Bezpečnostní opatření v Brazílii

Bezpečnostní opatření v Brazílii

Brazílie se neustále potýká s častým porušováním lidských práv i s vysokou kriminalitou.

Bezpečnost

Vraždy, přepadení, krádeže, ale také policejní brutalita jsou na většině míst Brazílie takřka na denním pořádku. Podle údajů organizace UNHCR patří Brazílie mezi státy s největším počtem vražd na světě. Ročně je v Brazílii zavražděno na 50 tisíc lidí. Brazilské ministerstvo spravedlnosti pak uvádí, že ročně připadá zhruba 21 vražd na 100 tisíc obyvatel země. Největším problémem jsou drogové gangy. Přes 90 procent drog do země proudí z Peru a Bolívie, zbylé drogy jsou do země pašovány z Kolumbie.

Boj s organizovaným zločinem v Brazílii oslabuje vysoká míra zkorumpovanosti mezi policisty. Nejvíce se kriminalita a násilnosti dotýkají chudinských čtvrtí, tzv. favel, ve větších městech, jako je například Rio de Janeiro. Tyto čtvrti jsou ve často pod kontrolou drogových gangů. Přesto se však vládě podařilo v posledních letech podniknout množství úspěšných kroků proti zločineckým gangům. Například v roce 2011 brazilská vláda zahájila rozsáhlé protidrogové operace v pohraničních oblastech.  Před světovým šampionátem ve fotbalu v roce 2014 armáda podnikla řadu zátahů proti gangům ve favelách Ria de Janeira a dalších měst, kde se konaly zápasy. Výsledkem bylo i několik mrtvých.

V Brazílii jsou velmi časté případy ozbrojeného okradení cizinců. Pokuste se tedy s sebou nenosit celou hotovost, zejména při večerních procházkách nebo při návštěvách méně frekventovaných míst. Dávejte si pozor na kabelky či fotoaparáty, zloději je dokážou velmi zručně a nepozorovaně odříznout z popruhů. Při cestě automobilem se doporučuje mít neustále zamčené dveře, na semaforech se totiž může stát, že vám zničehonic někdo otevře dveře auta, skočí dovnitř, namíří na vás zbraň či nůž a sebere vám velmi snadno vozidlo. Výjimkou není ani pohled na policisty mířící zbraní na podezřelé osoby na ulici.

Zdraví

Pokud cestujete do Brazílie, doporučuje se mít hned několik očkování. Samozřejmě záleží na destinacích, které chcete navštívit, nicméně neměli byste odjíždět bez očkování proti žloutence a tyfu. Zejména při plánované cestě do Amazonie se pak raději nechejte očkovat proti vzteklině a žluté horečce, při delším pobytu je lepší mít s sebou antimalarika. Nikde v Brazílii se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, tu nepijí ani obyvatelé lepších čtvrtí v Rio de Janeiru či Sao Paulu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: