Člověk v tísni podpořil v Jižním Súdánu 36 000 lidí v boji s podvýživou

Člověk v tísni podpořil v Jižním Súdánu 36 000 lidí v boji s podvýživou

Jižní Súdán sužuje vleklá humanitární krize způsobená současným etnickým konfliktem a ekonomickou krizí. Podle nejnovějších údajů OSN přes 3,9 milionu lidí, tedy téměř každý třetí člověk, v současné chvíli trpí vážným nedostatkem potravin. Více než 686 000 dětí do 5 let je aktuálně podvyživeno.

Právě s podvýživou na severu tohoto nejmladšího státu světa bojuje také Člověk v tísni. Díky prostředkům Evropské unie učí místní obyvatele, jak předcházet podvýživě například pomocí komunitních zahrádek, kde se obyvatelé učí vypěstovat a posléze uchovat dostatečné množství výživnější a pestřejší stravy. Tým ČvT již podpořil přes 6 000 domácností, tedy přes 36 000 lidí.

ČvT pracuje ve státě Severní Bahr el-Ghazal na severu Jižního Súdánu, kde je historicky nejvíc případů chronické podvýživy v zemi. Pod hranicí chudoby tu podle národních statistik žije 76 % populace. Špatná výživa ale není způsobená jen nedostatkem jídla, ale i nevyhovujícími hygienickými návyky, jednotvárností stravy nebo nedostatečným kojením, zejména u dětí do 6 měsíců. Farmáři také využívají neefektivní zemědělské postupy, což vede k velmi nízké produktivitě farmaření.

Celkem 1 000 lidí z nejchudších domácností se proto zúčastnilo terénních školení zaměřených na zemědělství achov domácích zvířat. Učili se zakládat a spravovat komunitní zahrádky tam, kde mohou pomocí pumpy snadno využívat vodu z řek. Vybrané ženy se také zúčastnily kurzu vaření, kde se dozvěděly, jak vařit výživné pokrmy z místně dostupných plodin. Ženy a malé děti se také učí, jak si správně mýt ruceskladovat potravinyv hygienických podmínkách. Muži se učí efektivně využívat tažný dobytek a pluh k práci. Díky Člověku v tísni se mimo jiné také dozví, jak se o dobytek správně starat a jak uchovávat maso. V rodinách rybářů týmy ČvT učí například udit nebo opravovat sítě.

Program Udržitelným zemědělstvím pro lepší výživu (RAIN) probíhá od roku 2014 díky významnému přispění Evropské komise, podpoře dárců Klubu přátel Člověka v tísniSkutečného dárku. Člověk v tísni děkuje všem dárcům za jejich podporu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: