Čeští dobrovolníci zpřístupňují Albánské Alpy

Čeští dobrovolníci zpřístupňují Albánské Alpy

Vybudovat zázemí pro dobrodruhy v údolí mezi nepojmenovanými dvoutisícovými vrcholy, vyznačit v albánské divočině sto třicet kilometrů turistických stezek nebo uspořádat festival – tak zní některé z plánů mladých dobrovolníků z Albánské výzvy, kteří jsou odhodlaní svými projekty zachránit vylidňující se vesnici Curraj Eperm.

Skupina studentů z Brna se v červenci 2014 vydala na expedici do severoalbánských hor. Do míst, kam nevedou žádné turistické trasy a podle všeho se tam ještě žádní turisté nevypravili. Jejich cílem byla vesnice Querec. Téměř jediná přístupová cesta do Querecu vede přes obec Curraj Eperm, dříve rozsáhlou horskou vesnici.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

V dobách největší slávy měla Curraj Eperm hydroelektrárnu a žilo v ní přes tisíc obyvatel. Dnes jich tam zůstalo jen pár desítek, obec se vylidňuje především kvůli nedostatku pracovních příležitostí a její špatné dostupnosti. Do vesnice nevede žádná cesta sjízdná pro motorová vozidla, a vše se tedy musí dopravovat na oslech.

Celá oblast Albánských Alp české cestovatele natolik nadchla, že se rozhodli oblast zpřístupnit většímu počtu turistů a tím i zastavit postupný zánik těchto dvou vesnic. Skupina nadšenců zapojených do pomoci vesnici Curraj Eperm se rychle rozrůstala, a tak vznikl ambiciózní projekt Albánská výzva, do které je nyní zapojených přes 100 mladých dobrovolníků.

Léto plné úkolů

Vyznačit dosud neexistující turistické stezky ve velmi náročném terénu, vybudovat turistickou základnu, opravit chátrající kostelík v Curraj Eperm nebo umožnit přechod přes řeku Curraje suchou nohou. To jsou některé z činností, kterými dobrovolníci chtějí vesnici Curraj Eperm pomoci. Stezky, které v okolí vesnice Curraj Eperm vyznačí, budou nejrozsáhlejší sítí turistického značení v Albánii. Turisté v rozumném množství, jsou totiž jediným způsob, jak dát místním lidem živobytí a nenechat tuto tradiční vesnici zcela zaniknout.

Vesnice leží v údolí, odříznutá od okolní civilizace Komanskou přehradou a nepojmenovanými dvoutisícovými vrcholy. Nedostupnost jakýmikoliv dopravními prostředky, kromě osla, brání tomu, aby lokalitu zaplavil davový turismus. Na své si tu přijdou i milovníci jeskyní, neprobádaných jeskynních systémů jsou tady kilometry.

Dobrodružství čeká za rohem

Za dobrodružstvím není třeba jít na druhý konec světa, někdy se stačí vydat na druhý konec Evropy. Na to, aby se dobrovolníci k této odlehlé albánské vesnici dostali, využijí auta, trajekt, karavanu oslů pro transport materiálu a vlastní nohy. Do vesnice se totiž lze dostat pouze přechodem přes hřebeny hor, kdy cesta zabere přibližně osm hodin. V Albánii se dobrovolníci prostřídají ve třech turnusech a stráví tam celkově tři týdny.

I přesto, že většina dobrovolníků vyrazí do Albánie až v srpnu, přípravy jsou v plném proudu již nyní. Dobrovolníci stihli kromě zatěžovací zkoušky mostu, zorganizovat i benefiční varhanní koncert, domluvit se s českou ambasádou v Tiraně nebo prezentovat projekt Spolku rodáků z Curraj Eperm.

Do budoucna by chtěli z Curraj Eperm vytvořit místo, kam se budou rádi pravidelně vracet nejen oni, ale i dobrodružní turisté. Je překvapující, že o tak krásné lokalitě zatím téměř nikdo neví.

VIDEO: Albánská výva – zapojit se může každý

V srpnu do Albánie

Slavností zakončení dobrovolnických prací proběhne 29. 8. 2015 přímo ve vesnici. V tento termín uspořádají dobrovolníci zapojení do Albánské výzvy přímo ve vesnici Curraj Eperm festival, na který jsou zváni všichni dobrodruzi a turisté, kteří se nebojí náročného terénu a rádi poznávají nové, neznámé krajiny. V tuto dobu již budou projekty finišovat a vy tedy máte možnost být mezi prvními, kteří tuto oblast začnou objevovat.

Doplňkovým projektem Albánské výzvy je i stavba mostu ve vedlejším údolí Theth. Ten usnadní přístup k jedněm z nejnavštěvovanějších vodopádů v Albánii, vodopádům Grunas.

Další informace o projektu můžete najít na webových stránkách Albánské výzvy. Všechny náklady si hradí dobrovolníci ze svých prostředků a z darů od sponzorů. Chcete-li je podpořit, můžete přispět do kampaně na startovac.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: