BUKUREŠT: Průvodce hlavním městem Rumunska

BUKUREŠT: Průvodce hlavním městem Rumunska

Hlavní město Rumunska návštěvníkům nabízí různorodý architektonický styl – od socialistických budov 20. století po domovy se silným vlivem německého a francouzského slohu. Rozhodně ho při cestě do Rumunska nevynechejte!

V zelených parcích si zase odpočinou od shonu v rušném centru Old Town City, kde to zase žije nočním životem. Jedete-li do Bukurešti, nezapomeňte si přečíst našeho průvodce městem.

Příjezd a doprava

V Bukurešti jsou dvě velká letiště. Nejvíce letů je odbavováno na větším z nich, které se jmenuje Henriho Coandy, častěji se na letenkách setkáte s názvem Otopeni (zkratka OTP). Druhým ale stále poměrně významným a velkým je letiště Aurela Vlaicua (zkratka IATA).

Od nás je letecká doprava tou nejrychlejší a nejkomfortnější. Z Vídně s leteckou společností Wizzair seženete zpáteční letenku od 3000 Kč a za hodinu a půl jste na místě. Využít můžete i autobusové společnosti Eurolines. Ovšem jízda trvá celý den a stojí více než letět. Výhodou je možnost mít více zavazadel. Poslední možností je jet vlastním autem, kdy je ale potřeba počítat s přejezdem Karpat. Celá cesta z Prahy k Černému moři zabere přibližně 20 hodin čistého času, když nejsou problémy na silnicích.

TIP: Před odjezdem nezapomeňte na cestovní pojištění. Ani v EU nemáte veškerou zdravotní péči v ceně základního českého zdravotního pojištění. Ušetřit můžete srovnáním cen.

Místní plánují propojit letiště s centrem města metrem, ale to zatím nebylo realizováno. Jinak metro je v Bukurešti jako obecně celá doprava levná. Základní lístek vychází na 5 RON (někdy po staru značeno jako lei). Z letiště seženete i taxíka nebo další společnosti nabízející soukromé odvozy. Průměrná cena vychází od 1,39 RON/km. Do centra můžete jet i expresním autobusem (ale na rozdíl od klasických shuttle busů má i pár zastávek) nebo vlakem. Z letiště do centra města jezdí autobusové linky 780 a 783. Ve 40 minutových intervalech fungují i přes noc. Cena za jízdenku je 3,5 RON.

Městská dopravní síť je v Bukurešti propracovaná a opravdu hustá. Svezete se tak tramvají (jedna linka je expresní rychlá), metrem, autobusem i trolejbusem. Dopravu zajišťují dvě různé společnosti (RATB a Metrorex), které mají i odlišné tarify. Autobusová doprava je vůbec jednou z nejhustších v Evropě, nikam daleko chodit nebude (do 5 minut naleznete stanici).

V Bukurešti nečekejte příliš automatů (kromě letištního na expres autobus), většinou jsou zde “trafiky” na ulicích, kde je vyvěšený i aktuální tarif. Koupíte jednotlivé jízdenky ale i ty vícedenní (7, 14 nebo na měsíc), jízdenky od počtu jízd. Na vícedenní potřebujete plastovou kartu a předložit identifikační doklad. Plastovou kartičku vystaví do pár minut a s výhodou ji použijete i při příští návštěvě Bukurešti.

Zastávky v Rumunsku (zejména ty autobusové) jsou vcelku nevýrazné a obsahují zběžnou mapu s trasami. V samotném autobusu už existuje audiovizuální navigace a čtečky vašich jízdenek. Podrobnější informace jde nalézt na stránkách RATB, který kompletně zajišťuje autobusovou dopravu v Bukurešti. Bohužel jsou zatím jen v rumunštině, což je běžný jev v této zemi.

Orientace v Bukurešti

Město se nachází na jihu státu, poblíž protéká řeka Dâmbovița, která se přibližně 50 km za městem vlévá do Dunaje. Ten ústí na území Rumunska do Černého moře. Spolu s okolím zde žije na 2 miliony obyvatel, což činí Bukurešť šestým největším městem v Evropské unii. Většina obyvatel jsou Rumuni a vyznáním křesťané. Do druhé světové války tu ale žila i významná komunita Židů (téměř 17 % obyvatelstva). Dnes ve městě zbylo asi už jen 4 % židovského obyvatelstva.

Administrativně se město dělí do 6 sektorů, a proto správnější název zní Municipiul București. Na úrovní jednotlivých sektorů je daná oblast řízena vlastní samosprávou. Vyznat se ve městě není náročné. Navíc v každém hotelu i turistických informacích seženete průvodce městem (mapu).

Základní orientační bod je Old Town City (neboli staré město), které se nachází přibližně ve středu města. Hned pod ním se nachází park Unirii s krásnou fontánou lui Bucur. Kolem vede hlavní silnice od severu k jihu, která na severu míří na letiště Otopeni kolem vítězného oblouku Arcul de Triumph. Blízko středu města silnice protíná i Univerzitní náměstí, kde se nachází i nově zrekonstruovaná budova národního divadla se zajímavým sousoším stojícím před ním. Nedaleko tohoto náměstí probíhají všechny protesty občanů proti nařízením rumunské vlády.

Celá řada hotelů, převážně luxusnějších, se nachází na ulici Calea Victorieri. Tento bulvár s rušnou silnicí je paralelní ulicí ke zmiňované hlavní silnici. Míří směrem k Old Town City a podél něho místy vede i cyklostezka. Navíc se zde nachází i řada architektonických památek, jako například Národní muzeum rumunské kultury, Monument Corneliu Coposu, National Military Circle

Cercul Militar Naţional (budova armády), Národní muzeum rumunské historie a další. Po ulici dojdete k řece, a pokud zabočíte doleva, za chvíli se ocitnete v již zmiňovaném parku Unirii.

Pokud zatočíte na druhou stranu, dojdete po chvíli k parku Izvor, kde se nachází druhá největší administrativní budova na světě – budova rumunského parlamentu, která je vysoká až 84 metrů. Tou první největší administrativní budovou je Pentagon.

Na jih od parku Unirii (a tím i Old Town City) se nachází cela řada dalších parků se zelení. Za zmínku a návštěvu stojí Parcul Carol a jižnější oblast bukurešťského hřbitova Bellu. Jeho význam pro Rumunsko je asi jako pražský Slavín. Je zde pohřbena celá řada významných rodáků. Východně od hřbitova Bellu se rozkládá čtvrť a stejnojmenně pojmenovaný městský park Văcărești.

Kde a čeho se najíst

Zejména historická část Old Town City je v uličkách přímo přeplněna místními podniky, restauracemi a bary. Najdete zde klasickou evropskou nabídku včetně turecký kebabů i fast-food řetězců (hamburgery). Obecně se kuchyně extra neliší od nám známé, jsme přece jen stále v Evropě.

Pokud vás však láká ochutnat poctivou lokální kuchyni, která je ovlivněna česnekem, i když od Transylvánie jsme značně vzdáleni (vzpomeňte si na legendu u upírech a Drákulovi), pak zajděte do Supapaty. Malý podnik se nachází na ulici Ion Mihalache Boulevard 23.

Co se týče jídla, které byste měli ochutnat a není typicky české, tak zkuste opékaná žebírka s koprovým dresinkem. Jedná se o oblíbenou pochoutkou v Rumunsku. Jako příloha jsou nejčastější podávány brambory nebo hranolky. Oblíbené je i mleté maso, tzv. mititei, což se nejvíce podobá našemu čevapčiči. Obvykle se servíruje na jednotlivé kusy. Sarmale jsou rolky vepřového masa se zelím a polentou. Velice chutné jsou i rumunské sýry, zejména pak brynza a ovčí sýr. Na vybrané pochoutky byste narazili v Karpatech.

Celkem očekávanou informací je fakt, že tvrdý alkohol je v Rumunsku relativně levný. Ze zajímavostí zkuste Gascu, ne příliš chutný 21% likér s příchutí pálenky. Mnohem častěji narazíte na pálenku podobnou naší slivovici a s jejím typickým odérem – tuica (vyslovuje se cujka). V zimě je ohřívají podobně jako náš svařák nebo punč.

Kde se ubytovat

Ubytování v Bukurešti je poměrně levné. Bydlení v Bukurešti seženete od velice levných hostelů (od 500 Kč za noc), nocleháren až po luxusní několika hvězdičkové hotely. Od toho se odvíjí i kvalita služeb, pořád není překvapením netekoucí teplá voda a horší hygienické podmínky. Obzvlášť v Rumunsku si kontrolujte kvalitu nabízených pokojů.

Pokud nechcete využívat hromadnou dopravu, bydlete v blízkosti Old Town City nebo přímo v něm. Vzhledem k cenám bydlení v centru se to i vyplatí. Zde můžeme doporučit hostel Little Bucharest v jeho centru s nocí od 490 Kč. Poměrně levným a čistým hotelem je i Bucegi v blízkosti nádraží Gara de Nord.

Dobrou zkušenost máme i s 4* hotelem Ramada Majestic, který je situován na ulici Calea Victorieri. Ovšem jedna noc vás zde může přijít i na 2000 Kč. V ceně je snídaně a neomezený přístup do bazénu a sauny. Ještě o něco dražší je 5* hotel Radisson Blue na stejné ulici dále od centra. I zde se nachází bazény a wellness spa. Hezké ubytování seženete i ve studiích Victoria Studio, za rozumnou cenu zde získáte plně vybavené studio. Navíc se nachází v centru města.

Rumunská kultura

Většina cizinců má o Rumunsku a Bukurešti jen povědomí, že se jedná o socialistické město, kde musí být hrozné podmínky pro život. Ve městě je sice patrný duch komunistické éry – řada pavlačových domů, nezrekonstruovaných památek. Narazíte zde ale i na vliv z Francie a Německa díky odchozím a zase navracejícím se studentům. Těšit se tak můžete na okouzlení z objevených zákoutí, která dýchající pařížskou atmosférou kovaných balkonků a barevných okenic francouzských oken.

Kochat se můžete velkolepostí Ceauseskových staveb v čele s Palácem lidu. Kvůli výstavbě této budovy nechal vůdce srovnat se zemí téměř čtvrtinu starého města. Jinde zase narazíte na monumenty připomínajícími krvavou revoluci v zimě 1990.

Autorka článku Hanča Šormová má Evropu pořádně procestovanou. Pokd se chystáte do Itálie, přečtěte si její tipy v průvodci Florencií a nebo průvodci po Římě.

Pokud vás místo architektonických skvostů více láká místní kultura a noční život, pak večer zamiřte do okolí ulice Calea Victoriei. Nachází se zde celá řada obchodů. Na kavárny a kina zase narazíte v bulváru Nicolae Balcescu, nedaleko univerzity.

V Bukurešti je také celá řada muzeí. Co se týče výtvarného umění, najdete zde zaměření jak klasickým, tak současným směrem rumunského umění. Národní muzeum umění je pravděpodobně nejznámějším muzeem v Bukurešti. Je umístěno v královském paláci a prezentuje sbírky středověkého a moderního rumunského umění. Samozřejmě kousek od centra naleznete i činoherní scénu v Národním divadle.

Ani hudba není neznámou pro bujarý městský život. Podniky kromě v Old Town City, kde není neobvyklé pořádat party přímo na ulici, jsou rozptýleny po celém velkoměstě. Město také hostí některé z nejlepších elektronických hudebních klubů v Evropě, například Kristal Glam Club a Studio Martin.

Jste-li příznivci festivalů a chcete okusit rumunský temperament, pak se sem vydejte od června do srpna. V tu dobu se v hlavním městě Rumunska koná nejvíce kulturních festivalů. Národní opera organizuje Mezinárodní operní festival každý rok v květnu a červnu. Ten v sobě zahrnuje výstup dílčích souborů a orchestrů z celého světa.

Co v Bukurešti vidět:

Budova rumunského parlamentu

V parku Izvor se nachází jedna z nejvýznamnějších budov a turistických atrakcí v Bukurešti – budova rumunského parlamentu. Byla zbudována v 80. letech 20. století. Vstup do budovy je přístupný turistům. Ve svých 23 sektorech hostí mimo jiné i celou řadu muzeí (například Muzeum věnující se komunistické totalitě).

Unirii Park a fontána Lui Bucur

Od budovy parlamentu je možné pokračovat po Bulevardul Unirii, který je frekventovanou silniční tepnou, ale prostředkem se táhne celá řada fontán. Ve večerních hodinách zde tryská nasvícená voda. Bulvár vás vyvede na Unirii park, v jehož samém středu se nachází Fontána Lui Bucur. Bucur je jméno bájného zakladatele celé Bukureště.

Patriarchální katedrála svatého Konstantina a Heleny

Zahněte směrem na jih po ulici I Vacarescu Strada. Po stoupání se ocitnete před budovou katedrály. Místo je známé i pod názvem Metropolitní kostel. Určitě se zastavte u oplocení z levé strany katedrály směrem zpět do centra. Večerní výhled k budově parlamentu za to stojí.

Budovu Ateneul Român

Pokud se po ulici Calea Victoriei vydáte směrem na sever od Old Town City, dojdete po chvíli ke koncertnímu domu Ateneul Român. Ten byl poprvé veřejnosti otevřen v roce 1888. Stavba je postavena v novoklasicistickém stylu s prvky románského slohu.

Cismigiu park

Bukurešť, i když se to nezdá, nabízí i zeleň pro odpočinek. Cismigiu park se rozkládá nedaleko již několikrát zmiňované ulice Calea Victoriei. Uprostřed parku se rozlévá umělé jezírko a posedíte zde na řadě laviček i u stánků s občerstvením. Park je otevřený po celý den. Doporučujeme se sem vydat navečer, kdy vás nebudou tolik rušit ostatní turisté.

Oblast Văcărești

Tato městská část a městský chráněný park se nachází jihovýchodním směrem od Old Town City. Nachází se zde jezero Văcărești a několik cestiček pro pěší turistiku. Za vznikem oblasti stojí celá řada nikdy neuskutečněných projektů. Po jistou dobu tu ve vegetaci žila místní menšina romského původu – celá rodina se svými 11 dětmi nikdy nenavštěvovaly školy.

Bellu Cemetery

I když je to nezvyklé, pozveme vás na procházku i na hřbitov Bellu. Jedná se o největší a nejvýznamnější bukurešťský hřbitov. Mimo běžné obyvatelstvo města jsou zde pohřbeni slavní rumunští rodáci – sportovci, umělci, vědci a další. Část hřbitova je věnována i na památku padlým revolucionářům proti komunistické nadvládě.

Kultura a svátky

Rumunsko je pyšné na své kulturní bohatství, proto se také v Bukurešti nacházejí hned dvě etnografická muzea – Muzeum rumunského rolníka a Open-air village muzeum. Muzeum rumunského rolníka chrání jednu z nejbohatších sbírek rolnických předmětů v Rumunsku, jehož dědictví tvoří téměř 90 000 kusů. Ty jsou rozděleny do několika sbírek: keramika, kostýmy, textil, dřevěné předměty, náboženské objekty, zvyky.

Nejvíce věřících vyznává rumunskou pravoslavnou církev. Pravoslavní věřící považují Demetriuse Basarabova za patrona města. Město je rovněž centrem dalších křesťanských organizací včetně římsko-katolické arcibiskupství. Bukurešť také hostí 6 synagog. Dnešní židovská komunita už čítá pouhá 4 %, ale před válkou to bývala významná menšina na území Bukurešti. Naproti hřbitovu Bellu se nachází i menší židovský hřbitov. Ve městě se nachází i mešita, ale v plánu je postavit další, která pojme až 1000 věřících. Její stavbu bude dotovat mimo jiné i turecká vláda. Neboť islám vyznává asi 60 000 Turků a Tatarů v Dobrudži.

V zemi se dochovalo mnoho zvyků, které nám mohou připadat i zvláštní, např. víra v sudičky. Většina lidových zvyklostí souvisí s narozením a zesnutím člověka. Narození potomka i pohřby jsou v rumunské společnosti stále živé a hojně slavené. Je zde celá řada scénářů a zvyků, které rodina (pozůstalí) musí dodržovat. Například pohřební hostina se zde slaví druhý den po úmrtí, po šestinedělí, za 6 měsíců a po roce

Autorka Hanča Šormová vystudovala matematiku s informatikou a 5 let pracovala jako testerka v IT firmách. Letos se vydala zlepšit svoji angličtinu na maličký ostrov Malta, kde nakonec ale našla lásku ke copywritingu a cestování. Své tři lásky – tanec, psaní a objevování světa – se rozhodla propojit v jedno a vydává se do pro ni neznámých vod digitálního nomádství. Brzy na viděnou z Rhodosu. Sledujte její plavbu na hankasormova.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí