Benefice pro Suryu podpoří unikátní energeticky samostatnou školu v indickém Himálaji

Benefice pro Suryu podpoří unikátní energeticky samostatnou školu v indickém Himálaji

V pražské Betlémské kapli se 12. května uskuteční již šestý ročník Benefice pro Suryu, unikátní sluncem vytápěnou školu, kterou před lety jako svůj diplomový projekt postavil v indickém Kargyaku Jan Tilinger.

Sdružení Surya zajišťuje provoz této školy včetně nákupů učebních pomůcek či platů místních učitelů v této jinak izolované a těžko přístupné části indického Himálaje. I letošní ročník bude moderovat vynikající český herec a improvizátor Jaroslav Dušek a představí se Dismanův rozhlasový dětský soubor, kytarista Zdeněk Bína nebo Lena Yellow (z uskupení Yellow Sisters).

Kargyak je odloučená vesnice v indickém Himaláji v nadmořské výšce 4200 m n. m., jedno z posledních míst, kde přežívá původní tibetská kultura. Vesnice donedávna neměla školu a děti musely odcházet do vzdálených internátů nebo se nikdy nenaučily číst a psát.

Sluneční škola Surya

Impulsem pro spolupráci Jana Tilingera s touto oblastí byly jeho opakované návštěvy, výzkum regionu a zájem o místní unikátní architekturu a kulturu. Na základě setkání s obyvateli a navázáním kontaktů s regionálním ministerstvem školství a místními nevládními organizacemi započala spolupráce na výstavbě školy.

Občanské sdružení Surya speciálně navrženou ekologickou školu přímo vytápěnou sluneční energií dostavělo v září roku 2008. Výuka v základní škole je zajištěna sdružením Surya ve spolupráci s místními učiteli i několika českými dobrovolníky, kteří jsou každoročně v letním období do sluneční školy vysíláni na stáže.

Již šest let se občanské sdružení Surya snaží prostřednictvím benefičních koncertů získat finanční prostředky na správu a fungování školy. V průběhu let na nich vystoupili dnes už velmi známá jména české hudební scény jako jsou Lenka Dusilová, Zdeněk Bína, Yellow Sisters, Voila nebo Ondřej Pivec. Letošní ročník bude už tradičně moderovat Jaroslav Dušek.

Součástí večera bude i dražba fotografií ze zanskarské oblasti, jejichž autorem je Jan Tilinger.

Místo: Betlémská kaple 12.5.2015 od 19:00 hod
Vystoupí: Zdeněk Bína, Lena Yellow, Dismanův soubor. Moderuje Jaroslav Dušek
Vstupenky:
120 Kč studenti, důchodci, hasiči, záchranáři, humanitární pracovníci, lékaři, ZTP a pedagogové
250 Kč základní vstupné
450 Kč sponsorské vstupné
700 Kč VIP vstupné
Vstupenky jsou k dostání v Divadle Archa.

Více informací najdete na webu www.surya.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: