Haidarábád

Haidarábád

Haidarábád je hlavním městem svazového státu Ándhrapradéš. V 16. stol. přemístila dynastie Kutubšáhů z Gólkóndy své hlavní město do nově založeného Haidarábádu. V r. 1687 bylo dobyto mughalským císařem Aurangzébem. Další vládci Haidarábádu byli místodržící, kteří byli jmenováni mughalským vládcem z Dillí.

R. 1724 mughalský místodržící nizám Asaf Džán vypověděl poslušnost a prohlásil Haidarábád samostatným státem. Dynastie nizámů z Haidarábádu byla muslimská a dodnes se v této části jižní Indie udržela muslimská tradice. Po vzniku nezávislé Indie v r. 1947 se haidarábádský nizám Osman Alí Chán rozhodl pro připojení svého území k Pákistánu. To Indie nepřipustila a Haidarábád byl vojensky obsazen.

Čármínár

„Čtyři věže“ byly postaveny Muhammadem Kulí Kutubšáhem r. 1591 na připomínku ukončení smrtelné epidemie moru. Čármínár je 56 m vysoký a 30 m široký. V jeho druhém patře se nachází malinká mešita pro 45 věřících a je nejstarší mešitou v Haidarábádu.

Mekka Masdžid

S Čármínárem sousedí mešita, která patří k největším mešitám na světě. Vejde se do ní asi 10 000 věřících. Začal ji v r. 1614 stavět Muhammad Kulí Kutubšáh a v době Aurangzébova vpádu ještě nebyla dostavěna. O několika cihlách nad vstupní branou se věří, že jsou vyrobeny z hlíny z Mekky, odtud nese mešita tento název.

Birla Mandir

Tento moderní hinduistický chrám byl postaven v r. 1976. Je zasvěcen bohu Vénkatéšvarovi. Od chrámu je hezká vyhlídka na město.

Socha Buddhy

Je jednou z největších na světě. Je 17,5 m vysoká a byla dokončena v r. 1990. Byla umístěna na hrázi nádrže Hussein Ságar, ale pak se zřítila do jezera. O dva roky později byla vyzvednuta a je nyní na podstavci v jezeře.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: