Břidlicové vesnice v Serra da Lousã

Břidlicové vesnice v Serra da Lousã

Sedím na kameni mezi kvetoucím vřesem na kopci nad vesničkou Aigra Nova, opodál se pasou tři chundelatí oslíci. Ekologická aktivistka mezitím vysvětluje sisyfovský úkol, jak zahubit mimózu, která sem spolu s eukalyptem byla zavlečena z Austrálie a neuvěřitelnou rychlostí vytlačuje původní druhy a mění půdu v prach. Vítejte na výletě s Espaço, nízkoprahovým klubem pro děti a mládež, který má základnu v nedalekém městečku Lousã a ve kterém pracuji rok jako dobrovolník.

Aldeias de xisto

Aigra Nova je jednou z horských vesniček charakteristických pro pohoří Serra da Lousã. Říká se jim „aldeias de xisto“, tedy „břidlicové vesnice“, podle jejich architektury postavené téměř výhradně z místního kamene – xisto (vyslov šištu). Domky nalepené na strmých svazích hor jsou dnes využívány především jako víkendová útočiště v lůně neposkvrněné přírody, ale některé jsou obydlené trvale. Každá vesnička je jiná, najdeme zde i místa značně svérázná, například Catarredor, v němž se usadila komunita německých hippies.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Lousã

Lousã leží ve středním Portugalsku, asi 30 kilometrů od Coimbry. Je skvělým východiskem pro pěší či cyklistické výlety do zdejších hor. Centrum městečka představuje typickou portugalskou architekturu. Bohatší měšťanské domy se honosí charakteristickými arkádami, věžičkami a schodišti, ale jejich zchátralý stav a prorůstající vegetace jim dodává kouzlo zašlé slávy koloniální velmoci.

Za někdejším palácem, z něhož je dnes luxusní hotel, narazíte na zvláštní kolonády – zbytky plotu panství. Na podzim se v Louse koná slavnost medu a kaštanů – zdejší med je označován za nejlepší na světě – a vyrábí se tu slavný likér Beirão, původně medicína. Najdete zde také nejlépe vybavený ústav pro mentálně postižené v Portugalsku, což souvisí s pestrou škálou akcí, jež se zde během roku konají. Příkladem budiž spanilá jízda vozíčkářů z horské vesnice Candal do města.

Hory a památky

Horský hřeben nad Lousou je značně rozsáhlý a směrem k severozápadu přerůstá do nejvyššího pevninského pohoří Portugalska, Serra da Estrella. Nejvyšší hora Serra da Lousã se jmenuje Trevim a dá se na ni pohodlně dostat autem. Pěšky z Lousy je to pochod asi na tři hodiny. Na vrcholku je poloopuštěná radiostanice a je odtud výhled na hřebeny hor s větrnými elektrárnami.

Horské stezky jsou značené celkem spolehlivě dvěma pruhy, červeným a žlutým, ale jejich mapa neexistuje. Z každé vesnice je směrovka do další většinou s kilometráží, takže stačí zhruba vědět, které vesnice chcete navštívit. Dobrým východiskem kromě Lousy je Candal nebo Talasnal. Pokud zvolíte cestu z Lousy do Candalu, čeká vás mimo jiné malebná, byť lehce závratná stezka po náhonu vodní elektrárny a působivý vodopád (cascata). Pro někoho, kdo by se rád toulal místní přírodou, je dobrou zprávou, že v téměř v každé vesničce je pramen s pitnou vodou.

Poklady Maurů

Přímo z Lousy se dá jít do hor příjemnou stezkou kolem nejstarší papírny v Portugalsku, založené v 18. století, až k poutnímu místu Nossa Senhora da Piedade. Zde je uložena socha bolestné Panny Marie oplakávající mrtvého Krista, kterou místní věřící v květnu slavnostně snášejí do města. Komplex čtyř kaplí, z nichž nejstarší, kaple sv. Jana, pochází z 15. století, je chráněn prastarým hradem. Jeho založení se datuje do desátého století, kdy tuto část Portugalska ovládali Maurové.

V té době se osada jmenovala Arouce (Arauz) a hrad byl součástí obranné linie Coimbry. Castelo da Lousã je díky této minulosti opředen řadou pověstí o podzemních tunelech a maurských pokladech. Pevnost se tyčí na nevysokém ostrohu nad údolím, které je vstupní branou do divočiny zdejších hor. Pod hradem je v létě přírodní koupaliště (praia fluvial) na přehrazené říčce.

Atmosféru Portugalska můžete načerpat v Portu. Okusit víno od místního vinaře, projet se historickou tramvají a obdivovat tradiční architekturu.

Estou com fome!

Přímo nad koupalištěm najdete vyhlášenou restauraci O Burgo, jejíž ceny ovšem vyhlášenosti odpovídají. Ve městě se dá najít vícero míst, kde se najíte levněji, stačí se poptat, většinou se domluvíte anglicky. Pro milovníky fast foodu se zde najde i churasqueira, kde si můžete schroupat typický portugalský oběd z grilovaného masa a hranolků. Hranolky (batatas fritas) jsou portugalskou vášní a dostanou se téměř na každý talíř, klidně v kombinaci s rýží a fazolemi. Zdejším pivem je „pivo jihu“, tedy lisabonský Sagres (na severu se pije Super Bock) a fandí se tu fotbalovému klubu Benfica.

Příjemnou kavárnou/klubem je bar X-tus, kde bývají zajímavé koncerty a výstavy místních výtvarníků. Pro milovníky diskoték je hned na hlavním náměstí naproti kostelu klub Nyx a směrem k bývalé železniční stanici klub Paderia. Kdo má rád underground a disponuje automobilem (a zodpovědným řidičem), ten se může odvážit večer do zmíněné vesničky Catarredor, kde je velmi alternativní bar Fantasia.

Lousã není velké ani významné město, zdejší neziskové organizace tu ale do značné míry ovlivňují životní styl a neustálými kulturními, sportovními a vzdělávacími akcemi burcují místní obyvatele k zájmu o svoje okolí. Heslo organizace Activar: „Think global, act local“ – „Mysli globálně, konej lokálně“, by tak každému mělo stát alespoň za zamyšlení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí