Adžmér

Adžmér

(490 000 obyv., stát Rádžasthán)

Město se rozkládá na břehu vodní nádrže Ana Ságar. Tato přehrada vznikla ve 12. století, na jejíž březích se nachází park Daulat Bágh. V této zahradě je několik mramorových pavilonků, které nechal postavit Šáhdžahán v r. 1637.

Dargáh

Dargáh je obecně hrobka muslimského světce. Islám v Indii, jakož i ve většině zemí islámského světa, existuje ve dvou zcela odlišných podobách – ortodoxní islám (sunna a šía) a tzv. lidový islám, správněji islámská mystika neboli súfismus. Pro něj je příznačné uctívání učitele (píra), většinou zakladatele islámského řádu (taríky). V Indii existuje několik řádů, z nichž nejrozšířenější je řád čištíja. Jeho zakladatelem byl Muínuddín Čiští. Muínuddín je indickými muslimy uctíván a k jeho dargáhu (hrobce) se každoročně koná náboženská pouť, během tzv. urs, tj. výroční den úmrtí světce, které se účastní desetitisíce muslimů. Muínuddín přišel do Adžméru z Persie v r. 1192. Jeho hrobka byla postavena mughalským císařem Humájúnem a brána byla věnována nizámem z Haidarábádu. K dargáhu patří další stavby jako je vývařovna pro chudé, škola, ubytovna.

Arháí din ká džhonprá

Tento zvláštně znějící název znamená v hindštině „chatrč dvou a půl dne“. Tato mešita a medresa byla zkonstruována podle legendy během takto krátké doby. Původně se jednalo o sanskrtskou školu, ale po vpádu Muhammada z Ghóru r. 1198 byla přeměněna na mešitu.

Nasijan Mandir

Červený chrám je džinistický chrám postavený v 19. století. V obrovské hale je nádherně zpodobněná džinistická mytologie.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: