Cestovní medicína: Mýty a fakta

Cestovní medicína: Mýty a fakta

Cestovní medicína má za cíl ochranu zdraví cestovatelů, aby si mohli cestu a pobyt v cizině vychutnat bez zbytečných zdravotních problémů. MUDr. Rastislav Maďar, odborným garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier, uvedl na pravou míru nejčastější mýty cestovní medicíny.

Infekčním patogenům jsme vystaveni celoživotně. Sterilní není žádné prostředí, ani na operačních sálech. Prevence snižuje naši expozici patogenům pod úroveň infekční dávky vyvolávající nemoc. Nejtěžší zdravotní problémy na cestách vznikají souhrou několika náhodných faktorů. Informovanost, disciplinovanost a zdravý rozum jsou přáteli cestovatele. Naopak ignorance, alibismus a lehkovážný přístup mohou mít fatální následky. Očkování je základem prevence na cesty, důležité jsou však i další metody ochrany zdraví na cestách.

Přečtěte si také 7 důvodů, proč by děti do dvou let neměly cestovat do exotických zemí.

Riziko těžkého úrazu na cestách je vyšší než pravděpodobnost závažné infekce. Na silnicích je nutné předvídat a používat bezpečnostní prvky. Pád z motorového skútru bez helmy i v nízké rychlosti může způsobit vážné poranění neslučitelné se životem. Ani opatrnost nepomůže, chybu může udělat druhý řidič.

Znalost metod prevence nestačí, důležité je jejich dodržení ve všech situacích a za všech podmínek, i při únavě, stresu, nebo ve spěchu. Kvalitní výbava lékárničky na cesty pomůže rychle zvládnout většinu problémů samoléčbou a současně se vyhnout místním nemocnicím, kde je často kvalitní léčba nereálná a navíc hrozí nákaza pacientů. Připravili jsme si pro vás odpovědi na nejčastější mýty a fakta v cestovní medicíně.

1. Když onemocním, místní lékaři mně vyléčí.

Úroveň rozvojové medicíny je často žalostná, není dostatek léků ani zdravotnického materiálu, v nemocnicích přístroje nemají nebo nefungují, neteče voda, nefunguje elektřina. Hlavní snahou cestovatele by mělo být vyhnout se za každou cenu místní zdravotní péči. Častokrát nefungující sterilizátory, opakované používání jednorázových pomůcek a mnoho dalších vážných prohřešků vedou k riziku smrtelných infekcí. Zárukou kvalitní péče nemusí být ani drahá soukromá nemocnice. Lékaři nezřídka léčí jen vnější projevy nemoci, nepátrají po příčinách, což může maskovat akutní potíže ale i způsobit cestovateli dlouhotrvající následky.

2. Místní repelent v exotických oblastech je účinnější než evropský.

Netestované repelenty nejasného složení a původu, s nečitelnou etiketou, po záruce, špatně skladované – to všechno je běžné v rozvojových zemích. Jejich aplikace na poranění, sluncem spálenou či nemocnou kůži může způsobit kožní komplikace až projevy intoxikace. Kvalitní polosyntetický repelent splňující normy EU může být nejen bezpečnější ale i účinnější než místní značky.

3. Proti vzteklině se nechám očkovat až kdyby mě pokousalo nějaké zvíře.

Vakcíny používané v rozvojových zemích jsou jen málokdy skladovány po celou dobu v požadovaných podmínkách. Navíc se někdy používají očkovací látky starší generace, které se již delší dobu v Evropě nepoužívají, a mohou mít vyšší výskyt nežádoucích účinků. Špína, časté výpadky elektrického proudu, nekvalitní distribuce a k tomu místy nedostatek vakcín mohou způsobit život ohrožující situaci.

  • Od zapnutí klimatizace se virus chřipky dostane do celého letadla, autobusu či vlaku za pouhé 4 minuty.
  • Infekčních patogenů nebezpečných člověku je kolem 1500, vakcíny máme k dispozici jen proti nevelkému počtu nemocí.
  • Nejvíc zdravotních problémů vzniká v cizině první týden pobytu, dobrá příprava před odjezdem jim pomůže zabránit.

Věděli jste, že:

  • Od zapnutí klimatizace se virus chřipky dostane do celého letadla, autobusu či vlaku za pouhé 4 minuty.
  • Infekčních patogenů nebezpečných člověku je kolem 1500, vakcíny máme k dispozici jen proti nevelkému počtu nemocí.
  • Nejvíc zdravotních problémů vzniká v cizině první týden pobytu, dobrá příprava před odjezdem jim pomůže zabránit.

4. Na výskyt malárie se zeptám po příjezdu místních lidí.

Nejedná-li se o zdravotníka nebo jinou velmi dobře informovanou osobu, místní obyvatelé jsou v méně rozvinutých oblastech informování obecně o výskytu nemocí v jejich zemi velmi špatně a nelze se na ně spolehnout. Základní testovací otázkou může být, kolik lidí bydlí v jejich městě resp. vesnici. Většina z nich nebude schopna uvést ani přibližné číslo. Pokud nemají s danou nemocí zkušenost z vlastní rodiny nebo blízkého okolí, nebudou zřejmě o místních nemocech vůbec informování. Někde zase naopak považují za malárii každou horečku, i když je z jiného důvodu. Z toho potom vznikají mýty, že malárie není nebezpečná a je lehce léčitelná. Uvěřit tomu, může znamenat ohrožení života.

5. Jedu do ciziny jen na krátkou dobu, proto se nebudu chránit. Když onemocním, vyléčí mě doma zdarma.

Tento způsob myšlení nelze akceptovat. Importované infekce ohrožují populaci (kontakty nemocného cestovatele) u nás doma, navíc zbytečné zdravotní problémy stojí často nemalé finanční prostředky. Ty následně v zdravotnictví chybí, například na léčbu jiných těžkých nemocí, kterým předejít nelze, jako onkologické či neurologické diagnózy. Očkování a další způsoby osobní ochrany jsou projevem odpovědnosti vůči sobě, svému okolí i společnosti obecně.

MUDr. Rastislav Maďarje předsedou n.o. International Humanity a odborným garantem center Očkování a cestovní medicíny Avenier. Jako lékař absolvoval několik zahraničních humanitárních misí v rozvojových krajinách, včetně oblastí zasaženými tsunami. Je aktivním cestovatelem, navštívil 90 zemí světa na všech kontinentech kromě Antarktidy.

Zkušenosti čtenářů

zuzana

bu bu bu… raději nikam nejezděte a když už chcete takhle šííííleně riskovat, tak si před tím zajděte do našeho očkovacího centra, kde do Vás s radostí napícháme všechno co máme po ruce…do zdraví se přeci vyplatí investovat!

Petr
zuzana:

Dobre Zuzko! 🙂 A ockovani je vetsinou pekne svinstvo. Ale kseft je kseft. 😉

Katka
zuzana:

Zuzana, nejedená se o reklamu, ale slova člověka, který je v současnosti pravděpodobně největším odborníkem na cestovní medicínu v ČR… Pouze shrnuje rizika, která čeští cestovatelé, bohužel, často podceňují. Věřte, že „zastrašování“ se zrovna ze strany doktora Maďara bát opravdu nemusíte. Sám navštívil 90 zemí světa a ochotně na svém veřejném mailu pomáhá českým cestovatelům, kteří se dostanou do zdravotních problému kdekoliv ve světě. Bohužel spousta jejich problému je způsobena právě základními neznalostmi, proti čemuž se snaží bojovat…. Více Vám, Zuzano, napoví třeba velmi zajímavý rozhovor z podzimu, kde odpovídá právě na nejčastější dotazy na našem webu: http://www.hedvabnastezka.cz/cestovatele/17232-odbornik-na-cestovni-medicinu-rastislav-madar-odpovida-na-nejcastejsi-cestovatelske-dotazy/

Jana
zuzana:

Díky za článek, přesně tyhle věty často slýchám a nestačím se divit. Sama jsem byla jednou svědkem léčby v jedné zapadlé nemocnici v Indonésii. Bod 1 můžu jen potvrdit. Ale samozřejmě je to také o tom, jak cestujeme. Někdo nevystrčí 14 dní noc ze svého luxusního hotelu, jiný se pohybuje v odlehlých oblastech mezi místními. Pokud jsem 5 dní cesty od první civilizace, navíc hluboko v džungli s velkým výskytem malárie, snad nebudu tak bláhový a ty antimalarika si prostě vezmu, i když to není pro naše tělo kdovíjak bezva…

Jan
zuzana:

Přesně tak Zuzko (y)

Aleš

Celkem nekvalitní reklama. U osvětového článku bych čekal víc informací, např. u zmiňované vztekliny jaký je rozdíl mezi tím být a nebýt očkován apod. Máte tohle zapotřebí?

Katka
Aleš:

Hezký den,
kdybyste zapátral v naší rubrice ZDRAVÍ, všiml byste si, že pan Maďar k nám přispívá pravidelně.Připravil pro naše čtenáře celou řadu článků o většině nemocí, které cestovatelům hrozí. jen namátkově:
vzteklina – http://www.hedvabnastezka.cz/zdravi/8963-ani-moderni-medicina-neumi-vylecit-vzteklinu/
malárie – http://www.hedvabnastezka.cz/zdravi/1536-malarie-nejvetsi-zabijak-cestovatelu/

Katka

Aleši, očkování vztekliny ti v případě kousnutí infikovaným zvířetem zachrání kejhák. Takže asi tak… Myslím, že za těch cca 1500kč to stojí, když dáš za letenku mnohonásobně víc, nemyslíš?;-)
Jinak i já můžu potvrdit, že dostat se v JV Asii k doktorům není zrovna výhra, loni jsem v Malajsii v Taman Negara léčila jen blbý zánět močáku a už nikdy! A to je na tom Malajsie ještě celkem dobře…
Někteří lidé jsou zkrátka tvrdohlaví a mají dojem, že jsou nesmrtelní. A pak se kolikrát nestačí divit.
Očkovat se proti každému bacílku je nesmysl. Ale při výjezdu do oblastí s velkým výskytem malárie, vztekliny, meningokoka atd. je očkování na místě. Už vidím, jak budu např. v Indonesii léčit meningitidu, když mi na to borci dají Paralen.

Lenka Janíková

Tak na Hedvábnou stezku bych čekala něco více, než podporu očkovacího centra. Právě toto, co se tady píše, jsou mýty, bububu, tak jako případ unesených Češek v Pákistánu, jediná Hedvábná stezka zveřejnila opačný postoj. Nebo bububu ohledně Indie, téměř nic, co se z toho o ní říká, není pravda.
Pokud se nejede do nějakého největšího zapadákova, tak kvalita zdravotní péče i v rozvíjejících se zemích je na stejné úrovni. Vím to z vlastní zkušenosti. Rozdíl je jen v tom, že v rozvojových zemích jsou velké rozdíly v kvalitě jednotlivých zdravotních ústavů, ale není problém najít špičkové zdravotní centrum či nemocnici snad na lepší úrovni, než u nás. U očkování jde skutečně hlavně o business.

Lenka Janíková

Navíc…teď jsem si ověřila, kde jsem četla skvělý článek Těhotná po Asii. Je právě odtud. Jaksi si ty dva články protiřečí, když těhotná cestovatelka popisuje úroveň Asijských zdravotnických zařízení. Bylo by fajn sjednotit přístup redakce Hedvábné stezky.

Katka
Lenka Janíková:

Lenko, těhotná žena po Asii cestovala po poměrně civilizovaných místech. A i to, co píšete vy, je jen potvrzení mého předchozího příspěvku. V Bangkoku si jistě můžete najít zdravotní zařízení různé kvality, ale pokud cestujete trochu dobrodružněji, tak věřte, že vám po ruce nebude vždy nemocnice s vyhovujícími službami. Vím to z vlastní zkušenosti.

Navíc našim krédem je spíše přinášet různé postoje pro různé druhy turistů, ať si čtenáři vyberou, co je pro ně vhodné. Já sama bych bez základních očkování na své cesty nevyjížděla, protože jsem často i několik dní zcela mimo dosah zdravotní péče, ale pokud to je někomu sympatičtější a pohybuje se pouze na místech, kde se ke kvalitnímu doktorovi snadno dostane, tak proč ne. Je to každého volba.

olin

Nedavno mne preockovali na hygiene na vzteklinu a mam zase klid. Kvuli petikilu si nebudu vrtat koleno… Jeste obnovim brisni tyfus, kratce pred cestou…
Vloni mne rezali flegmonu na Floresu- jednim slovem hruza… Dostal jsem infekci do male ranky na noze a pritom stacilo mit jen zaklad v male lekarnicce. Jenze ja trouba nemel ani naplast(mel bych tezky batoh…:)

R.

Za prve. S p. Madarem jsem nekolikrat komunikoval po mailu primo z Asie, kdyz jsem mel potize, a je neuveritelne ochotny!!! Zlaty clovek… I touto cestou mu jeste jednou mnohokrate dekuji!

Za druhe. P. Madarovi verim. Verim mu jeho uprimnou snahu lidem pomahat, uz kvuli tem mym zkusenostem s nim. Podotykam, ze jsem u nej nikdy na ockovani nebyl. Nemyslim si, ze ma zapotrebi si delat nejakou lacinou skrytou reklamu…

Za treti, muzeme mit ruzne pohledy na problematiku, ale nejakou zakladni obezretnost by mel dodrzovat kazdy a v tomto duchu s p. Madarem souhlasim na 100%.

Za ctvrte, nechapu nezodpovedne lidi, kteri jeste navic vyvijeji psychicky natlak na ty, kteri zodpovedni jsou a delaji z nich trouby… Mozna se stokrat nic nestane a budu se tahat se vsim moznym zbytecne, ockovani podstoupim „zbytecne“, ale az po stoprve se mi neco prihodi, budu vdecny, ze jsem na to byl pripraven, to by si mel kazdy uvedomit… S poctem cest statisticky stoupa pravdepodobnost, ze se neco prihodi…

R.

Jeste bych doplnil, ze uz mam taky nejake zkusenosti s mistnimi nemocnicemi v Asii a kvalita je velmi rozdilna a do znacne miry bych souhlasil s tim claneckem, ze kdyz uz je clovek nekde v nejakem zarizeni, a to dokonce ne zcela lacinem a pro turisty, tak lekari jdou po povrchu… Naposledy jsem takhle vyhodil 2 tisice oknem za „lecbu“ v jednom takovem zarizeni…

Pri jine zkusenosti (aplikace vakciny proti vztekline) jsem zase zasnul nad hygienickymi opatrenimi, ci spise neopatrenimi. Nemluve o te samotne aplikaci, nemuzu si byt na 100% jist, ze vse probehlo tzv. lege artis…

Byl jsem rad, ze jsem mohl byt osetren (a to jsem pred cestou nic nepodcenoval), ale jeste radeji bych se tomu osetreni vyhnul… Coz souvisi s co nejduslednejsi predcestovni pripravou… Ja v tom mam jasno…

R.

Jeste do tretice mi to neda, kdyz ctu nejake poznamky o clanecku Tehotna v Asii (necetl jsem, ale z poznamek ctenarky vyplyva, ze to je asi „sranda“). Ze se nikomu nic na nejake ceste nestalo, jeste nelze zevseobecnovat… Nerku-li, ze kazde misto na Zemi je jine… Jina je uroven mediciny v Kambodzi, jina v Thajsku, jina v Singapuru. A porad jsme v JV Asii…

Nedavno jsme se vratil z cesty po Thajsku, Kambodzi a Singapuru a castecne Malajsii. Kamos, se kterym jsem byl, vse prezil vcelku ve zdravi, az na Singapur (nic vazneho, ale preci jen zvlastni shoda…). Singapur, do nejz by to clovek asi nejmene rekl… Clovek proste nikdy nevi, co ho kde potka…

olin

hlavně nezapomenout na prezervativy, to neni radno podcenovat… At se domorodky smeji kolik chtej… Opatrnost musi byt, bez te to nejde…

Iva

A genitální bradavice chytneš i bez kondomu. A to ten druhý může být jen přenašeš, aniž by je sám vizuelně „vlastnil“

bob1477

Litam do Asie od r.1996,pokazde v zime tak na 2,5-3mesice a jediny ockovani co mam je A,B zloutenka a nikdy sem nemel sebe mensi problem…..nejvetsi svinstvo sou podle myho antimalarika,ktery kdyz na to prijde sou stejne na prd.

Maker
bob1477:

Yep, zadny antimarika, poradny repelent.

Helena

Naprosto souhlasím s radami doktora Maďara. Někteří si myslí, že jsou nesmrtelní do doby, než se jim něco přihodí. My z Evropy máme stykem s „bacily“ vypěstovanou jinou odolnost vůči nim, než místní lidi, i když vzteklina je problém i u nás a nemusí to být jenom liška. Takže bez očkování do pro nás exotických zemí, byla jsem pro info v několika afrických zemích, bych nejela.

Lucie

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli je tento repelent vhodný i proti tropickým komárům. obsahuje největší množství účinné látky deet jaké jsem objevila.
Díky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: