Stanislav Miller si z podzimního kola soutěže o podporu Expedičního fondu odnesl zvláštní cenu: 1000 litrů použitého oleje z restaurace Klubu cestovatelů Karavanseráj. Co s ním bude dělat?
Pojede na něj z Čech do Pekingu speciálním ekoautem, které místo benzínu spaluje vysmažený rostlinný olej. Ten je mnohem ekologičtější než klasický benzín a nafta. „Testy provozu vznětových motorů na rostlinný olej jednoznačně dokazují, že dochází k menšímu opotřebování motoru a k vylučování nižších škodlivých emisí než v případě pohonu na diesel při zachování stejné spotřeby a jízdních vlastností,“ říká Stanislav Miller.
Navíc mají rostlinné oleje další velkou přednost: jsou obnovitelným zdrojem energie, který nepřispívá k větší koncentraci CO2 a s ní spojenému globálnímu oteplování.
Po stopách středověkého mnicha
Expedice se vydá po trase, jíž do Pekingu v letech 1316-1330 putoval první český cestovatel, františkánský mnich Oldřich, Čech z Furlánska. Svoji tehdy neobvyklou výpravu popsal v cestopise „Cesta do říše Velkého chána“ (Popis východních krajů světa). Ve spise se nachází vůbec první zpráva Evropana o Tibetě a Lhase. Kraje světa, o nichž tehdejší Evropa neměla ani potuchy, jichž se bála a nenáviděla, Oldřich odvážně a bez větších předsudků popsal a předal západní civilizaci.
Ekoauto
Od dubna 2008 do června 2009 plánují účastníci expedice projet 40 tisíc km. Domovem se jim na tu dobu stane ekoauto – malý obytný vůz upravený na pohon použitým rostlinným olejem. Tankovat budou převážně v restauracích.
V autě mohou cestovat čtyři lidé, jsou zde tři postele, topení, kuchyň s lednicí a koupelna. Ekoauto je vybaveno mobilním kinem poháněným obnovitelnými zdroji energie: rostlinným olejem, solárními panely a větrem.
Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Interaktivní mapa cesty
Celou cestu budete moci sledovat „živě“ prostřednictvím interaktivní online mapy, na které budou publikovány fotografie a videa z navštívených míst. Mapa bude obsahovat současné a historické informace vztahující se k jednotlivým místům. Vše bude možné prohlížet ve 2D a 3D formě.
Ekocesty
Expedice do Číny je součástí projektu Ekocesty, v rámci kterého Stanislav Miller za poslední dva roky navštívil více jak 20 zemí a na olej z restaurací najel více jak 50 tisíc km.
Hlavním cílem Ekocest je informovat o životě lidí v různých zemích, vlivech naší civilizace na životní prostředí a cestách vedoucích k rovnováze člověka a přírody.
Ekocesty – do Egypta, Sýrie, Jordánu, Turecka, na Balkán a do Rumunska – www.ekocesty.info
Napad je to velmi zajimavy (bez ironie), ale tahle obecna veta neni pravdiva: „Navíc mají rostlinné oleje další velkou přednost: jsou obnovitelným zdrojem energie, který nepřispívá k větší koncentraci CO2 a s ní spojenému globálnímu oteplování“. Vedecke studie ukazuji, ze rostlinne oleje (a biopaliva obecne) maji naopak HORSI ekologicke dopady, nez klasicka fosilni paliva a to dokonce i pokud jde o sklenikove plyny. Podrobnosti zde:
http://www.virtually.cz/?art=15542
Jina situace ovsem samozrejme nastava, pokud pan Miller pojede na uz jednou pouzity fritovaci olej, a ne na biopalivo, jehoz primarnim smyslem existence byl pohon auta. Pak jde totiz vlastne o recyklaci, takze takove auto nejspis skutecne bude mit ekologicke dopady nizsi nez klasicke auto na naftu..:-))