Divokým iráckým Kurdistánem

Divokým iráckým Kurdistánem

Irácký Kurdistán je jedinečný svou rozmanitou přírodou hor, kaňonů řek a jezer a jeho obyvatelé jsou velmi přátelští a pohostinní. Vydejte se objevit panenskou přírodu, historické památky, a hlavně se seznámit s místními neuvěřitelně milými lidmi.

Autonomní region iráckého Kurdistánu se cítí jako samostatný stát, není dobré se na něj dívat jako na část Iráku. Země má vlastní infrastrukturu, bezpečnostní složky, ozbrojené síly, parlament, vládu i názory na zahraniční politiku. Kurdistán je bezpečný a místní obyvatelé jsou velice přátelští a pohostinní. Trochu lze jejich pohostinnost přirovnat k Íráncům, cestovatele vítají s nadšením a otevřenou náručí. V době expanze Islámského státu na území Kurdistánu probíhaly těžké boje, obyvatelé však svůj Kurdistán ubránili a po vojenské porážce Islámského státu je tam už bezpečno. 

Kurdové jsou z většiny muslimové, jsou však ve své víře poměrně liberální a pro ženy zde žádný speciální režim neplatí, jak bychom čekali v okolních zemích. Ženy zde nemusí nosit hidžáb ani se vyhýbat nějakému konkrétnímu typu oblečení, ve větších městech chodí běžně oblečeny v evropském stylu. Ve městech je situace mírně odlišná oproti situaci na vesnicích, kde jsou obyvatelé stále o něco více konzervativní, obecně je však přístup benevolentní, mravnostní policii zde nečekejte. Doporučeno je zbytečně neprovokovat a nosit spíše dlouhé kalhoty či delší sukni. 

Do Erbílu přímým letem

Do Kurdistánu se dostanete nejlépe letecky. Občanům Evropské unie jsou vydávána víza přímo na letišti v Erbílu, není tedy potřeba nic zařizovat dopředu. Tato víza platí pouze pro Kurdistán a neopravňují ke vstupu do Iráku. Letiště v Erbílu je mezinárodní, z Evropy sem létají přímé linky Austrian Airlines z Vídně, přes Istanbul potom linky Turkish Airlines a Pegasus. Příjezd po zemi je možný z Turecka nebo Íránu, pro cizince ale může být problematický a nejlepší je informovat se vždy o aktuální situaci na hranicích těsně před cestou.  

V Kurdistánu nevede mnoho železničních tratí, mezi velkými městy se lze ale pohodlně dopravovat veřejnými minibusy. Nemají pevný jízdní řád, jezdí mezi všemi významnými body a vyjíždí vždy, když se naplní. V zemi také funguje řada komerčních autopůjčoven, ti odvážnější si tedy mohou půjčit auto a projet s ním všechna významná místa projet autem. Území Kurdistánu není příliš velké a cestování autem je pohodlné. Kdo by se necítil dostatečně sebevědomý na řízení, určitě se domluví s některým z taxikářů, že ho do sousedního města sveze. 

Důležité je, že v Kurdistánu je omezená možnost používání mezinárodních platebních karet. Doporučuje se tedy mít při cestě dostatečnou zásobu hotovosti včetně rezervy pro případné nečekané události. V Kurdistánu lze v bankách a směnárnách bez problémů směňovat měny USD a EUR na místní měnu.

Koupání v průzračném kaňonu

Kvetoucí jaro i letní treky

Nejlepší dobou pro návštěvu Kurdistánu je jaro a podzim, ale i ostatní roční období mají co nabídnout. Na jaře je příroda nejkrásnější, celá kvete, dny jsou již teplé a počasí bývá slunečné. V létě zde nejsou tak nesnesitelná horka, protože země je hornatá a leží ve vyšších nadmořských výškách, kde bývají teploty nižší. Léto je proto nejvhodnější pro ty, kteří se chystají na náročnější treky v horách ve vyšších nadmořských výškách. Počasí je stabilní a v horkých dnech je možné koupat se v horských říčkách hluboko zaříznutých na dně kaňonů.  

Pro turistiku je vhodný i podzim, kdy nastává vhodná doba pro objevování kulturních památek a měst, horko už není tak úmorné. V zimě mohou teploty klesat hodně pod nulu, ale zimní turistika je zde tu zatím v plenkách. Přestože zde leží vysoké hory, přes zimu sem turistické výpravy běžně nejezdí. Země teprve čeká, až místní hory objeví skialpinisti a další milovníci zimních sportů. 

Nejširší nabídku průvodců a map Iráku (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Erbíl a západ země

Kurdistán je velký zhruba jako polovina České republiky. Na severu jsou především hory a na jihu přechází do pouště. V Erbílu nezapomeňte navštívit Staré město s citadelou uprostřed, která na vás dýchne starověkou atmosférou. Jde o nejstarší nepřetržitě obývané sídlo na světě! Slavný erbílský bazar umožní nahlédnout do historie dávné Mezopotámie – objevíte zde neobvyklé vůně koření, barvy koberců a slavné čajovny a kebabárny. V Erbílu stojí také údajně nejkrásnější mešita v Kurdistánu. 

Na západě země v okolí města Duhok najdete křesťanský klášter Mar Mattai ze 4. století. Obrovská stavba je včleněna do úbočí hory, a i když patřil pod k území Islámského státu, nikdy jím nebyl dobyt. Poblíž se rozkládá také asyrské archeologické naleziště Kinnis Bavian, slavné pro pozoruhodnéými skalními reliéfy, nebo nejstarší přehrada a akvadukt na světě Jerwana. Tato vodní díla nechal v letech 703 – 690 př. Kr. postavit asyrský král Sennacherib. Za návštěvu stojí také posvátné místo jezídů Lališ. Jezídové, kteří si v posledních letech prošli krutou genocidou, věří v boha jakožto stvořitele světa a v sedm andělů, z nichž nejvýznamnější je Melek Táús v podobě páva. V jezídismu se mísí řada prvků zoroastrismu, judaismu, křesťanství, islámu i hinduismu. 

Divokým Kurdistánem

Amedi – město v oblacích

Asi hodinu cesty z Duhoku leží na výrazné stolové hoře nádherné město Amedi. Bylo asyrským městem od 25. století př. Kr. do pádu Asyrské říše v 7. století př. Kr. a je nadále kontinuálně osídleno až dodnes. Má eliptický tvar o rozloze menší než jeden čtvereční kilometr, zajímavé urbanistické řešení, přes tisícovku domů a okolo 6000 obyvatel – křesťanů, muslimů i židů.

Ti, kteří se zajímají o nedávnou historii, by měli navštívit také ruiny jednoho ze slavných sídel Saddáma Husaina Husajna v pohoří Gara, a tzv. Červené vězení, nechvalně známou budovu, kde Saddámovi pohlaváři věznili a mučili tisíce kurdských civilistů. 

CK Hamidi je malá rodinná cestovka úspěšně fungující od roku 2015 původně pod značkou Travel Planner. Tvoří ji cestovatelé a jejich poznávací zájezdy a expedice jsou sestavovány tak, abych vám zprostředkovali co nejautentičtější zážitek z nabízených destinací. 

V okolí Hamiltonovy silnice

Na severu země, poblíž města Soranu, najdete také slavnou a nesmírně scénickou Hamiltonovu silnici, která je všeobecně považována za jeden z největších inženýrských počinů 20. století. Navrhl ji v letech 1928-–1932 Archibald Hamilton, rodák z Nového Zélandu. Klikatí se neuvěřitelnými scenériemi, od soutěsek, kaňonů, řek až po hory. Přímo po cestě leží také překrásné vodopády Gali Ali Bag nebo Bekhal. 


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Určitě si udělejte pěší výlet nádherným kaňonem Rawanduz s průzračně čistou řekou. Po cestě se můžete vykoupat, dát si oběd v přírodě, a strávit tak klidný nádherný den v jedné z nejhezčích částí iráckého Kurdistánu.

CK Hamidi navštěvuje Kurdistán s místím průvodcem Havalem. V roce 2010 se stal průvodcovským průkopníkem v regionu a v roce 2012 byl doporučen v průvodci od Lonely Planet. Pochází z kurdského Erbílu a má hluboké znalosti o Kurdistánu i Iráku. V době války proti ISIS pracoval jako fixer a řidič pro novináře a humanitární pracovníky. Cestovatele rád zve na návštěvu a večeři ke své rodině, na což se můžete těšit i vy na našem zájezdu. Haval je muž se srdcem na dlani a špička v oboru, ukáže vám Kurdistán očima místních obyvatel. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí