Fotoreportáž: Barvy Tanzanie

Fotoreportáž: Barvy Tanzanie

Rozkvetlé savany, kde pořádají žirafy sněmy, mizející ledovec na hoře zlého ducha nebo sexuální život Masajů – to všechno jsou barvy Tanzanie, které se vydáme zachytit v naší fotoreportáži.  

Život a sex Masajů

I v Tanzánii žijí krásné ženy – hrdé a vždy nazdobené Masajky. U Masajů platí, že muž smí mít více manželek. Čím více má Masaj dobytka a dětí, tím je totiž bohatší. Žena musí být však věrná jen jednomu muži. Postavení ženy znázorňuje postavení její chatrče, tzv. bomy, vůči chatrči muže. Před vchodem zapíchnutý oštěp oznamuje: Nevstupuj! Milujeme se!

Hora zlého ducha

Celý masiv Kilimandžára byl v roce 1973 vyhlášen za národní park. Unikátním zážitkem při jeho návštěvě je s postupující se nadmořskou výškou i měnící se flóra. Máte pocit jako byste seděli v tryskáči letícím z rovníku na Antarktidu. Hustý prales se střídá s bambusovým lesem, mokřady s kvetoucími lobéliemi a střapatými senéciemi. Vrcholová pustina s modrobílými, pomalu mizejícími ledovci zlatícími se v ranním slunci nenechá nikoho chladného!

Stále ještě činný vulkán má tři zaledněné vrcholy – Kibo (5 895 m), Mawezi (5 145 m) a Shira (4 002 m). Ve svahilštině Kilimandžáro znamená „Hora zlého ducha“ a nejvyšší bod je nazýván Uhuru – „Svoboda“. V jazyce Masajů se hora nazývá Nga-ja Ngai – „Boží dům“. Pro všechny místní etnika je sídlem duchů a dokonce náčelníci kmene Chagga vysílali své slídiče, aby snesli dolů domnělé stříbro, které mělo pokrývat vrchol. Zvědové se však dočkali zklamání, když jim sníh v rukou roztál…

Když má někdo hroší kůži

Pokud vyzyvatel nereaguje na výhružné chování vlastníka teritoria, nezbývá než zjistit, kdo ze samců je silnější. Při těchto soubojích vznikají i vážná zranění, kterým někdy hroši podlehnou. Tady je ovšem dobré připomenout, že některá i vážnější zranění kůže se hrochům velice dobře hojí a nezanítí se. Hroší kůže totiž mimo to, že je silná a pevná, má i další geniální schopnost – vylučuje sekret, který chrání kůži před vysycháním a před slunečním zářením, což je již delší dobu známo, ale tento sekret má podle posledních výzkumů také antibiotické vlastnosti a dokáže i ve velmi znečistěné vodě hroší kůži chránit před zanícením.

Nejširší nabídku průvodců a map Tanzánie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Paviáni babuín vyskládáni pěkně v řadě v NP Lake Manyara.

Běžná tlupa má okolo 20 až 180 členů. Je to skupina samců i samic. Přesuny skupiny jsou vysoce organizované a platí zde pravidlo, že nového stanoviště musí celá skupina dosáhnout ještě před soumrakem. Přes den se zdržují na zemi a na večer, zhruba po 16. hodině, vyhledávají úkryt v korunách stromů, nejčastěji akácií, kde nocují v bezpečí před dravci.

Serengeti nesmí zemřít

V květnu po skončení období dešťů africké savany hýří barvami – žlutá, oranžová, fialová,… Východní Afrika se vyznačuje dvěmi obdobími dešťů. To podzimní je kratší a po tom jarním se krajina změní v rozkvetlou louku.

Každoroční migrace pakoní a zeber v Keni a Tanzánii čítá na tři milióny jedinců. Obrovská množství zvířat putují za dešti a potravou v kruhu a pokračují přes Serengeti zpět do Keni, kde se kruh uzavírá a koloběh tak pokračuje pořád dokola už tisíce let. Stáda pakoní jsou odhadována na 1 500 000 kusů zvířat, zeber je odhadováno přes 300 000ks a přes 400 000ks je gazel Thomsonových. Stádo může být i přes 40 km dlouhé. Samozřejmě že takhle velká stáda neujdou pozornosti šelem, kterých je v Serengeti dostatek. Můžeme zde vidět velké a četné smečky lvů, gepardy, levharty, hyeny a také vzácnější servaly a karakaly.

Majestátní svědkové dávnověku

Majestátní svědkové dávnověku – baobaby. Stáří některých baobabů se odhaduje na několik tisíc let. V prvních letech svého života roste velmi rychle. S přibývajícím věkem se růst zpomaluje. Jeho hlavním znakem je „tlustý kmen„. Kmen má měděnou či šedě růžovou barvu, je hladký a někdy, zvláště u starých jedinců, silně zprohýbaný. Baobab poskytuje místním obyvatelům k zužitkování téměř vše. Každý strom je proto náležitě opatřen značkou příslušného majitele a opatřen vytesanými schůdky ve kmeni.

Zkušenosti čtenářů

Lukáš

Výlet po jihu Tanzanie a Zanzibaru v listopadu 2017, ve fotografifích jsou základní informace a kontakty na místní, se kterými jsme měli v dané oblasti co dočinění, třeba se to někomu hodí.
https://lukyboy.rajce.idnes.cz/Tanzania_2017/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí