Barotsko: zambijská oblast vyhrožuje odtržením

Barotsko: zambijská oblast vyhrožuje odtržením

Zatím je Zambie jednotná. Oblast Barotska ale vyhrožuje odtržením. Politické problémy se promítají i do života mladých lidí.

Produkt nezávislého Barotské království, stojí na papíru zapíchnutém do čerstvě upečeného chleba. Učni pekařského oboru našeho tréninkového centra, kteří ceduli vytvořili, se pochechtávají svému vtípku. Pouhá studentská recese? Ne tak docela. Bojovné narážky se teď ozývají ze všech koutů zambijské Západní provincie. A fotbalový stadion v Mongu je plný vojáků, které do centra provincie poslala znepokojená vláda. Obyvatelé takzvaného Barotskase chtějí odtrhnout od Zambie.

Děti zůstaly raději doma

Hnutí Královského establishmentu dokonce před několika dny nezávislost veřejně deklaroval. Zambijský prezident Michael Satato označil za vlastizradu a jednoho z hlavních představitelů hnutí na několik hodin zadržela policie. „Studenti už od včerejška telefonují, že se dnes nepřijdou do školy. Bojí se, že se bude něco dít,“ vysvětluje v prakticky prázdné dílně jedna z učitelek projektu těsně po vyhlášení samostatnosti.

export_hs_gallery
Prohlédběte si další zajímavé fotografie ze země ve fotogalerii Zambie.

I ona nechala své děti pro jistotu doma. K žádným násilnostem na ulicích sice nedochází, obavy jsou ale na místě. Přestože Zambijci jsou pověstní mírnou povahou, loni v únoru došlo při podobné vlně nepokojů ke konfliktům, při nichž policie zastřelila nejméně dva muže. Řada lidí skončila u výslechů, které byly podle svědků velmi kruté.

Výsady Barotska

I teď je zřetelné, že lidé mají současné situace plné zuby. Vadí jim, že na podzim zvolená vláda Západní provincii slíbila rozvoj. Teď je ale ticho po pěšině. „Nevěříme jim, zase zklamali. Zvykněte si na to, že odteď jste v naší samostatné zemi. Tak mluvte naším jazykem,“ nadává žena řidiči autobusu, který na ni promluvil anglicky.

Zambii obývá více než sedm desítek kmenů hovořících různými jazyky. Dominantním etnikem nynější Západní provincie je kmen Lozi, který si dosud zachoval tradiční mocenskou strukturu řízenou královskou rodinou. V minulosti království kontrolovalo rozsáhlou oblast zvanou Barotsko. Na rozdíl od jiných kmenů se nikdy nestalo britskou kolonií, ale pouze protektorátem s poměrně velkými pravomocemi.

Tyto výsady si království mělo udržet i po pádu kolonialismu, kdy se stalo součástí nově vzniklé státu. Se Zambií kvůli tomu uzavřelo v roce 1964 speciální dohodu, zambijské vlády se ale na ni nikdy příliš neohlížely. Veškerý rozvoj se naopak soustředil do jiných oblastí a ze Západní provincie je postupně stala nejzaostalejší část země. „Není tu žádný průmysl, minimum škol, mizerná infrastruktura. Stavba klíčové silnice z Mongu do Kalaba stojí už několik let. Lidé se rychle uklidní. Vláda ale musí ukázat, že má zájem na těchto problémech pracovat,“ myslí si RextonKafunya, který pochází z menšího místního kmene Mbunda.

export_hs_gallery
Být učitelkou v Zambii je někdy opravdu veselé. V této drsné i krásné zemi prý pocítíte pravou Afriku se všemi klady i zápory.

K naplnění hrozby odtržení příliš nevěří. Barotsko momentálně nemá v ruce žádný trumf, na kterém by mohlo postavit novou ekonomiku. Současný král kmene Lozi, takzvaný Litunga, je navíc podle některých spekulací loajální k vládě. „Západní provincie byla skutečně mnoho let zanedbávaná. Způsob, jakým se teď pokouší svá práva vymáhat, se mi ale vůbec nelíbí. Obyčejní lidé si neuvědomují, že je to jen další hra o moc,“ tvrdí jiný obyvatel Mongu. Z obavy před problémy v zaměstnání si nepřál uvést své jméno.

Jednotná Zambie?

Že místní lidé na myšlenku jednotné Zambii úplně nezanevřeli, potvrzuje i poslední kázeňský prohřešek, který jsme ve škole řešili. K odpolední praktické výuce elektrikářů se minulý týden dostavil pouze jeden student. Zbytek třídy se ulil, aby mu neutekla návštěva národní fotbalové reprezentace.

Autorka článku Lucie Hrabcová pracuje pro neziskovou organizaci Njovu, která se zaměřuje na rozvojovou pomoc v jihoafrické Zambii. Njovu pořádá také Africký festivalv Brně, který se uskuteční 19. června od 14.00 hodin na terase Střediska volného času v Lužánkách a v přilehlém parku. Těšit se můžete na tradiční africké bubny djembe, pravé reggae, zambijské speciality i dětský koutek plný her přímo z africké vesnice. Na pódiu se vystřídají kapely Kumbalu, Jamadan, TiDiTaDe nebo Tam Tam Batucada. Podruhé se do Brna vrátí také Gri-Gri a Confessions.Festival je benefiční a jeho výtěžek poputuje na podporu vzdělávacího centra pro děti ulice v Zambii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí