Biserujka – skrytá perla na Krku

Biserujka – skrytá perla na Krku

Ostrov Krk je oblíbeným a častým cílem mnoha českých turistů. Ve stínu přímořských letovisek a pláží však zůstává řada zajímavostí, jež Krk nabízí. Jednou z nich je i pozoruhodná jeskyně Biserujka ve východní části ostrova.

Vnitrozemí tohoto ostrova nepůsobí na první pohled příliš přívětivě. Zakrslé stromy, keře a změť bílých skal a kamenů znesnadňují chůzi mimo obvyklé trasy. Z takových kamenů jsou postaveny také nízké zídky, vymezující hranice jednotlivých pozemků a hlavně domy ve vesnicích. Jednou z takových vesniček je i Rudine. I když ona je to spíše osada, složená z několika domů. A právě u Rudine leží cíl naší cesty – jeskyně Biserujka.

Zřejmě jen málokdo ví, že v podzemí ostrova Krk se skrývá hned několik desítek jeskyní různé velikosti. Avšak pouze Biserujka je přístupná veřejnosti (už od roku 1913). Speleologům je však známa déle, objevena byla totiž v roce 1834. Místní obyvatele ale přitahovala ještě mnohem dříve. Lákal je tajemný vchod do podzemí v podobě velké díry v zemi i řada pověstí s tímto místem spjatých. Jednou z těchto legend byl i příběh o skupině pirátů, kteří si sem ukrývali své poklady včetně perel. Tato historka tak přispěla k oficiálnímu názvu jeskyně („perla“ se totiž v chorvatštině řekne „biser“). Dosavadní výzkum však žádnou z těchto pověstí nepotvrdil. Jediným pokladem jsou zde archeologické nálezy kostí pravěkých zvířat (např. medvěda jeskynního).

Dnešní podoba jeskyně představuje ideální cíl pro vedrem zmožené turisty. Po celý rok v ní panuje takřka konstantní teplota od 13 do 15oC, délka prohlídkové trasy je zhruba 110 metrů, takže ji snadno zvládnou i děti nebo starší lidé. Putování podzemím je o to jednodušší, že všechny cesty jsou vybetonovány a dobře udržovány. Člověk se tak může plně soustředit na obdivování nejrůznějších přírodních výtvorů. K vidění jsou stalaktity, sloupy z vápence nebo stalagmity, to vše v krásně nasvícených podzemních prostorách.

Nejširší nabídku průvodců a map Chorvatska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Celá jeskyně se skládá ze tří hlavních částí. Krátce po vstupu se návštěvník ocitne v rozlehlé Velké síni (Velika dvorana), z níž zamíří do nejužší části jeskyně, tzv. Síně mostů (Dvorana mostova). Ta je pojmenována podle dvou mostů, které se klenou nad průrvou a usnadňují tak pohyb uvnitř jeskyně. Díky těmto mostům člověk dorazí až do nejvzdálenější části, která nese poetický název „Síň cypřišů“ (Cimpresna dvorana). Cypřiše tu pochopitelně nerostou, svým tvarem je pouze připomínají četné stalagmity, které zde stojí a uzavírají tak prohlídkový okruh. Pak už zbývá cesta zpět, na rozpálený povrch a denní světlo, kterému oči jen pomalu přivykají.

Jeskyně Biserujka tak všem svým návštěvníkům připomíná, že atraktivita ostrova Krk nemusí končit zdejšími plážemi a horkým sluncem.

Biserujka v číslech
Rok oficiálního objevení: 1834
Rok zpřístupnění veřejnosti: 1913
Délka prohlídkové trasy: 110 metrů
Teplota: 13-15oC
Vlhkost: dosahuje až 95%
Nejnižší bod: 13 metrů pod povrchem (30 metrů nad hladinou moře)
Místní fauna: žije zde 6 živočišných druhů, vyskytujících se pouze v této oblasti Chorvatska, další 3 druhy žijí jen v této jeskyni (jde o drobný hmyz a bezobratlé)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí