Camino de Fisterra, poutní stezkou až na okraj světa

Camino de Fisterra, poutní stezkou až na okraj světa

Nádherná poutní stezka směřující ze Santiaga de Compostela do města na tzv. „okraji světa“ – Fisterra. Pokud se rozhodnete protáhnout si cestu až do Muxie, rozhodně nebudete litovat.

Camino Finisterre, nebo Camino de Fisterra? V mnoha článcích se dočtete o dvou názvech, což může být matoucí, ale stále jde o jedno a to stejné místo. O nádhernou poutní stezku, která začíná v Santiagu de Compostela a končí v městečku Fisterra. Někteří poutníci, kteří sbírají razítka do svého poutnického pasu – kredenciálu, si protahují cestu ještě do malebné rybářské vesničky – Muxia, aby splnili potřebné nachozené kilometry. Ať už se rozhodnete dojít do Fisterra, nebo do Muxie, tak připutujete na místo, kterému se přezdívá „španělský kraj světa“ a pobřeží omývající Atlantský oceán vás bude lákat k ochlazení.

Tento okraj světa, kterému se také říká „Costa de Morte„, v překladu pobřeží smrti, má zajímavou pověst. Tvoří se kolem něj spousta legend a mystických příběhů. Povídá se, že pohané kdysi putovali na tento mys, kde umíralo slunce a světy mrtvých a živých se sbližovaly. Proto sem přinášeli oběti, aby potěšili bohy a modlili se.

Římané věřili, že Fisterra je nejzápadnějším bodem Evropy a místem, kde se ztrácí slunce v oceánu a podle toho také místo dostalo své jméno – Finis Terrae – konec pevniny.

Pobřežím smrti tohle místo můžeme také nazvat protože zde na mnoho turistů nenarazíte. Dnes už je běžné, že jsou všude turistická centra a hromady lidí, a možná i proto je tahle návštěva tak lákavá. Nebo se mu pobřeží smrti nazývá také proto, že jsou kolem pobřeží četné vraky lodí. Kdo ví…

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Praktické informace

Trasa ze Santiaga de Compostela do Fisterry měří přibližně 80 km. Za jak dlouho trasu projdete, záleží na vás, většině poutníků zabere cesta 4 dny. Pokud chcete dojít až do Muxie, připočítejte si dalších 30 km. Tuhle procházku určitě zvažte, jedná se o nejkrásnější část trasy a byla by škoda ji nevidět.

Poutníci se ubytovávají v tzv. Albergues. Tyto ubytovny najdete ve většině vesnic, kterými budete procházet. Platí tady pravidlo – kdo dřív přijde, ten dřív mele. Určitě nezapomeňte do batůžku přibalit taky spacák a karimatku. V Albergues budou potřeba.

Pořiďte si tzv. poutnický pas – kredenciál a sbírejte do něj razítka míst, která jste prošli. Razítka dostanete v Albergues, kostelech, hospodách a na dalších určených místech.

Důležitá věc, co rozhodně nesmíte zapomenout je především dobrá nálada!

Trasa se člení do několika etap, které si dále popíšeme:

K plánování vaší cesty ve Španělsku určitě využijte Route planner. Po zvolení výchozí a cílové polohy vám nabídne možnosti vaší cesty a zajímavé tipy na místa po cestě včetně fotografií konkrétních míst! Můžete si body do cesty ukládat a máte tak jistotu, že nic neminete.

Santiago de Compostela – Negreira – 21,2 km

Na tomto úseku vás čeká pár klidnějších stoupání a klesání, zhruba v polovině tohoto úseku narazíte na jedno větší stoupání s převýšením 200 metrů.

Svou pouť začínáme tam, kde ji většina poutníků končí, a to u slavné Katedrály svatého Štěpána. Věnujeme katedrále poslední pohled a už jdeme vstříc novým zážitkům. Nejprve budete procházet lesy a loukami, později se dostanete i mezi skály. Po cestě potkáte několik menších vesniček a krásných míst. Za zmínku rozhodně stojí Alto do Vento, odkud vede již zmíněné největší stoupání až do Augapesadas. Přes středověký most Ponte Maceira přejdete řeku a odtud vám už schází jen několik málo kilometrů do místa Negreira.

Negreira – Olveiroa – 33,4 km

Poté co projdete přes řeku Barcala, narazíte na rozcestí. Zde je vhodné vydat se doprava. Půjdete po bezpečnější cestě. Po 3 kilometrech dojdete k městu Zas, kde se cesta napojí na asfaltovou. Dalšími záchytnými body jsou městečka Vilaserio, Maroñas, nebo Alberioas. V některých částech budete procházet starou královskou cestou, která vedla do Fisterry, a budete se pohybovat ve větších výškách, takže se vám naskytnou krásné pohledy na krajinu.

Olveiroa – Fisterra – 34,9 km

Tahle část je co se týče převýšení, nejvíce příjemná, protože jdete více dolů, než nahoru. První část etapy, mířící k Hospital je mírně ve svahu, potom ale až do městečka Cee scházíte dolů z kopce. Od tohoto místa, dále přes Corcubión a Sardiñeiro vede trasa kolem pobřeží, takže si můžete užívat náhledné výhledy. Z cílového města Fisterra určitě ještě zamiřte k Cabo Fisterre, které je pouhé 3 kilometry vzdálené a rozhodně by byla škoda nechat si ujít takovou nádheru! Dávejte si pozor na čepice, dost tady fouká. Pokud na tomto místě najdete kusy oblečení, vůbec se tomu nedivte. Jde o tradici, která trvá už léta, kdy poutníci na konci své cesty spalují staré oblečení a symbolicky tak ukončí své putování.

Fisterra – Muxia – 30,3 km

Do Muxie už sice oficiální Camino Fisterra nevede, ale rozhodně je škoda tuto etapu poutní stezky vynechat. Pro milovníky pohledu na nekonečný oceán je tahle trasa jako stvořená. Budete procházet vesničkami San Martiño de Duio, Lires, nebo Frixe až dorazíte do cíle. Muxia je malebná rybářská vesnička, která je známá hlavně díky nenápadnému kostelu Santuario da Virxe de Barca na samotném cípu, obklopeném žulovými kameny, které prý mají léčivou moc.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Zkušenosti čtenářů

Denisa Kasiková

Je tam nádherně 😊. Došly jsme tam minulý rok v srpnu a pár dní zůstaly. Nádherné místo.

Eva Grunova

Camino do Fisterry jsme šli letos v lednu, počasí nám přálo. Hezky vzpomínám. Do članku se vám vloudil úsměvný překlep. Katedrála sv. Štěpána:-) Jakub je nad věcí:-)

Monika

Může se hodit i průvodce po celém tomhle španělském regionu 😉 https://cestyposvete.cz/galicie.html

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí