Cestujte bezpečně: virová hepatitida A

Cestujte bezpečně: virová hepatitida A

HedvabnaStezka.cz pro vás připravila seriál o zákeřných nakažlivých nemocech, které vás mohou na cestách (i jinde) potkat. Buďte opatrní a nebezpečí nepodceňujte.

Nemoc se vyskytuje celosvětově, i ve vyspělých zemích. Se stoupajícím hygienickým standardem klesá její výskyt, snižuje se promořenost obyvatelstva a zároveň stoupá vnímavost populace a riziko epidemií. Nejčastěji se nákaza přenáší přímo od osoby k osobě tzv. fekálně-orální cestou, nebo nepřímo kontaminovanými potravinami, vodou či předměty. Inkubační doba (období od nákazy po objevení prvních příznaků) je 15 – 50 dnů, nejčastěji kolem 30 dnů.

Virus se vylučuje ve stolici 14 dnů před a nejméně 1 týden po propuknutí prvních příznaků. Nákazu může tedy přenášet i člověk netušící o své nemoci a infekčnosti. Je to také období největší nakažlivosti. Nedávno se nakazila virovou hepatitidou A klientka cestovní kanceláře při pobytu ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Egyptě. Kvůli její nemoci bylo nutné zajistit několik desítek osob, včetně rodinných příslušníků (z toho v jednom případě šlo o těhotnou ženu) a kolegyň z práce – nemocná totiž s potížemi celý týden chodila do práce. Navíc byl seznam klientů cestovní kanceláře, kteří pobývali v daném hotelu ve stejném termínu předán spádové hygienické stanici k dalšímu šetření.

Sporák v pouliční restauraciSporák v pouliční restauraci

Rizikové jsou tepelně neupravené potravinyRizikové jsou tepelně neupravené potraviny

Pitná nebo nepitnáPitná nebo nepitná


Virus je odolný v zevním prostředí (v mrazu přežívá léta), je celkem termostabilní a acidostabilní. K inaktivaci je potřebný až pětiminutový var. Vnímavost k onemocnění je všeobecná, specifická léčba neexistuje.

Léčba a prevence

K základním epidemiologickým opatřením při výskytu této infekce patří izolace nemocného na infekčním oddělení (ze zákona), lékařský dohled u kontaktů v nejbližším okolí nemocného po dobu 50 dnů (nejdelší inkubační doba), zvýšený zdravotnický dozor u osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné (např. vyřazení potravinářů z výkonu práce), opatření k ochraně vodních zdrojů před kontaminací splaškovými (odpadními) vodami.

Jedinou jistotou v prevenci nákazy je očkování, které se provádí neživou vakcínou ve dvoudávkovém schématu v průběhu jednoho roku. Ochrana po očkování nastupuje do 14 dnů po aplikaci první dávky, po aplikaci druhé dávky za 6 až 12 měsíců je ochrana proti hepatitidě typu A dlouhodobá (desetiletí) až doživotní. Cena 1 dávky očkovací látky se pohybuje kolem 1100,- (plus aplikace) a někdy na toto očkování přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních balíčků.

Virová hepatitida A je akutní zánětlivé onemocnění jater, příznaky pramení z poškození funkce jaterních buněk. Převládají symptomy postižení zažívacího systému: nechutenství, nevolnost, zvracení a chřipkové: zvýšená teplota, slabost, únava, méně potom kloubní, kožní a nervové. Lehčí průběh obecně bývá u dětí, s věkem naopak závažnost onemocnění stoupá. Výjimečně může probíhat pod obrazem těžké hepatitidy s fatálním průběhem.


Izolace na infekčním oddělení, omezení pro všechny kontakty (očkování, odběry krve a vyšetřování po dobu 50 dnů), ušlý výdělek při práceneschopnosti, nemluvě o finanční náročnosti všech opatření, která mají zamezit dalšímu šíření do vnímavé populace, kterou ta naše rozhodně je, mluví jednoznačně ve prospěch preventivního očkování.

Pouliční prodej zeleniny

Docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. se specializuje v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína. Je vedoucím lékařem Očkovacího centra v Ostravě-Hrabůvce a odborným garantem největší sítě očkovacích center (jenž jsou současně i ambulancemi cestovní medicíny) v České republice. Od roku 2004 vede neziskovou mezinárodní humanitární organizaci International Humanity a o dva roky později byl zvolen prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Je autorem více než 350 vědeckých a odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. Je aktivním cestovatelem, navštívil 70 zemí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Je také autorem 10 cestopisů publikovaných v časopisech Cestovatel, Diastyl a Cestopisy.

HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.

Zkušenosti čtenářů

Jindra

Ahoj, díky za tento článek. Myslím, že je víc než vhodné žloutence předejít, a když je to i možné, tak proč ne. My jsme se nechávali očkovat. Někomu to přijde drahé, což mi přijde zcela zcestné. Vzhledem k tomu, že např. VZP dává příspěvek 1300,- na vakcíny hepatitidy A,B, tak tento argument mnohých spořivých lidí padá. Raději se naočkovat a neriskovat!

Míša

Naprosto souhlasím, nechávala jsem očkovat sebe i přítele v očkovacím centru, kde nám mimo jiné na základě našeho plánovaného pohybu doporučili i vhodná očkování (ale dají se najít i na netu: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/seznam-statu-(a-z) ) a určitě toho nelituju. V tomhle ohledu by se lidi neměli vymlouvat na nějaký peníze, protože když už se rozhodnou jet do těch zemí, které samy o sobě nejsou nejlevnější, tak by do zdraví měli investovat též.

Veronika
Míša:

Děkuji Míša za radu 🙂 Hledala jsem nějaké centrum, ale jelikož nejsem moc zběhlá, tak jsem nevěděla nějaké fajn najít 🙂 Tak se zkusím podívat na tu stránku a tam se tedy i objednává? Je to moje první dovolená mimo ČR a ráda bych šla vyzbrojená všemi dobrými prostředky proti nákaze 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: