Chengde (Čcheng-te)

Chengde (Čcheng-te)

Na předměstí města Chengde, ležícího asi 250 km severně od Pekingu, nalezneme císařské horské letovisko a jednu z největších císařských zahrad nacházejících se mimo hlavní město.

S výstavbou celého areálu se začalo v r. 1703 za vlády císaře Kangxi (Kchang-si) a definitivně dokončen byl v podstatě až za vlády císaře Qianlonga (Čchien-lung) v r. 1792. Chengde bylo tedy letním hlavním městem říše, jelikož kam se přesunoval císař, tam ho následoval celý dvůr a veškeré úřednictvo dozírající na správu říše a tam přicházela i tributární poselstva.

Areál má rozlohu více než pět kilometrů čtverečních a nalezneme v něm na osmdesát různých chrámků, altánků a pagod zasazených mezi stromové háje, jezírka a pahorky. Celý komplex měl sloužit jako útočiště císařů před letním horkem panujícím v hlavním městě. Tomu odpovídá i název objektu, který mu dal císař Kangxi: Horské letovisko útěku před horkem – Bishu Shanzhuang (Pi-šu Šan-čuang).

V okolí areálu za vnějšími deset kilometrů dlouhými zdmi se nachází několik velmi zajímavých chrámů, postavených v l. 1740–1780, které se souhrnně nazývají Osm vnějších chrámů. Císař Qianlong, za jehož panování byla velká většina budov v areálu vystavěna, byl velkým příznivcem tibetského buddhismu, což se odrazilo i v architektuře těchto staveb. Všem dozajista dominuje chrám, jenž bývá občas nazýván „Malá Potála“, vybudovaný na počest 60. narozenin císaře Qianlonga. I další chrámy v areálu, jako Chrám všeobecného klidu nebo Chrám štěstí a dlouhověkosti, byly inspirovány skutečnými tibetskými kláštery a sloužily k ubytování tibetských tributárních poselstev.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí