Česko očima Alžířana: Miluji noční Prahu, ale chybí mi horké africké slunce

Česko očima Alžířana: Miluji noční Prahu, ale chybí mi horké africké slunce

Abdel el Hakim žije v České republice už 16 měsíců. Přestěhoval se z rodného Alžírska do Brna za svou českou ženou. Vyprávěl nám, proč na něj lidé v dopravních prostředcích někdy pohlížejí s nedůvěrou, které české zvyky by mohly zvýšit příliv alžírských turistů do Česka, kdyby o nich Alžířané věděli, i o tom, co si myslí o české mentalitě.

Hakim se narodil v menším městě u pobřeží Středozemního moře v Alžírsku. V rodné zemi pracoval jako výzkumník v oblasti fyziky nebo jako manažer obchodu s počítači. Předtím než poznal svou současnou českou ženu, měl zevrubnou představu, kde se Česká republika zhruba nachází, a tušil, že tam žijí lidé, kteří jsou označováni za Slovany. Jak se změnil jeho pohled na Čechy a Českou republiku poté, co začal novou životní etapu na Jižní Moravě?

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Překvapily tě nebo zmátly některé české zvyky, když jsi sem poprvé přijel?

Žádné české zvyky ani tradice mě nepřekvapily ani nešokovaly, protože jsem už předtím měl určitou představu o životě v Evropě. Na různá česká specifika mě dopředu upozornila moje manželka, než jsem do Česka přijel. Mnoho českých zvyků mi naopak připadá sympatických.

Líbí se mi třeba tradice, které se váží k Velikonocům. Mám rád tu atmosféru, speciální jídlo a ten nápad, že muži mají „bít“ ženy pomlázkami, aby od nich dostali čokoládové figurky. Vtipné mi připadá, že často právě ženy kupují pomlázky mužům. Kdyby to tušili u nás v Alžírsku, mnoho Alžířanů by do Česka jezdilo na dovolenou během Velikonoc, jen aby to viděli na vlastní oči.

Jakých sis všiml rozdílů i podobností mezi českou a alžírskou kulturou či mentalitou?

Myslím, že je velmi obtížně srovnávat obě kultury srovnávat a hledat nějaké podobnosti. Česká a alžírská kultura to jsou dva naprosto odlišné světy. Alžířané nemají moc, ale jsou pořád veselí. Skoro pořád vtipkují a bez přestání se smějí. Oproti tomu Češi se mi zdají spíše chladní a rezervovaní. V Alžírsku se můžete spřátelit s cizím člověkem celkem snadno, protože není problém rozhovořit se s někým neznámým na ulici. Mám pocit, že v Česku je to mnohem obtížnější, protože tady se každý stará o svůj vlastní život a ostatních si moc nevšímá.

Alžířané mají také vyvinutý silný smysl pro spravedlnost. Pokud vidí, že si někdo silnější dovoluje na někoho slabšího, nečekají na policii a hned zakročí, aby se postavili na obranu slabších.

Kterými vlastnostmi bys charakterizoval českou mentalitu?

Podle mě jsou Češi velmi klidní a pohodoví, tedy naprostý opak Alžířanů.

Češi mají rádi lední hokej a pivo. Jaké aktivity jsou populární u Alžířanů?

Obyvatelé Alžíru milují fotbal, kuskus a tradiční slavnosti. Alžířané také mají strašně rádi pití kávy. Průměrný Alžířan klidně vypije šest i více šálků kávy typu espresso za den.

Jak Češi reagují, když se dozví, že pocházíš z Alžírska?

Myslím si, že většina Čechů o Alžírsku nic moc neví, takže si ani nic konkrétního nepředstaví. Přátelé mé ženy na mě přes prsty nekoukají, myslím, že mě mají rádi a chtějí mě poznat. Co se týče neznámých lidí, které potkám třeba v tramvaji nebo jinde, ti mě někdy považují za Roma, protože mám snědou kůži. Ale když začnu mluvit cizím jazykem, hned je jim jasné, že nejsem Rom, ale cizinec.

Setkal ses tady s nějakými předsudky kvůli tomu, že pocházíš odjinud?

Domnívám se, že Češi jsou jako národ poměrně mírumilovní a moc se jeden o druhého nezajímají. Proto, pokud se na mě dívají s nějakými předsudky, jejich myšlenky zůstávají pouze v jejich hlavách, a já se to nedovím. Občas mě starší lidé považují za Roma, a proto mi nedůvěřují, ale jak už jsem říkal, stačí promluvit cizím jazykem a hned pochopí, že se předtím spletli.

Kdybys mohl změnit jednu nebo dvě věci v České republice, co by to bylo?

Nic bych neměnil. Každý národ má své vlastní tradice a zvyky. Nikdo zvenčí nemá právo tyto zvyky kritizovat nebo se je snažit změnit. Proto plně respektuji všechny české zvyky i Čechy samotné.

Do Alžírska ročně zamíří jen velmi málo cestovatelů, a to především do oblasti pohoří Hoggar a Tassili. Avšak ty největší klenoty této chudé země, která byla více než deset let zmítána občanskou válkou a terorismem, se nacházejí právě na severu. Podívejte se, jaké klenoty se v Alžírsku skrývají.

Jak reagovala tvoje rodina, když jsi jim oznámil, že se chceš odstěhovat do České republiky?

V Alžírsku, protože jsme Arabové a také muslimové, máme velmi silné rodinné vazby. Rodina má pro nás velký význam. Když jsem svým příbuzným řekl, že chci odejít do České republiky, samozřejmě se zajímali o to, co mě k tomu vede. Ale jakmile pochopili, že mi nehrozí žádné nebezpečí, a že vím, co dělám, mí rodiče s mým rozhodnutím souhlasili.

Má matka byla trochu smutná, asi jako každá matka, která chce své děti mít pořád u sebe. Ale takový už je život, každé ptáče dříve či později vyletí z rodinného hnízda. Se svou rodinou v Alžírsku jsem ale stále v kontaktu. Vím o všem, co se děje v jejich životech, i o maličkostech, téměř jako bych byl v Alžírsku stále s nimi.

Bylo pro tebe obtížné zvyknout si na česká jídla?

Moc těžké to nebylo hlavně proto, že má žena je vynikající kuchařka. Umí uvařit i klasická alžírská jídla lépe než některé alžírské ženy. Z českých jídel jsem si oblíbil řízek nebo bramborák. Vím také, že v České republice se podává alžírská káva, která ale nemá s Alžírskem moc společného. Do vaší „alžírské kávy“ se přidává alkohol, přestože Alžířané většinou alkohol vůbec nepijí. Takže moc nechápu, proč odkud se vzalo to pojmenování alžírská káva.

Kromě rodiny a přátel, schází ti něco z tvé rodné země v České republice?

Hlavně mi chybí horké slunce a alžírské slavnosti.

Máš nějaké problémy s dodržováním jiným náboženských zvyklostí a pravidel v českém prostředí?

Ne, s žádným problémem, který by mi bránil dodržovat mé náboženské zvyky, jsem se nesetkal.

Plánuješ se někdy naučit češtinu, nebo už jsi to zkoušel? Je český jazyk pro cizince složitý, když se ho chtějí naučit?

Samozřejmě se rád učím česká slova. Začal jsem se učit česky s pomocí mé ženy. Čeština se mi postupně líbí víc a víc. Ale musím přiznat, že je to pro mě hodně náročné učit se česky. Třeba vyslovit české „Ř“ je pro mě krkolomný jazykolam.

Na co bys nalákal cestovatele, kdyby zvažovali, jestli se podívat do Alžírska?

Alžírsko je opravdu krásná země. Najdete tady magická místa a každý region je zajímavý něčím jiným. Dohromady tady máme pro každého něco. Moře pro lidi, kteří milují pláže, vysoké hory pro ty, kteří rádi chodí na výlety nebo lyžují. Všichni, kteří touží po klidu a samotě, si zase mohou užít ticho na dunách Sahary.

Jaká jsou podle tvého názoru tři nejkrásnější města na světě?

Nenavštívil jsem všechna světová velkoměsta, abych to mohl spravedlivě posoudit. Ze známých metropolí by se mi asi nejvíce líbilo v Tokiu, i když tam se zatím ještě nepodíval. Za krásná města považuji také Londýn a Prahu. Do Prahy bych se chtěl zase vrátit, klidně i několikrát. Učarovaly mi hlavně ulice Prahy během večera a noci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: