Důležitost osobní zkušenosti a další témata rozebere Arabfest v Plzni a Praze

Důležitost osobní zkušenosti a další témata rozebere Arabfest v Plzni a Praze

Autor fotografie: Jiří Prokop Již sedmý ročník kulturně-vzdělávacího festivalu Arabfest se uskuteční ve dnech 30.3. – 3.4. 2016 v Plzni a následně  15. – 17. 4. 2016 v Praze. Tentokrát s podtitulem Spolu festival poukáže na důležitost osobní zkušenosti a společného úsilí. Věnovat se bude také tématu migrace a uprchlictví. Program nabídne mimo jiné tři vynikající divadelní hry, filmové projekce, debaty, sousedskou procházku po městě, výstavy olejomaleb českého malíře J. Pavliše, degustaci libanonských vín, anebo klasický a oblíbený sobotní trh s ochutnávkami arabské kuchyně.

Hlavním cílem Arabfestu je představit arabský svět veřejnosti v jiných souvislostech, než jak tomu činí média, neboť ta obvykle poskytují dosti zkreslený a rozostřený obraz o kultuře, která nám toho má tolik co nabídnout. Původním záměrem hlavní organizátorky Arabfestu bylo uspořádat pásmo přednášek, které by studentům Blízkovýchodních studií zpestřilo čas trávený v posluchárnách a seminárních místnostech. Mělo tedy jít o akci ve smyslu „studenti studentům.“ Za podpory pracovníků Katedry blízkovýchodních studií na Fakultě filozofické ZČU i nejrůznějších nadšenců se z myšlenky studentské konference nakonec vyklubal víceúrovňový festival pro širokou veřejnost.

Návštěvníci Arabfestu se tak mohou osobně setkat nejen s českými a zahraničními velikány orientalismu, ale i s arabskými hudebníky, umělci, novináři či cestovateli, a s mnoha jinými zajímavými lidmi.

Festival zahájí česká premiéra zábavného muzikálu Refugee Safari o dialogu, hranicích a integraci. Aktuálnímu tématu migrace se bude věnovat i festivalová debata. ArabFilmFest nabídne silný lidský příběh v dokumentárním snímku A Syrian Love Store, jenž získal mezinárodní ocenění. Několikadenní program Arabfestu dále zahrnuje koncerty, přednášky českých i zahraničních odborníků, debaty, taneční vystoupení, výstavy, workshopy, soutěže, ochutnávky pokrmů a mnoho dalšího – vše spjaté s kulturou Blízkého východu.

Více o programu Arabfestu v Plzni a Praze se dozvíte na oficiálních webových stránkách festivalu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: