovalá středověká citadela již po staletí trůní na kopci nad městem a dává tušit někdejší lesk a důležitost města Jajce. Citadela byla vybudována ve 14. století, kdy se víceméně začala psát historie města, jako sídlo vládnoucí královské rodiny. V dobách největší slávy byla citadela skutečně nedobytnou pevností, však tureckým nájezdníkům odolávala přes šedesát let!

Historické jádro města lze projít křížem krážem během jediného odpoledne. Tvoří jej skupinka středověkých budov ovlivněná osmanskou architekturou, mezi kterými pak vyčnívá kostel sv. Marie ze 12. století, který původně sloužil ke korunovaci místních králů. Během osmanské nadvlády byl ale kostel přebudován na mešitu. Kostel několikrát vyhořel, naposledy v polovině 19. století, a dodnes se dochovaly jen kamenné stěny a zvonice.  Součástí středověkého centra města Jajce jsou také podzemní katakomby ze 14. století, které nechal vybudovat tehdejší král jako místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu. Katakomby působí skutečně mysticky, tvoří je podzemní kostel s kryptou a jsou zdobené zachovalými kamennými reliéfy.

Jajce obklopují hory dosahující až dvou tisíc metrů, které tak jen dotvářejí pohádkovou atmosféru tohoto jedinečného městečka v srdci Bosny a Hercegoviny. Navzdory svému kouzlu však Jajce ještě zcela nepohltil turismus. Ročně sem zavítá „jen“ několik desítek tisíc turistů a Jajce tak představují neskutečně romantickou a stále ještě výrazně klidnější alternativu jiným bosenským turistickým destinacím.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: